Son Haberler
RUM YÖNETİMİNİN İLAN ETTİĞİ MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGEDE SONDAJ ÇALIŞMALARINA 30 ARALIKTA BAŞLAYACAĞI BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASİADİS, KIBRIS’TA ADİL BİR ÇÖZÜMDE GARANTİLERİN, MÜDAHALE HAKLARININ VE TÜRK ASKERİNİN OLMAMASI GEREKTİĞİ YÖNÜNDEKİ GÖRÜŞÜNÜ AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLER ZİRVESİNDE DE GÜNDEME GETİRDİ.
-www.brtk.net-
TÜRK TARİH KURUMU VE VAKIFLAR İDARESİ’NİN İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN HALA SULTAN’A VEFA VE 100’ÜNCÜ YILINDA KUDÜS ELEKTRONİK SERGİSİ AÇILDI.
-www.brtk.net-
SEÇİM TAKVİMİNE GÖRE YARIN SİYASAL PARTİLERİN BRT’DE PROPAGANDA YAPMAK İÇİN YÜKSEK SEÇİM KURULUNA DİLEKÇE VERMELERİNİN SON GÜNÜ...
-www.brtk.net-
GİRNE’DEKİ ECEVİT CADDESİ’NDEKİ ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR. GİRNE’YE GİDİŞ İSTİKAMETİ ÜZERİNDEKİ ÇEVRE YOLU İLE HİRONDEL ÇEMBERİ ARASINDA DÜN BAŞLAYAN ASFALT ÇALIŞMALARI YARIN DA DEVAM EDECEK.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK DAVRANIŞ… ARABAHMET İLKOKULU’NA; İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA KIRTASİYE MALZEMESİ ALINARAK YETKİLİLERE TESLİM EDİLDİ…
-www.brtk.net-
SANAL PARA BİRİMİ BİTCOİN'DE REKOR SERİSİ DEVAM EDİYOR. 1 BİTCOİN’İN DEĞERİ 18 BİN DOLARI AŞTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Gazeteciler Birliği Bakan Saner’e sorunlarını iletti

Perşembe 19 Ekim 2017 13:26

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Birlik yetkilileri kabulde, basının sorunlarının yer aldığı dosyayı Bakan Saner’e iletti.Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, basının sorunlarının çözümü konusunda bakanlık ve birlik arasında hazırlanacak çalışma zemininin önemine değindi.

Haksız rekabetten kaynaklanan sıkıntılar olduğunu belirten Özuslu, sorunu ortadan kaldıracak kalıcı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Özuslu, çalışanların hakları ile ilgili taleplerin öncelikler arasında olduğunu belirterek, sosyal sigorta ile ihtiyat sandığı yatırımlarının ciddi şekilde denetlenmesini ve seffaflık açısından bu yatırımları görmek istediklerini kaydetti.

Kayıt dışı istihdamın medya sektörünü de etkilediğini kaydeden Özuslu, bunun demokrasi anlamında tehdit oluşturduğunu ve haber alma özgürlüğünü kısıtladığını söyledi.Özuslu, genç ve yerli istihdamı teşvik edecek adımların atılması gerektiğini kaydetti.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner de, bakanlık olarak bir buçuk yıldır ciddi çalışma temposu içerisinde olduklarını anlattı.

Bu süre içerisinde 2 yasa , 3 tüzük değiştirdiklerini belirten Saner, bu çalışmaların iş yaşamını kayıt altına alma ve daha iyi noktaya getirebilmek için yapıldığını söyledi.

Bakan Saner, bu çalışmalar sonucunda birçok kurumda ciddi iyileşmelerin olduğunu belirtti.

Şu anda Bakanlar Kurulu’nda 3 ayrı Değişiklik Yasa Önerisi’nin olduğunu kaydeden Saner, “Gerek ihtiyat sandığında, gerek yardıma gereksinimi olanlar, gerekse sosyal hizmetlerden veya engelli maaşı alan vatandaşlarımız ile ilgili tüzük çalışmalarımız önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısında geçerek hayat bulacaktır” dedi.

Saner, 1989 yılından bu yana değişmeyen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüzüğün bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Yerel ve genç iş gücünü destekleme konusuna da değinen Saner, kadın istihdam sayısını artırmak istediklerini anlattı. Saner, bu konuda ciddi bir teşvik programının Salı günü Bakanlar Kurulu’ndan geçireceklerini kaydetti.

Bakan Saner, önce bürokratik engellerin ortadan kalkması için tedbirler aldıklarını kaydederek, “asgari ücret ödeyen hiçbir işletmeye bu teşviği vermeyeceğimizi söylüyoruz. Program çerçevesinde ilk kez gerçekleşecek olan ‘yatırımlarının gününde yapan işletmecilerimizi de ödüllendireceğiz” şeklinde konuştu.

Saner “hem işverenlerin önü açılacak hem de çalılanların gerçek çalıştıkları esas kazanç üzerinden yatırımlarını sağlayacağımız düzenlemeye gidiyoruz. Çalışanın sosyal güvenliğinin yarısını değil tamamını ödemeyi taahhüt ediyoruz” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0.17%
  3,8323
  3,8392
  0.5%
  4,5316
  4,5398
  0.58%
  5,1423
  5,1691
 • NÖBETÇİ ECZANELER