Son Haberler
YEREL SEÇİMLER... SEÇİM TAKVİMİNE GÖRE ADAYLIK İÇİN BAŞVURULAR BUGÜN YAPILACAK
-www.brtk.net-
TARIMDA KULLANILACAK SU... BAKAN ŞAHALİ: TARIMSAL SUYUN 3 YILDAN ÖNCE GÜZELYURT’A VERİLEBİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ
-www.brtk.net-
BESİM’DEN AÇIKLAMA... SAĞLIK BAKANI BESİM: KUZEY KIBRIS’IN HER NOKTASI VE HER YURTTAŞ SAĞLIK BAKANLIĞI İÇİN DEĞERLİDİR
-www.brtk.net-
BESİM’DEN AÇIKLAMA... SAĞLIK BAKANI BESİM: ASLA HASTALIKLI BİR DOKUYU HİÇ BİR YERE GÖMMEYİZ
-www.brtk.net-
GÜNEY’DEKİ SAĞLIK SİSTEMİ... ANKET SONUÇLARINA GÖRE KIBRISLI RUMLAR SAĞLIK SİSTEMİNDEN MEMNUN DEĞİL
-www.brtk.net-
GÜNEY’DEKİ TÜRK MALLARI... GÜNEY KIBRIS’TA KALAN VE TÜRKLERE AİT TAŞINMAZLARIN YÜZDE 13’ÜNÜ GÖÇMEN OLMAYAN RUMLAR KULLANIYOR
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BUGÜN TOPLANACAK
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... GENEL KURUL’UN GÜNDEMİNDE ORGANİK TARIM İLE TAŞINMAZ MAL DEĞİŞİKLİK YASA TASARILARI VAR
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, BRTK 2018 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISINI ELE ALACAK
-www.brtk.net-
İTALYA’DA HÜKÜMET KRİZİ... İTALYA’DA BAŞBAKAN ADAYI GİUSEPPE CONTE HAVLU ATTI
-www.brtk.net-
KOLOMBİYA SEÇİM... BAŞKANLIK SEÇİMLERİ İKİNCİ TURA KALDI
-www.brtk.net-
ABD-KUZEY KORE GÖRÜŞMESİ... İKİ ÜLKE HEYETLERİ TRUMP - KİM ZİRVESİ İÇİN GÖRÜŞME TRAFİĞİNDE
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

“Maksimum Sanat Minimum Risk”

Perşembe 18 Ocak 2018 13:03

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Maksimum Sanat Minimum Risk sloganı ile Şubat Tatili Sanat Kampı ve Sergisi düzenliyor.

Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Komisyon olarak riskleri önleme ve farkındalık çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi.

Özellikle Lefkoşa Surlariçi’nde risk altındaki çocuklara yönelik uzun zamandır çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirten Karaokçu, bu çocukların Şubat tatilini rahat geçirirken aynı zamanda kişiliklerine destek verileceği bir Sanat terapi Kampı düzenlediklerini kaydetti.

Kamp hakkında bilgi veren Karaokçu “çalışmaya 10 Arabahmet ilkokulu, 10 Atatürk ilkokulu öğrencisi, 10 tane de Surlariçi’nde yaşayan ve Komisyon tarafından sürekli olarak desteklenen risk altındaki çocuk katılacağını söyledi.

Karaookuç, “Katılım 7-11 yaş arasında olacak. 30 çocuğu iki hafta boyunca hem eğiteceğiz hem de hoş vakit geçirmelerini sağlayacağız. Ardından da üretilecek ürünlerden bir sergi açacağız” dedi.

Projenin uygulayıcısı olan Art Terapi Merkezi Sorumlusu Bahar Çıralı da sanat dilini kullanarak yapılan terapinin çok etkili sonuçlar verdiğini belirterek kampta yapılacak sanat destekli terapinin çocukların gelişimine katkı sağlayacağını söyledi.

Programı düzenlerken en önemli amaçlarının çocukların benlik saygısını artırmak olduğunu ifade eden Çıralı “inanıyoruz ki çocukların benlik saygısı yüksek olursa bağımlılık riskinden uzak durabilirler” dedi.

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp Kaya ise projeye katkı koydukları için mutlu olduklarını belirtti.

Böylesi projeleri sadece ilkokullara yönelik değil, orta ve lise öğrencilerine yönelik de düzenlemek istediklerini söyleyen Kaya, hem öğrencilerden hem de velilerden bu yönde talepler aldıklarını kaydetti.

Atatürk Kültür Merkezi Yönetmeni Umre Örs de, projeye ev sahipliği yapmanın kendilerini heyecanlandırdığını, amaçlarının çocukları riskten uzak güvenli ortamlarda tutmak olduğunu söyledi.

Bağımlılık konusunun toplum için önemli bir tehdit olduğunu işaret eden Örs, “hep birlikte, kendi alanlarımızda bu konuda fikir üretip emeğimizi ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Eğitim Sorumlusu Dr Gülcem Sala Razı ise Proje ile koruyucu faktörler üzerine ağırlık verdiklerini kaydetti, buna daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Razı “özellikle risk altındaki çocukların korunmasına yönelik bu tür aktivitelerin artırılması gerektiğine inandığımızı için hepimiz buradayız. Bu çok önemli bir birliktelik. Çocukluk çağında küçücük bir dokunuşun yetişkinlikte bize büyük bir geri dönüşümü oluyor” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR