Son Haberler
KIBRIS RAPORU…BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN RAPORU BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE SUNULARAK RESMİLEŞTİ. RAPORU DEĞERLENDİREN CUMHURBAŞKANI AKINCI, GENEL SEKRETERİN HER ZAMAN BEKLENDİĞİ GİBİ TARAFLAR ARASINDA DENGELİ BİR TUTUM İZLEMEYE ÇALIŞTIĞINI BELİRTEREK, RAPORDA RUM TARAFININ OLUMSUZ TAVIRLARININ GÖRMEZDEN GELİNMESİNİN KIBRIS’TA ÇÖZÜM ÇABALARINA KATKI YAPMADIĞININ BİLİNMESİNİ İSTEDİ.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA...DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY HÜKÜMET BOZULUYOR İDDİALARINI YANITLADI. ÖZERSAY: “BİZ GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ, SON 14 AYDIR OLDUĞU GİBİ. TELKİNLERE, TAVSİYELERE GÖRE HAREKET EDEN BİR SİYASİ PARTİ OLMUŞ OLSAYDIK BU HÜKÜMETE DAHA EN BAŞTAN GİRMEZDİK ZATEN.”
-www.brtk.net-
DENKTAŞ’TAN AÇIKLAMA… MALİYE BAKANI DENKTAŞ’TAN HÜKÜMET DÜŞÜYOR İDDİALARINA YANIT GELDİ. DENKTAŞ: HÜKÜMETİMİZ GÖREV BAŞINDADIR VE VAR OLAN SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN UĞRAŞ VERMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.
-www.brtk.net-
TATAR’IN TÜRKİYE TEMASLARI… UBP GENEL BAŞKANI TATAR TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU. TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU VE TÜRKİYE MALİYE BAKANI ALBAYRAK’LA GÖRÜŞEN TATAR, KIBRIS KONUSU, EKONOMİK DURUM VE TÜRKİYE’DEN KKTC’YE ELEKTRİK ENERJİSİ GETİRİLMESİ KONULARINDA GÖRÜŞ ALIŞ-VERİŞİNDE BULUNDU
-www.brtk.net-
23 NİSAN… TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARA ARMAĞAN ETTİĞİ GÜNÜN 99’UNCU YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
-www.brtk.net-
23 NİSAN… MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NEDENİYLE BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU’NDA GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMA YAPTI.
-www.brtk.net-
23 NİSAN… BAKAN ÖZYİĞİT: ÇOCUKLARA GELECEKTE MÜREFFEH BİR YAŞAM SUNABİLMENİN YOLU ÜLKEYİ DOĞRU, PLANLI VE AKILCI YÖNETMEKTEN GEÇİYOR
-www.brtk.net-
GEÇİŞLERİN YILDÖNÜMÜ... KUZEY VE GÜNEY ARASINDAKİ GEÇİŞLERİN BAŞLAMASININ BUGÜN 16. YILDÖNÜMÜ
-www.brtk.net-
SU ANALİZİ...4 FİRMANIN DAMACANA ÜRETİM FAALİYETLERİ 7 GÜN SÜREYLE DURDURULDU
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Lefke’de maden sızıntısını önleme çalışmaları sürüyor

Pazar 17 Mart 2019 19:38

Lefke’de bakır madeni bölgesinden sızarak bölgede farklı renklerde akışa geçen suyun Güzelyurt’ a ulaşmasını önlemeye yönelik olarak yapılan çalışmaların ilk bölümü tamamlandı.

Çalışmalar çerçevesinde suyun geldiği bölgeye 15 metre yükseklikte bir set oluşturulurken, ikinci bir set için is çalışma yapılacak.

Bu arada belediyenin yaptırdığı tahlil sonuçları ise yarın çıkacak.

Konuyla ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri BRT’ye değerlendiren Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölgede suyun görünmesiyle birlikte ilgili tüm birimlerin harekete geçtiğini kaydederek, sudan örnekler alınarak mikrobiyolojik, ağır metal ve çevre analizi için laboratuara gönderildiğini anımsattı.

Lefke Belediyesi ve Lefke Kaymakamlığı koordinasyonu çerçevesinde başlatılan çalışmalar çerçevesinde oluşturulan kriz masasında bu setin önüne bir set daha yapılmasına karar verildiğini ve bu çalışmaların da yakında başlatılacağını ifade eden Kaya, böylece suyun bölgede hapsedilmiş olacağını ve tahlil sonuçlarının çıkmasının ardından konunun daha da netlik kazanacağını söyledi.
Kaya, bölgede yeni madencilikle ilgili girişimler bulunduğunu ve bundan rahatsız olduklarını dile getirdi.

Aziz Kaya Lefke bölgesinde son günlerde yeni madencilik konusunda birtakım girişimler bulunduğuna da işaret ederek, bölgede bu konuda çok büyük endişe ve yeni madencilik faaliyetlerine karşı bir kamuoyu bulunduğunu, böyle bir girişimin de bu yaşananlar gibi birçok sorunu artıracağını vurguladı.

BRT

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR