Son Haberler
BAŞBAKAN ERCAN’DA KONUŞTU… BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYENİN HEM DOĞU AKDENİZDEKİ HAK VE ÇIKARLARIN KORUNMASI HEM DE KKTC’NİN KALKINMASI İÇİN KARARLI DURUŞUNU GÖRMEKTEN SON DERECE MEMNUN OLDUĞUNU BELİRTTİ BAŞBAKAN: ÜLKEDEKİ EKONOMİK İSTİKRARI SAĞLAYARAK EKONOMİYİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YER ALIYOR.
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU… TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KENDİ HAKLARIMIZI NASIL SAVUNUYORSAK, KIBRIS TÜRKLERİNİN DE ADA'DAKİ VE BÖLGEDEKİ ÇIKARLARINI AYNI KARARLILIKLA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERGİNLİK… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE KIBRIS TÜRK HALKININ VE TÜRKİYE'NİN İÇİNDE OLMADIĞI HİÇBİR ANLAŞMA GEÇERLİ DEĞİL.
-www.brtk.net-
ERSOY’DAN MARAŞ İNCELEMESİ... TÜRKİYE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, DÜN AKŞAM TÜRKİYE’YE DÖNMEDEN ÖNCE KAPALI MARAŞ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU. BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARETTE KUZEY KIBRIS’A DESTEK MESAJI VEREN ERSOY, “KKTC MÜLKİYET ENVANTER ÇALIŞMASINI TAMAMLADIKTAN SONRA BAKANLIK OLARAK GEREKLİ TEKNİK VE FİNANSAL DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ” DEDİ.
-www.brtk.net-
KOMUTANLARDAN VEDA ZİYARETİ…7’NCİ KOLORDU KOMUTANLIĞI’NA ATANAN KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI TÜMGENERAL YILMAZ YILDIRIM VE EMEKLİYE AYRILACAK OLAN GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTAN YARDIMCISI TUĞGENERAL CEMAL VOLKAN, DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNE VEDA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI… KKTC İLE TÜRKİYE HEYETLERİ SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI KAPSAMINDA, İKİ ÜLKE HEYETLERİ 21-23 AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA, ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
EVRAK SAHTELEME DAVASI... GİRNE’DE SAHTE EVRAK DÜZENLEYEREK MAL TEMİNİ GİBİ SUÇLAMALAR NEDENİYLE TUTUKLANAN ÜÇ KİŞİ BUGÜN YENİDEN MAHKEMEYE ÇIKARILDI. BUGÜNKÜ VERİLERE GÖRE YASADIŞI BİR ŞEKİLDE 20 DAİRE VE 4 DÜKKANIN DEVRİ YAPILDI.
-www.brtk.net-
AV TARTIŞMASI… KIBRIS TÜRK NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAKANLAR KURULU’NUN NARENCİYE ALANLARININ AVA KAPATILMASI YÖNÜNDEKİ KARARINA DESTEK BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
HIZ TESPİT KAMERASI… SÜTLÜCE VE KUMYALI’YA KURULAN HIZ TESPİT KAMERALARI DEVREDE. TRAFİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ, HIZ TESPİT KAMERALARININ BUGÜNDEN İTİBAREN SÜRAT SUÇU İŞLEYEN SÜRÜCÜLERE CEZA GÖNDERMEYE BAŞLANACAĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Lefke’de maden sızıntısını önleme çalışmaları sürüyor

Pazar 17 Mart 2019 19:38

Lefke’de bakır madeni bölgesinden sızarak bölgede farklı renklerde akışa geçen suyun Güzelyurt’ a ulaşmasını önlemeye yönelik olarak yapılan çalışmaların ilk bölümü tamamlandı.

Çalışmalar çerçevesinde suyun geldiği bölgeye 15 metre yükseklikte bir set oluşturulurken, ikinci bir set için is çalışma yapılacak.

Bu arada belediyenin yaptırdığı tahlil sonuçları ise yarın çıkacak.

Konuyla ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri BRT’ye değerlendiren Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölgede suyun görünmesiyle birlikte ilgili tüm birimlerin harekete geçtiğini kaydederek, sudan örnekler alınarak mikrobiyolojik, ağır metal ve çevre analizi için laboratuara gönderildiğini anımsattı.

Lefke Belediyesi ve Lefke Kaymakamlığı koordinasyonu çerçevesinde başlatılan çalışmalar çerçevesinde oluşturulan kriz masasında bu setin önüne bir set daha yapılmasına karar verildiğini ve bu çalışmaların da yakında başlatılacağını ifade eden Kaya, böylece suyun bölgede hapsedilmiş olacağını ve tahlil sonuçlarının çıkmasının ardından konunun daha da netlik kazanacağını söyledi.
Kaya, bölgede yeni madencilikle ilgili girişimler bulunduğunu ve bundan rahatsız olduklarını dile getirdi.

Aziz Kaya Lefke bölgesinde son günlerde yeni madencilik konusunda birtakım girişimler bulunduğuna da işaret ederek, bölgede bu konuda çok büyük endişe ve yeni madencilik faaliyetlerine karşı bir kamuoyu bulunduğunu, böyle bir girişimin de bu yaşananlar gibi birçok sorunu artıracağını vurguladı.

BRT

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI