Son Haberler
LUTE LİDERLERLE GÖRÜŞECEK... BM’NİN GEÇİCİ KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI LUTE YARIN CUMHURBAŞKANI AKINCI VE RUM LİDER ANASTASİADİS’LE AYRI AYRI BİRARAYA GELECEK
-www.brtk.net-
SİBER’DEN AÇIKLAMA... MECLİS ESKİ BAŞKANI SİBEL SİBER: LUTE, MÜZAKERELERDE GELİNEN NOKTA İLE İLGİLİ OBJEKTİF DEĞERLENDİRMELERDE BULUNMALI
-www.brtk.net-
ÇAVUŞOĞLU KKTC’YE GELİYOR... TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, KIBRIS KONUSUNDA GÖRÜŞME YAPMAK AMACI İLE 23-24 TEMMUZ’DA KKTC’DE TEMASLARDA BULUNACAK
-www.brtk.net-
KIBRIS'TAKİ BM BARIŞ GÜCÜ... ABD, KIBRIS'TAKİ BARIŞ GÜCÜ MİSYONUNDA REFORM YAPILMASINI YADA TAMAMEN KAPATILMASINI İSTİYOR
-www.brtk.net-
TOPÇUKÖY ŞEHİTLERİ ... KIBRIS MÜCADELE YILLARINDA ŞEHİT DÜŞEN 9 TOPÇUKÖY’LÜ BUGÜN DÜZENLENEN TÖRENLE ANILACAK
-www.brtk.net-
TARIM VE HAYVANCILIK... TARIM BAKANI ŞAHALİ, GEREK DAMIZLIK HAYVAN SAYISINI GEREKSE KÜÇÜKBAŞ SÜT MİKTARINI ARTIRMAK AÇISINDAN SÜRÜLERİN İTHAL HAYVANLARLA TAKVİYE EDİLMESİNİN, HELLİM TESCİLİ NOKTASINDA CİDDİ BİR PROBLEM YAŞATABİLECEĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
ATAOĞLU OTELLERİ GEZİ....TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, OTELCİLİĞİN GELİŞMESİNİN TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN ŞART OLDUĞUNU VURGULADI. GAZİMAĞUSA VE BAFRA BÖLGESİNDE OTELLERDE İNCELEMELERDE BULUNAN VE SEKTÖRÜN SORUNLARINI DİNLEYEN TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, YATIRIMCI VE TURİZMCİLERİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİN KENDİLERİ İÇİN YÖNLENDİRİCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
HARMANCI LİLLİ GÖRÜŞMESİ.... LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ BAŞKANI MEHMET HARMANCI, BİR SÜRE ÖNCE İNGİLTERE’NİN KIBRIS’TAKİ YÜKSEK KOMİSERLİĞİ GÖREVİNE ATANAN STEPHEN LİLLİE İLE GÖRÜŞTÜ. HARMANCI İLE LİLLİE İLE “KIBRIS KONUSU VE LEFKOŞA’YA YAPILACAK İKİ TOPLUMLU PROJELERİ KONUŞTU.
-www.brtk.net-
LTB’DEN UYARI... GELİBOLU BÖLGESİ’NDE BULUNAN ESKİ KÖPRÜ GÜZERGAHI BUGÜN 08:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA ARAÇ TRAFİĞİNE KAPALI
-www.brtk.net-
IMF’DEN G20 BAKANLARINA UYARI... IMF BAŞKANI LAGARDE: TİCARET GERİLİMLERİ KÜRESEL EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Gazeteciler Birliği Bakan Saner’e sorunlarını iletti

Perşembe 19 Ekim 2017 13:26

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Birlik yetkilileri kabulde, basının sorunlarının yer aldığı dosyayı Bakan Saner’e iletti.Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, basının sorunlarının çözümü konusunda bakanlık ve birlik arasında hazırlanacak çalışma zemininin önemine değindi.

Haksız rekabetten kaynaklanan sıkıntılar olduğunu belirten Özuslu, sorunu ortadan kaldıracak kalıcı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Özuslu, çalışanların hakları ile ilgili taleplerin öncelikler arasında olduğunu belirterek, sosyal sigorta ile ihtiyat sandığı yatırımlarının ciddi şekilde denetlenmesini ve seffaflık açısından bu yatırımları görmek istediklerini kaydetti.

Kayıt dışı istihdamın medya sektörünü de etkilediğini kaydeden Özuslu, bunun demokrasi anlamında tehdit oluşturduğunu ve haber alma özgürlüğünü kısıtladığını söyledi.Özuslu, genç ve yerli istihdamı teşvik edecek adımların atılması gerektiğini kaydetti.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner de, bakanlık olarak bir buçuk yıldır ciddi çalışma temposu içerisinde olduklarını anlattı.

Bu süre içerisinde 2 yasa , 3 tüzük değiştirdiklerini belirten Saner, bu çalışmaların iş yaşamını kayıt altına alma ve daha iyi noktaya getirebilmek için yapıldığını söyledi.

Bakan Saner, bu çalışmalar sonucunda birçok kurumda ciddi iyileşmelerin olduğunu belirtti.

Şu anda Bakanlar Kurulu’nda 3 ayrı Değişiklik Yasa Önerisi’nin olduğunu kaydeden Saner, “Gerek ihtiyat sandığında, gerek yardıma gereksinimi olanlar, gerekse sosyal hizmetlerden veya engelli maaşı alan vatandaşlarımız ile ilgili tüzük çalışmalarımız önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısında geçerek hayat bulacaktır” dedi.

Saner, 1989 yılından bu yana değişmeyen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüzüğün bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Yerel ve genç iş gücünü destekleme konusuna da değinen Saner, kadın istihdam sayısını artırmak istediklerini anlattı. Saner, bu konuda ciddi bir teşvik programının Salı günü Bakanlar Kurulu’ndan geçireceklerini kaydetti.

Bakan Saner, önce bürokratik engellerin ortadan kalkması için tedbirler aldıklarını kaydederek, “asgari ücret ödeyen hiçbir işletmeye bu teşviği vermeyeceğimizi söylüyoruz. Program çerçevesinde ilk kez gerçekleşecek olan ‘yatırımlarının gününde yapan işletmecilerimizi de ödüllendireceğiz” şeklinde konuştu.

Saner “hem işverenlerin önü açılacak hem de çalılanların gerçek çalıştıkları esas kazanç üzerinden yatırımlarını sağlayacağımız düzenlemeye gidiyoruz. Çalışanın sosyal güvenliğinin yarısını değil tamamını ödemeyi taahhüt ediyoruz” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR