Son Haberler
ÖZERSAY ANKARA’DA... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, MEVKİDAŞI ÇAVUŞOĞLU İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK
-www.brtk.net-
DÖVİZ YÜKSELİYOR... TL KARŞISINDA EURO 4.86, STERTLİN 5.5, DOLAR 3.95 SEVİYELERİNDE İŞLEM GÖRÜYOR
-www.brtk.net-
BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ... POLİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI, SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI İLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇELERİ GÖRÜŞÜLECEK
-www.brtk.net-
GAZİVEREN VE ÇAMLIKÖY DİRENİŞİ... GAZİVEREN VE ÇAMLIKÖY DİRENİŞİ’NİN 54’ÜNCÜ YILI VE DİRENİŞTE ŞEHİT DÜŞENLER ANILDI
-www.brtk.net-
YAŞLILAR HAFTASI... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER: YENİ HUZUREVİ PROJESİNE ÖNCELİK VERİLECEK
-www.brtk.net-
TURİST REHBERLERİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ATAOĞLU: TURİST REHBERİ SAYISI BİN 352’YE ULAŞTI, HER DİLDE REHBER YETİŞTİRİLMESİNE ÖNEM VERİYORUZ
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Gazeteciler Birliği Bakan Saner’e sorunlarını iletti

Perşembe 19 Ekim 2017 13:26

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Birlik yetkilileri kabulde, basının sorunlarının yer aldığı dosyayı Bakan Saner’e iletti.Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Sami Özuslu, basının sorunlarının çözümü konusunda bakanlık ve birlik arasında hazırlanacak çalışma zemininin önemine değindi.

Haksız rekabetten kaynaklanan sıkıntılar olduğunu belirten Özuslu, sorunu ortadan kaldıracak kalıcı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Özuslu, çalışanların hakları ile ilgili taleplerin öncelikler arasında olduğunu belirterek, sosyal sigorta ile ihtiyat sandığı yatırımlarının ciddi şekilde denetlenmesini ve seffaflık açısından bu yatırımları görmek istediklerini kaydetti.

Kayıt dışı istihdamın medya sektörünü de etkilediğini kaydeden Özuslu, bunun demokrasi anlamında tehdit oluşturduğunu ve haber alma özgürlüğünü kısıtladığını söyledi.Özuslu, genç ve yerli istihdamı teşvik edecek adımların atılması gerektiğini kaydetti.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner de, bakanlık olarak bir buçuk yıldır ciddi çalışma temposu içerisinde olduklarını anlattı.

Bu süre içerisinde 2 yasa , 3 tüzük değiştirdiklerini belirten Saner, bu çalışmaların iş yaşamını kayıt altına alma ve daha iyi noktaya getirebilmek için yapıldığını söyledi.

Bakan Saner, bu çalışmalar sonucunda birçok kurumda ciddi iyileşmelerin olduğunu belirtti.

Şu anda Bakanlar Kurulu’nda 3 ayrı Değişiklik Yasa Önerisi’nin olduğunu kaydeden Saner, “Gerek ihtiyat sandığında, gerek yardıma gereksinimi olanlar, gerekse sosyal hizmetlerden veya engelli maaşı alan vatandaşlarımız ile ilgili tüzük çalışmalarımız önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısında geçerek hayat bulacaktır” dedi.

Saner, 1989 yılından bu yana değişmeyen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüzüğün bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Yerel ve genç iş gücünü destekleme konusuna da değinen Saner, kadın istihdam sayısını artırmak istediklerini anlattı. Saner, bu konuda ciddi bir teşvik programının Salı günü Bakanlar Kurulu’ndan geçireceklerini kaydetti.

Bakan Saner, önce bürokratik engellerin ortadan kalkması için tedbirler aldıklarını kaydederek, “asgari ücret ödeyen hiçbir işletmeye bu teşviği vermeyeceğimizi söylüyoruz. Program çerçevesinde ilk kez gerçekleşecek olan ‘yatırımlarının gününde yapan işletmecilerimizi de ödüllendireceğiz” şeklinde konuştu.

Saner “hem işverenlerin önü açılacak hem de çalılanların gerçek çalıştıkları esas kazanç üzerinden yatırımlarını sağlayacağımız düzenlemeye gidiyoruz. Çalışanın sosyal güvenliğinin yarısını değil tamamını ödemeyi taahhüt ediyoruz” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR