Son Haberler
OSMAN ÖREK ANILDI… MERHUM BAŞBAKANLARDAN OSMAN ÖREK, 20. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ OLAN DÜN KABRİ BAŞINDA DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI
-www.brtk.net-
OSMAN ÖREK ANILDI... CUMHURBAŞKANI AKINCI: RUM TARAFININ ZİHNİYETİ HEP AYNI. ADANIN TEK HAKİMİ OLMAK İSTİYORLAR. EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMA İSTEMİMİZ DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ… ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİYLE İŞLETİLMESİ AMACIYLA ÖN RAPOR HAZIRLANIYOR
-www.brtk.net-
TEL-SEN’DEN UYARI… TEL-SEN, TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİ İLE İLGİLİ YAPILACAK YENİDEN YAPILANDIRMA KONUSUNDA HİÇBİR OLDU BİTTİYE MÜSAADE ETMEYECEĞİNİ BELİRTEREK, GREV DAHİL HER TÜRLÜ EYLEMLE TEPKİSİNİ ORTAYA KOYACAĞINI BİLDİRDİ
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BUGÜN YASAMA GÖREVİNİ YERİNE GETİRECEK
-www.brtk.net-
DONMUŞ PATATES’E KOTA… BAKANLAR KURULU, YERLİ PATATESTEN ÜRETİLEN PARMAK PATATESİN ÜRETİMİNİN DESTEKLENMESİ AMACIYLA YURT DIŞINDAN YAPILACAK HER TÜRLÜ DONMUŞ PATATESE KOTA GETİRDİ
-www.brtk.net-
KÜTÜPHANE HAFTASI… 55. KÜTÜPHANE HAFTASI BUGÜN LEFKOŞA AKM’DE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT’İN KATILACAĞI AÇILIŞ SEREMONİSİYLE BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

İrsen Küçük’e veda

Çarşamba 13 Mart 2019 13:00

Kıbrıs Türk toplumuna önemli hizmetler veren eski Başbakanlardan ve Ulusal Birlik Partisi eski Genel Başkanlarından İrsen Küçük için iki ayrı tören düzenlendi.

İrsen Küçük’ün naaşı sabah saat 09.00’da cenaze arabasıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu devlet hastanesi morgundan alınarak, yıllarca hizmet verdiği Ulusal Birlik Partisi’nin Sarayönü’ndekiGenel Merkezi önüne götürüldü ve orada bir tören yapıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende daha sonra Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar kısa bir konuşma yaptı.

Ersin Tatar, İrsen Küçük’ün özgeçmişi hakkında bilgiler verdi ve İrsen Küçük’e rahmet, ailesine ve Kıbrıs Türk halkına da sabır diledi.

İrsen Küçük’ün bir köy çocuğu olduğunu anımsatan Tatar, halkına ve köylüsüne her zaman büyük önem verdiğini söyledi.

Kendisinin de İrsen Küçük’ün başbakanlığı döneminde kabinesinde bakanlık yaptığını anımsatan Tatar, İrsen Küçük ve yaptıkları ile gurur duyduklarını belirtti.

Tatar’ın konuşmasının ardından oradaki tören dua okunmasıyla sona erdi. İrsen Küçük’ün naaşı Sarayönü’nden alkışlarla uğurlandı.

Daha sonra İrsen Küçük’ün naaşı partililerin omuzlarında Girne Caddesi’nden Şehitler Anıtı’na taşındı.

Cenaze oradaaskeri araca konularakDevlet Töreni’nin yapılacağı Cumhuriyet Meclisi’ne götürüldü.

Cumhuriyet Meclisi’ndeki törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC ve Türkiye’den devlet ve hükümet yetkilileri, ailesi ve sevenleri katıldı.

Törende saygı duruşunun ardından İrsen Küçük’ün özgeçmişi okundu.
Ardından aile adına Feridun Adahan bir konuşma yaptı.

Adahan, 40 yılı aşkın aktif siyaset yapan İrsen Küçük’ün, Kıbrıs’ta siyasetin şekillenmesi ve Türklüğün kökleşmesi adına amcası merhum Dr. Fazıl Küçük’ün ardından yürüyerek, kalıcı eserler bıraktığını belirtti.

Törende konuşan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay da, önemli bir devlet adamı ve şahsiyet olan İrsen Küçük’ün uzun yıllar görev yaptığı meclisten uğurladıklarını ifade ederek, Bakanlığı ve Başbakanlığı döneminde kendisinin her zaman halka hizmeti ön planda tuttuğunu anımsattı.

Gençlik yıllarından bu yana cesaret ve halkına bağlılığının hep takdir topladığını söyleyen Uluçay, Dr. Küçük’ün yeğeni olarak da her zaman ismi ve mirasının sorumluluğunu bildiğini anlattı.

Konuşmaların ardından protokol sırasına göre İrsen Küçük’ün naaşı önünde saygı duruşu ve saygı geçişi gerçekleştirildi.

Buradaki törenlerin ardından Küçük’ün naaşı askeri araçla İsmail Safa Camisi’ne götürüldü, askerlerin omuzunda taşınarak katafalka yerleştirildi.

Eski Başbakanlardan ve Ulusal Birlik Partisi eski Genel Başkanlarından İrsen Küçük’ün naaşı kılınan öğle namazını müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’nda bulunan Devlet Mezarlığı’na defnedildi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR