Son Haberler
ÇAVUŞOĞLU KKTC’DE... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, TC DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’YLA BİR ARAYA GELDİ. GÖRÜŞME, HEYETLERİN KATILIMIYLA ÇALIŞMA YEMEĞİNDE ARDINDAN PARTİ LİDERLERİNİN KATILIMI İLE DEVAM ETTİ.
-www.brtk.net-
DÖVİZDEKİ ARTIŞ... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: DÖVİZDEKİ ÖNLEMLER PAKETİYLE BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZEBİLECEĞİMİZ İDDİASINDA DEĞİLİZ. ÇALIŞMALARIMIZ BİTMİŞ DE DEĞİL
-www.brtk.net-
MÜŞAVİRLİKLER... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: MÜŞAVİRLİK YASA TASARISINDA SAVCILIK YALNIZCA BİR GEÇİCİ MADDE ÜZERİNDE AYKIRILIK GÖRÜŞÜ VERDİ
-www.brtk.net-
YEREL SEÇİM... CTP, 14 BÖLGEDE ADAYLIK BAŞVURUSU ALDI, 10 ADAYINI RESMİLEŞTİRDİ, YENİ BOĞAZİÇİ’NDE İSE BU AKŞAM ÖN SEÇİM YAPILACAK
-www.brtk.net-
YEREL SEÇİMLER... YEREL SEÇİMLERİN HAZİRAN’DA YAPILMASINA OLANAK SAĞLAYACAK TASARI KOMİTEDE ONAYLANDI
-www.brtk.net-
NAMİ ANKARA’DA... EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI NAMİ, TC BAŞBAKAN YARDIMCISI AKDAĞ İLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
NAMİ – AKDAĞ GÖRÜŞMESİ... AKDAĞ: EKONOMİK PROGRAMIN HAZIRLANMASINDA YILLIK GÖSTERGELER YERİNE 3 - 6 AYLIK PERFORMANS GÖSTERGELERİ KOYULMALI
-www.brtk.net-
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ.... EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI NAMİ, TÜRKİYE BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FARUK ÖZLÜ İLE BİRLİKTE STANDARDİZASYON VE UYGUNLUK DEĞERLENDİRME ALANINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ’NÜN İMZA TÖRENİNE KATILDI
-www.brtk.net-
KTTO ANKARA’DA... TİCARET ODASI BAŞKANI DENİZ TÜRKİYE BAŞBAKAN YARDIMCISI AKDAĞ İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA BAKANLIĞI DUYURU... ÇALIŞMA İZİNLERİNDE PASAPORT İŞLEMLERİ HİÇ BİR GEREKÇEYE BAKILMAKSIZIN , PASAPORT KABUL TARİH SIRASINA GÖRE YAPILACAK
-www.brtk.net-
HAYVAN ÜRETİCİLERİ AÇIKLAMA... HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ : DÖVİZ, AKARYAKIT VE HAM MADDEDEKİ ARTIŞLAR ÜRETİCİYİ ZORA SOKTU. BAKANLIĞIN ÖNLEM ALMASI İÇİN SALI GÜNÜNE KADAR SÜRE TANIYORUZ
-www.brtk.net-
ALTYAPI ÇALIŞMASI... LEFKOŞA’DA YARIN, PAZAR VE PAZARTESİ YENİŞEHİR IŞIKLARI’NDAN OKULLAR YOLU KAVŞAĞI’NA KADAR OLAN KISIM TRAFİĞE KAPATILACAK
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DE ERKEN SEÇİM... AK PARTİ İLE MHP'NİN 24 HAZİRAN'DA SEÇİM YAPILMASINA İLİŞKİN ÖNERGESİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ GENEL KURULU'NDA KABUL EDİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erhürman: Dövizle ilgili ortak komite çalışmaları gündeme gelecek

Cuma 13 Nisan 2018 15:02

Başbakan Tufan Erhürman, haftalık basını bilgilendirme toplantısını gerçkleştirdi. Başbakanlıkta yer alan basın toplantısı saat 14:30’da başladı.

Başbakan Erhürman basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Tükiye Cumhuriyeti Teknik Komitesinin KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyareti değerlendirdi.

Başbakan, Akdağ ve teknik heyetin ziyaretinin son derece yararlı gerçtiğini belirtti.
Tufan Erhürman, yeni potokolün hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Akdağ ile belirledikleri modaliteler konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Erhürman, protokolün hazırlanması sürecinde, çalışmaların teknin çalışma olarak kalmaması ve siyasi irade gerektiren konularda da katkı koyma kararı aldıklarını açıkladı.
Başbakan, protokol çalışmaları çerçevesinde, Bakan Akdağ’la 1 ayı geçmeyen zaman aralıklarıyla buluşacaklarını belirtti.
Protokole sadece yapılacak şeylerin yazılacağını belirten Erhürman, kendilerinin amacının da, hükümet olarak bunları yerine getirmek olacağını söyledi.

Başbakan Erhürman, protokollerde soyut öngörülerle çok sık karşılaşıldığını belirterek, bu protokolde öngörülerin, somut adımlar halinde olacağını söyledi.
Protokoldeki eylem planlarının etap etap belirlenecğini de ifade eden Tufan Erhürman, bu protokolün sosyal ve ekonomik bir protokol olacağını kaydetti.

Erhürman, bu protokolde KKTC’nin kalkınmasının öncelikli konu olacağını belirterek, modaliteler konusundaki bu 5 noktada hem fikir olduklarını söyledi.

Başbakan Erhürman, modaliteler dışında, su konusunun da görüşüldüğünü belirterek, projenin nasıl hızlandırılabileceği konusunda uzun çalışmalar yapıldığını kaydetti.
Başbakan, görüşmelerde; yeni hastanelerin inşaatlarının, ülkede yoksulluğun yaygın olduğu bölgelerde gençlere yönelik yatırımlar yapılmasının, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesinin, İskele-Karpaz bölgesinin kalkındırılması için hibe ve kredilerin düzenlenmesinin, toplu taşımacılığın, AMATEM ve Rehabilitasyon merkezi projesinin, yeni ve diğerlerinden daha büyük bir sanayi bölgesinin KKTC’ne kazandırılmasının ve yapımı düşünülen 4 karayolunun da gündeme geldiğini söyledi.

Atlas Jet’le ilgili gündeme gelen sıkıntılar konusuna da değindiklerini anlatan Erhürman, bu konuda Akdağ’dan, THY ile Anadolu Jet’in Kıbrıs seferlerinin artırılmasını talep ettiklerini belirtti.
İskele-Karpaz bölgesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi’ne daha önce tahsis edilen arasizilere, yatırım yapılmaması halinde söz konusu ihalenin yeniden gözden geçirileceğini belirten Erhürman, bu yatırımlar yapılmayacaksa farklı projeler için bölgede çalışma başlatacaklarını söyledi.
Bakan Akdağ’la, Dövizin yükselmesi konusunu da ele aldıklarını anlatan Başbakan Erhürman, bu konuda büyük ihtimalle ortak komite çalışmalarının gündeme geleceğini belitti.

Başbakan, “Ne zaman dövizde yükselme olursa bu konu o zaman konuşulur. Ancak bu konuda ciddi tedbirleri bu konular yaşanmazken almak zorundayız” diye konuştu.

Tufan Erhürman, dövizle ilgili gerekli tedbirlerin de bu protokolle hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi..
Erhürman, protokol dışında sportif ve kültürel çalışmalar konusunda da bir takım girişimler yaptıklarını ve bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini iafde etti.
Akdağ’la yapılan heyetler arası ve başbaşa görüşmelerin çok uzun sürdüğünü belirterek, bunun tüm konuları detaylı bir şekilde ele almalarından kaynaklandığını söyledi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR