Son Haberler
NEW YORK ÖNCESİ DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI MUHALEFET PARTİLERİNİN YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA YAPILMADI
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES, KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE'UN KIBRIS KONUSUNDA BAŞLATTIĞI ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM... TKP YENİ GÜÇLER, ÜLKEDE SON YAPILAN ZAMLARI VE HÜKÜMETİN İCRAATLARINI ELEŞTİRMEK AMACIYLA MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
AKARYAKITA YAPILAN ZAM... AKARYAKIT FİYATLARINDA YAPILAN DÜZENLEME LAPTA’DA PROTESTO EDİLDİ. VATANDAŞLAR ARAÇLARININ KONTAĞINI KAPATARAK EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
HASPOLAT MESLEK LİSESİ... HASPOLAT MESLEK LİSESİ OKUL EĞİTİMİNİ BİR SÜRE İLAHİYAT KOLEJİ BİNASINDA VERECEK
-www.brtk.net-
GIDA ANALİZ SONUÇLARI... TARIM DAİRESİ HAFTALIK GIDA ANALİZ SONUÇLARINI AÇIKLADI. BUNA GÖRE İTHAL ÜRÜNLERDEN ÜÇÜNDE YERLİ ÜRÜNLERDEN İSE BİRİNDE LİMİT ÜSTÜ KALINTIYA RASTLANDI
-www.brtk.net-
TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİ DÜN AKŞAM BELLAPAİS’TE GERÇEKLEŞTİ
-www.brtk.net-
MEB TÜRKSOY KABUL... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİNE KATILAN SANATÇILAR MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
DAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. OSAM, BRTK MÜDÜRÜ AKTER’İ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
GAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... GAÜ REKÖTRÜ PROF. DR. ÖZTÜRK , BRTK MÜDÜRÜ AKTER’E NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU. ÖZTÜRK ZİYARETİ SIRASINDA ÜNİVERSİTELERİN YAŞADIĞI SIKINTILARI DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
KAYIP ŞAHIS... ÇAYIROVA’DA SAKİN 18 YAŞINDAKİ VEYSEL COŞKUN’DAN HABER ALINAMIYOR. POLİS, COŞKUN’U GÖRENLERİN EN YAKIN POLİS KARAKOLUNA BİLDİRMELERİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
5 TON VE ÜZERİ ARAÇLARA UYARI... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI 5 BİN KİLOGRAM VE ÜZERİ AĞIRLIKTA OLAN KAMYONLARIN TRAFİĞE ÇIKIŞ SAATLERİ KONUSUNDAKİ SINIRLAMAYI BİR KEZ DAHA HATIRLATTI
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erhürman, hükümetin icraatlarıyla ilgili bugün basın toplantısı düzenledi

Salı 22 Mayıs 2018 18:25

Başbakan Tufan Erhürman, Döviz karşınında değer kaybeden TL için diğer bakanlıklarla ve Türkiye Hükümeti yetkilileri ile çalışmalar yürütüldüğünü, bu konuda çok ciddi radikal kararlarların çıkabileceğini söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman, hükümetin icraatlarıyla ilgili bugün basın toplantısı düzenledi.

“Hükümetin Kurulmasından Günümüze Başbakanlık Çalışmaları” konulu basın toplantısında hükümetin son 100 gün içinde yaptığı çalışmaların anlatıldığı 40 sayfalık kitapçık basına dağıtıldı.

Kamu reformu ve yerel yönetimler reformunda yapılması gereken düzenlemeler olduğunun altını çizen Başbakan Erhürman, “Kamu Reformunun çok ciddi yeni reformları beraberinde getirecek”dedi.

Hükümetin 3 ayaklı bir çalışma programı yürüttüğüne işaret eden Erhürman, birinci ayakta Başbakanlığın rutin toplantıları, Bakanlar Kurulu ile Bakanlıkların koordine edilmesi, ikinci ayakta ülkenin kalkınması için yürütülen kamu reformu çalışmaları yer aldığını söyledi.

Başbakan Erhürman, hükümetin 3’üncü ayaktaki çalışma programının ise “Bu ülkeden bişey olmaz”iddiaları karşısında sosyo-ekonomik kalkınma için sürdürülen çalışmalar olduğunu belirterek “ Özellikle gençlere ve kadınlara dokunduğumuz noktada değişimi görüyoruz”dedi.

Hükümetin güvenoyu aldığı 15 Şubat tarihinden bu güne 100 günün dolduğunu hatırlatan Erhürman, bütçenin ise 7 Nisan tarihinde kesinleştiğini, bu nedenle henüz hükümetin kaynaklarının kullanamadığını söyledi.

Kaynak kullanımı açısından sıkıntı yaşandığını ve yatırımların yerel kaynaklardan kullanıldığını anlatan Başbakan Erhürman, “Bu yüzden 100 gün değerlendirmesini doğru bulmam”dedi.

Başbakan Erhürman, hükümet kaynaklarının kullanmına başlamasından sonra yapılacak çalışmaların takip edilmesi ve verilen sözlerin tutulup tutulmadığının kamuoyu tarafından denetlenmesi için belli aralıklarla basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.

Hükümetin kurulduğu günden itibaren Başbakanlığın kendisine bağlı daire ve kurumlarla çalışmalarını yürütüğünü anlatan Başbakan Erhürman, hazırlanan ve basına dağıtılan 40 sayfalık kitapçıkta detayların yer aldığını söyledi.
Erhürman, Başbakanlık olarak genel hedefin KKTC’nin sosyo-ekonomik kalkınmasının sağlanması olduğunu vurguladı.

Erhürman “KKTC’de birtakım yapısal sorunlar var.Bunların bir kısmı kendi içimizde çözmemiz gereken sorunlardır”dedi.

Kamu reformu, yerel yönetim reformunda yapılması gereken düzenlemeler olduğunun altını çizen Başbakan Erhürman, Kamu Reformu çok ciddi reformu beraberinde getirecek”dedi.

Dünyada ve Türkiye’de değişen politikalar bağlı olarak Türk lirasının değer kaybettiğine ve petrol fiyatlarının arttığına işarte eden Başbakan Erhürman, “KKTC olarak müdahele etmekte zorlandığımız konular var. Sebep kısmına etki edemiyoruz, ancak sonuç kısımına müdahele edebiliriz” şeklinde konuştu.

Başbakan Tufan Erhürman, Döviz karşınında değer kaybeden TL için Başbakanlığın koordinatörlüğünde, diğer bakanlıklarla ve Türkiye Hükümeti yetkilileri ile ciddi çalışmalar yürütüklerini belirterek, bu konuda çok radikal kararlarların çıkabileceğini söyledi.

Sosyo- ekonomik açıdan KKTC’nin arzu edilen noktada olmadığının altını çizen Başbakan Erhürman, “Gençlik politikaları inşa etmeye çalışıyoruz.Gençlere yönelik çalışmalarda yoğunlaştık”dedi.

Erhürman, Kamuda okuyan ve özel okulda okuyan öğrenciler olarak gençlerin ülkede 2 gruba bölündüğünü, bu bölünme nedeniyle 2 grup arasında ilişkilerinin azaldığını ifade ederek, “bu gençler on yıl sonra nasıl birarada dayanışma ve barış içinde olacaklar”diye sordu.

Gençlik Dairesi içinde kamu okullarındaki projeleri ön plana aldıklarını anlatan Erhürman, yeni gençlik merkezleri için Lefkoşa Surlar içinde ve Mağusa Maraş bölgesinde yer tespit ettilerini ve projelerin hızlandırıldığını söyledi.

Erhürman, var olan gençlik merkezlerinin faal olmadığını, arzu edilen noktada çalışmadığını da ifade ederek, bunlar ve yeni gençlik merkezleri ile birlikte gençler için kariyer, eğitim danışmanlığı, psikolojik danışmanlık hizmeti sunulacağını kaydetti.

Erhürman, Ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli araçlardan birinin okuma alışkanlığı olduğunu ve okuma alışkanlığında ülkede gerileme yaşandığını belirterek, bunlar için de haziran-Eylül dönemini kapsayan projeler olduğunu bilgisini de paylaştı.
Erhürman, Merkezi cezaevi’nde uyuşturucudan yatan gençlere yönelik İçişleri Bakanlığıyla başlatılan “yankılı söyleşiler” etkinliği düzenlendiğini, ayrıca cezaevinde yine atölye çalışması olduğunu, daha birçok proje hazırlandığını söyledi.

Gençlerin kamuda istihdam edilme arayışı içinde olduklarını anlatan Erhürman, hangi alanlarda hangi kredileri alabileceklerini öğrenebilmeleri için Başbakanlıkta “girişimcilik eğitimi”programı hazırladıklarını söyledi, spor alanında da yetenekli gençlere mali destek sağlanacağın kaydetti.

Ülkede 51 olan bet ofisinin 9 tanesini kapatarak bu sayıyı 42’ye düşürdüklerini belirten Erhürman, Lapta, Yeşilırmak, İskele ve Karpaz için kalkınma stratejisi planlarının hayata geçeceğini anlattı.

Başbakanlık basın bülteninin yayınlanmaya başladığı müjdesini de veren Başbakan Erhürman, Engelliler, MS hastaları ve Kanser hastaları için 17 kişiye 27 bin 278 TL yardım yapıldığını söyledi.

2018 yılının “AB Kültürel Miras” yılı ilan edildiğini anımstan Başbakan Erhürman, “Kültürel olarak zenginiz ancak tanıtımda sıkıntı var. Bu nedenle Kültürler Mirasımızla ilgili fotoğraf yarışması yapıyoruz. Kültürel mirasın tanıtım çalışmaları devam edecek”dedi.

Tüm Bakanlar Kurulu kararlarının web sayfasında yayınlanmaya başladığını da açıklayan Erhürman, Uyuşturucu kullanımı olan gençlere yardım için yakında Başbakanlık bünyesinde “Alo danışmanlık hattı” nın ulaşılabileceğini söyledi.

Erhürman, 17 Kasım 2016’dan beri toplanamayan “Gıda Güvenliği Risk değerlendirme Kurulu”nun da 7 Mayıs tarihinde ilk toplantısını yaptığını, 15 dosyayı karara bağladığını, Kooperatiflere yönelik ise eğitim programı başlatılması için çalışma başlatıldğını söyledi.

Erhürman, “Kıbrıs Türk toplumu olarak biz birlikte çalışırsak, dayanışma içinde olur ve özgüvenimize inanırsak geleceğe yönelik adımları atabiliriz”dedi.

Başbakan Erhürman, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

BASBAKAN BASIN TOPLANTISI ÖZETİ

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR