Son Haberler
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY BRT’DE YAYINLANAN BİRİNCİ BOYUT PROGRAMINA KATILARAK GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI. ÖZERSAY, HÜKÜMETİN KIBRIS SORUNUNUN GELECEKTE NASIL ÇÖZÜMLENMESİ GEREKTİĞİ, HANGİ ZEMİNDE NASIL BİR ORTALIK OLMASINA İLİŞKİN BİR KONSENSUSU OLMADIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
ÜLKEMİZ YENİDEN YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİNE GİRERKEN BAZI BÖLGELERDE İSE DOLU YAĞIŞLARI BAZI YOLLARIN BUZLANMASINA NEDEN OLDU.
-www.brtk.net-
POLİS BASIN SUBAYLIĞI, BÜYÜKKONUK - KAPLICA ARASI YOĞUN DOLU YAĞIŞI NEDENİYLE YOLDA BUZLANMA MEYDANA GELDİĞİNİ AÇIKLADI. AÇIKLAMADA, SÜRÜCÜLERİN YAVAŞ VE DİKKATLİ SEYRETMELERİ İSTENDİ.
-www.brtk.net-
HAYVANCILAR, 27 ŞUBAT ÇARŞAMBAGÜNÜ LEFKOŞA’DA ARAÇLI EYLEME GİDİYOR.KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI MUSTAFA NAİMOĞLULARI, BİRLİK GENEL MERKEZİNDE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, “HEM KARA HEM DE DENİZLERİMİZDEKİ KAYNAKLARIMIZI İNSANIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”DEDİ.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ, SPORUN HER DALININ DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
GÖNYELİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET BENLİ, MAHKEMELİK OLAN VE İNŞAASI DURDURULAN GÜZELYURT ANAYOLUNDAKİ ALT GEÇİT PROJESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU. BENLİ, ÇOK KISA BİR SÜREDE ARA EMRİNİN KALKACAĞINI VE 10 GÜNLÜK BİR İNŞAAT FAALİYETİNDEN SONRA GEÇİDİN TRAFİĞE AÇILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, DAKKA’NIN TARİHİ CHAWKBAZAR MAHALLESİNDE ÖNCEKİ AKŞAM MEYDANA GELEN YANGIN FELAKETİNE İLİŞKİN BANGLADEŞ DIŞİŞLERİ BAKANI’NA TAZİYE MESAJI GÖNDERDİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE MAĞUSA KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ORTAKLIĞINDA BU YIL 27.’Sİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI MAĞUSA ÇOCUK VE GENÇLİK FESTİVALİ SES YARIŞMASININ ÖN ELEME ETKİNLİĞİ İLE YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Psikolojimiz bozuldu

Pazar 20 Ocak 2019 18:30

Uzmanlara göre ülkemizde, son yıllarda psikolojik sıkıntılarda artış yaşanıyor…
Uzmanlar, ekonomik sorunlar, şiddet içerikli suçlarda artış ve gelecek kaygısının bu duruma yol açtığını belirtiyor.
Ancak toplum olarak uzman desteği alma konusunda dünya standardlarının gerisindeyiz.

Uzman Psikolog Fezile Olkanlı’nın verdiği bilgiye göre toplumu doğrudan etkileyen sorunlar nedeniyle psikolojik sıkıntılarda artış yaşanıyor..

‘Son yıllarda toplumsal olarak psikolojik sıkıntılarda artış görüyoruz. Bunun birçok sebebi vardır. özellikle şiddet içerikli suçların artışı, yaşadığımız ekonomik dalgalanmalar, toplumdaki psikolojik sıkıntıların artışına neden oluyor. Özellikle geleceğe dair umutsuzluk ve belirsizlik ciddi sıkıntılara neden oluyor’.

‘Aile içi şiddet, cinayetler ve cinsel içerikli suçların artması güvensizliğe yol açıyor. İnsanlar kendilerini evde ve sokakta güvende hissedemiyor. Bunlar da depresyona ve anxiete bozukluklarına yol açıyor’.
Bireyler yeterince psikolojik destek almıyor.
‘Birkaç sene öncesine göre daha iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Artık daha çok tanıyoruz psikolojik sorunları ve daha çok yardım istiyoruz. Ama dünya standardlarına baktığımızda daha çok geriyiz’.

Eğer bir evde bir kişi psikolojik sorun yaşıyorsa, aynı evi paylaşan diğer bireylerin, özellikle çocuk ve ergenlerin bu durumdan etkilenmesi kaçınılmaz oluyor.

‘Çocuklar ergenler ve yetişkileri birbirinden çok ayıramıyoruz. Çünkü bir evde ekkonomik sorunlar varsa zaten çocuk da etkileniyor veya anne babada psikolojik sorunlar varsa çocuğun sorun yaşama ihtimali ciddi anlamda yükseliyor. Bunun yanısıra madde kullanımı çok artmış durumda ülkemizde. Bu da özellikle ergenler açısından ciddi bir problemdir.’.
Yaşanan sıkıntılı süreçleri atlatmak için ise uzman desteği yanında bireylerin birbirine destek olması gerekiyor. Bu noktada dikkat çeken bir başka unsur anti depresan ilaçların kullanımındaki artış ve kontrolsüz kullanım..
‘Maalesef ki kontrollü kullanmıyoruz. Dünyada bunu daha kontrollü kullanan birçok ülke var. ama burada anti depresana erişim çok kolay. Bir de kişiler gerek komşu sohbetlerinde gerekse işyeri sohbetlerinde birbirlerine rahat birşekilde antidepresan önerebiliyorlar. Bunların da kontrolsüz, psikiyatrist gözetimi olmadadan kullanımı aslında fayda değil zarara neden olur’.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR