Son Haberler
İSKELE’DE FECİ KAZA... ERCAN-İSKELE ANAYOLUNDA KAMYON ARACIN ÜZERİNE DEVRİLDİ; İKİ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-
YEREL SEÇİMLER... KIBRIS TÜRK HALKI, YARIN DÖRT YIL BOYUNCA GÖREV YAPACAK BELEDİYE BAŞKANLARINI, MECLİS ÜYELERİNİ, MUHTARLARI VE İHTİYAR HEYETİ ÜYELERİNİ BELİRLEMEK ÜZERE OY KULLANACAK
-www.brtk.net-
YEREL SEÇİMLER... YSK’NIN İLAN ETTİĞİ SEÇİM TAKVİMİNE GÖRE PROPAGANDA SÜRECİ SAAT 18.00’DE SONA ERDİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DE SEÇİM... TÜRKİYE, CUMHURBAŞKANINI VE 27. DÖNEM PARLAMENTOSUNU BELİRLEMEK ÜZERE YARIN SANDIK BAŞINA GİDİYOR
-www.brtk.net-
ANASTASIADIS’TEN ÖN ŞART...RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASİADİS DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIĞA ÖNŞART KOYDU. “ANKARA İLE KIBRISLI TÜRKLER ARASINDAKİ GÖBEK BAĞININ KESİLMESİ LAZIM”
-www.brtk.net-
TC-KKTC İLİŞKİLERİ...TC ORMAN MÜSTEŞARI ÖZKALDI:KKTC'DE ORMANCILIK ALANINDA 2014 - 2018 YILLARINI KAPSAYAN EYLEM PLANI KAPSAMINDA FAALİYETLERİMİZİ YÜRÜTÜYORUZ
-www.brtk.net-
SUUDİ ARABİSTAN’DA REFORMLAR...KADINLARA YÖNELİK DİREKSİYON YASAKLARI YARIN KALKACAK
-www.brtk.net-
HAVA KİRLİLİĞİ...ÇİN'İN KARBONDİOKSİT EMİSYON MİKTARI GEÇEN YIL ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 1,6 ARTARAK, 9 MİLYAR 232 MİLYON TONA YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
OTANTİK KIBRIS YEMEKLERİ YARIŞMASI...FOLK-DER, OTANTİK KIBRIS YEMEKLERİ YARIŞMASI DÜZENLEDİ. BİRİNCİLİĞİ, NURPERİ ÖZGENER’İN YAPTIĞI KOLAKAS MUSAKKA’SI ALDI
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erhürman, hükümetin icraatlarıyla ilgili bugün basın toplantısı düzenledi

Salı 22 Mayıs 2018 18:25

Başbakan Tufan Erhürman, Döviz karşınında değer kaybeden TL için diğer bakanlıklarla ve Türkiye Hükümeti yetkilileri ile çalışmalar yürütüldüğünü, bu konuda çok ciddi radikal kararlarların çıkabileceğini söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman, hükümetin icraatlarıyla ilgili bugün basın toplantısı düzenledi.

“Hükümetin Kurulmasından Günümüze Başbakanlık Çalışmaları” konulu basın toplantısında hükümetin son 100 gün içinde yaptığı çalışmaların anlatıldığı 40 sayfalık kitapçık basına dağıtıldı.

Kamu reformu ve yerel yönetimler reformunda yapılması gereken düzenlemeler olduğunun altını çizen Başbakan Erhürman, “Kamu Reformunun çok ciddi yeni reformları beraberinde getirecek”dedi.

Hükümetin 3 ayaklı bir çalışma programı yürüttüğüne işaret eden Erhürman, birinci ayakta Başbakanlığın rutin toplantıları, Bakanlar Kurulu ile Bakanlıkların koordine edilmesi, ikinci ayakta ülkenin kalkınması için yürütülen kamu reformu çalışmaları yer aldığını söyledi.

Başbakan Erhürman, hükümetin 3’üncü ayaktaki çalışma programının ise “Bu ülkeden bişey olmaz”iddiaları karşısında sosyo-ekonomik kalkınma için sürdürülen çalışmalar olduğunu belirterek “ Özellikle gençlere ve kadınlara dokunduğumuz noktada değişimi görüyoruz”dedi.

Hükümetin güvenoyu aldığı 15 Şubat tarihinden bu güne 100 günün dolduğunu hatırlatan Erhürman, bütçenin ise 7 Nisan tarihinde kesinleştiğini, bu nedenle henüz hükümetin kaynaklarının kullanamadığını söyledi.

Kaynak kullanımı açısından sıkıntı yaşandığını ve yatırımların yerel kaynaklardan kullanıldığını anlatan Başbakan Erhürman, “Bu yüzden 100 gün değerlendirmesini doğru bulmam”dedi.

Başbakan Erhürman, hükümet kaynaklarının kullanmına başlamasından sonra yapılacak çalışmaların takip edilmesi ve verilen sözlerin tutulup tutulmadığının kamuoyu tarafından denetlenmesi için belli aralıklarla basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.

Hükümetin kurulduğu günden itibaren Başbakanlığın kendisine bağlı daire ve kurumlarla çalışmalarını yürütüğünü anlatan Başbakan Erhürman, hazırlanan ve basına dağıtılan 40 sayfalık kitapçıkta detayların yer aldığını söyledi.
Erhürman, Başbakanlık olarak genel hedefin KKTC’nin sosyo-ekonomik kalkınmasının sağlanması olduğunu vurguladı.

Erhürman “KKTC’de birtakım yapısal sorunlar var.Bunların bir kısmı kendi içimizde çözmemiz gereken sorunlardır”dedi.

Kamu reformu, yerel yönetim reformunda yapılması gereken düzenlemeler olduğunun altını çizen Başbakan Erhürman, Kamu Reformu çok ciddi reformu beraberinde getirecek”dedi.

Dünyada ve Türkiye’de değişen politikalar bağlı olarak Türk lirasının değer kaybettiğine ve petrol fiyatlarının arttığına işarte eden Başbakan Erhürman, “KKTC olarak müdahele etmekte zorlandığımız konular var. Sebep kısmına etki edemiyoruz, ancak sonuç kısımına müdahele edebiliriz” şeklinde konuştu.

Başbakan Tufan Erhürman, Döviz karşınında değer kaybeden TL için Başbakanlığın koordinatörlüğünde, diğer bakanlıklarla ve Türkiye Hükümeti yetkilileri ile ciddi çalışmalar yürütüklerini belirterek, bu konuda çok radikal kararlarların çıkabileceğini söyledi.

Sosyo- ekonomik açıdan KKTC’nin arzu edilen noktada olmadığının altını çizen Başbakan Erhürman, “Gençlik politikaları inşa etmeye çalışıyoruz.Gençlere yönelik çalışmalarda yoğunlaştık”dedi.

Erhürman, Kamuda okuyan ve özel okulda okuyan öğrenciler olarak gençlerin ülkede 2 gruba bölündüğünü, bu bölünme nedeniyle 2 grup arasında ilişkilerinin azaldığını ifade ederek, “bu gençler on yıl sonra nasıl birarada dayanışma ve barış içinde olacaklar”diye sordu.

Gençlik Dairesi içinde kamu okullarındaki projeleri ön plana aldıklarını anlatan Erhürman, yeni gençlik merkezleri için Lefkoşa Surlar içinde ve Mağusa Maraş bölgesinde yer tespit ettilerini ve projelerin hızlandırıldığını söyledi.

Erhürman, var olan gençlik merkezlerinin faal olmadığını, arzu edilen noktada çalışmadığını da ifade ederek, bunlar ve yeni gençlik merkezleri ile birlikte gençler için kariyer, eğitim danışmanlığı, psikolojik danışmanlık hizmeti sunulacağını kaydetti.

Erhürman, Ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli araçlardan birinin okuma alışkanlığı olduğunu ve okuma alışkanlığında ülkede gerileme yaşandığını belirterek, bunlar için de haziran-Eylül dönemini kapsayan projeler olduğunu bilgisini de paylaştı.
Erhürman, Merkezi cezaevi’nde uyuşturucudan yatan gençlere yönelik İçişleri Bakanlığıyla başlatılan “yankılı söyleşiler” etkinliği düzenlendiğini, ayrıca cezaevinde yine atölye çalışması olduğunu, daha birçok proje hazırlandığını söyledi.

Gençlerin kamuda istihdam edilme arayışı içinde olduklarını anlatan Erhürman, hangi alanlarda hangi kredileri alabileceklerini öğrenebilmeleri için Başbakanlıkta “girişimcilik eğitimi”programı hazırladıklarını söyledi, spor alanında da yetenekli gençlere mali destek sağlanacağın kaydetti.

Ülkede 51 olan bet ofisinin 9 tanesini kapatarak bu sayıyı 42’ye düşürdüklerini belirten Erhürman, Lapta, Yeşilırmak, İskele ve Karpaz için kalkınma stratejisi planlarının hayata geçeceğini anlattı.

Başbakanlık basın bülteninin yayınlanmaya başladığı müjdesini de veren Başbakan Erhürman, Engelliler, MS hastaları ve Kanser hastaları için 17 kişiye 27 bin 278 TL yardım yapıldığını söyledi.

2018 yılının “AB Kültürel Miras” yılı ilan edildiğini anımstan Başbakan Erhürman, “Kültürel olarak zenginiz ancak tanıtımda sıkıntı var. Bu nedenle Kültürler Mirasımızla ilgili fotoğraf yarışması yapıyoruz. Kültürel mirasın tanıtım çalışmaları devam edecek”dedi.

Tüm Bakanlar Kurulu kararlarının web sayfasında yayınlanmaya başladığını da açıklayan Erhürman, Uyuşturucu kullanımı olan gençlere yardım için yakında Başbakanlık bünyesinde “Alo danışmanlık hattı” nın ulaşılabileceğini söyledi.

Erhürman, 17 Kasım 2016’dan beri toplanamayan “Gıda Güvenliği Risk değerlendirme Kurulu”nun da 7 Mayıs tarihinde ilk toplantısını yaptığını, 15 dosyayı karara bağladığını, Kooperatiflere yönelik ise eğitim programı başlatılması için çalışma başlatıldğını söyledi.

Erhürman, “Kıbrıs Türk toplumu olarak biz birlikte çalışırsak, dayanışma içinde olur ve özgüvenimize inanırsak geleceğe yönelik adımları atabiliriz”dedi.

Başbakan Erhürman, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

BASBAKAN BASIN TOPLANTISI ÖZETİ

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR