Son Haberler
MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN, YAŞANAN SEL FELAKETİ VE CİKLOS’TA DÖRT GENCİN YAŞAMINI YİTİRMESİ DE TARTIŞILDI.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, SEL FELAKETİ ÇERÇEVESİNDE YAŞANANLARIN ARAŞTIRILMASI İÇİN YÜRÜTMENİN YER ALMAYACAĞI BAĞIMSIZ BİR KOMİTE KURULACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
ANAMUHALEFET ULUSAL BİRLİK PARTİSİ MECLİS GRUBU İSE, DÖRT GENCİN HAYATLARINI KAYBETTİKLERİ YOL KONUSUNDA MECLİS BAŞKANLIĞI’NA BUGÜN BİR ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULMASI ÖNERGESİ SUNDU.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK İŞADAMLARI DERNEĞİ (İŞAD) TOPLUMSAL ALTYAPI SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMASI KONUSUNDA HALKI, TALEPKAR OLMAYA DAVET ETTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ (KTTB); SEL, SALGIN HASTALIKLAR VE İNSAN SAĞLIĞI KONUSUNDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ İÇEREN DOSYAYI BAŞBAKANLIK KRİZ MASASI BAŞKANI, BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI HASAN ALİCİK’E SUNDU.
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS TÜRK KIZILAYI, ÜLKEYİ ETKİSİ ALTINA ALAN VE CAN KAYIPLARININ YANI SIRA PEK ÇOK KONUT VE İŞ YERİNİ KULLANILMAZ HALE GETİREN SEL FELAKETİNİN YARALARININ HIZLICA SARILMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU, KAMU ÇALIŞANLARININ HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİ HAKKINI DÜZENLEYEN UYGULAMANIN 3 AY SÜREYLE DURDURULMASI İÇİN HÜKÜMETÇE HAZIRLANAN YASA GÜCÜNDE KARARNAMELERİ GÖRÜŞEREK OY ÇOKLUĞUYLA ONAYLADI.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA İSKELE YENİBOĞAZİÇİ GEÇİŞ SÜRECİ EMİRNAMESİ, BUGÜN RESMİ GAZETE’DE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.
-www.brtk.net-
İSVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ BÜNYESİNDE FAALİYET GÖSTEREN “KIBRIS BARIŞ SÜRECİNDE DİNİ YOL OFİSİ”, İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE OFİSİN KURULUŞUNUN 10. YILI NEDENİYLE ARA BÖLGEDE ETKİNLİK DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
KKTC İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI HASAN YILMAZ IŞIK, 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ’NDE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E (BM) KKTC’Yİ TANIMA ÇAĞRISI YAPTI.
-www.brtk.net-
İNGİLTERE BAŞBAKANI THERESA MAY, PARLAMENTODAKİ BREXİT OYLAMASININ ERTELENDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
YAYIN YÜKSEK KURULU (YYK), KAMU VE ÖZEL KARASAL ANALOG TV YAYINLARININ SONLANDIRILMASI İLE SAYISAL TV (DVBT) YAYINLARININ BÜTÜNLÜKLÜ DEVAM ETMESİ VE BÖLGESEL OLARAK ANALOG TV YAYINI YAPAN ÜNİVERSİTELERİN, YEREL TV OLARAK SADECE REKTÖRLÜKLERİNİN BULUNDUĞU İLÇELERDE YAYINLARINI SÜRDÜRMESİ KARARI ALDI.
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ, HAVANIN, YARINDAN İTİBAREN HAFTA SONUNA KADAR YAĞMURLU OLACAĞINI, RÜZGARIN ZAMAN ZAMAN KUVVETLİ, YARIN VE ÇARŞAMBA GÜNÜ İSE ZAMAN ZAMAN FIRTINAMSI ESMESİNİN BEKLENDİĞİNİ DUYURDU.
-www.brtk.net-
HASPOLAT KİRLİ SANAYİ BÖLGESİNİN BATISINDA BULUNAN YUSUF ÇOCUK, SERCEM ASFALT, KASKON İŞLETMELERİ VE CİVARININ  ELEKTRİK ENERJİSİ YARIN 09:00 İLE 11:00  SAATLERİ ARASI KESİK OLACAK.
-www.brtk.net-
GAZİVEREN’DE LALE SOKAK VE CAMİ BÖLGESİNE YARIN YAKLAŞIK 6 SAAT ELEKTRİK VERİLEMEYECEK.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK KUZEY KIBRIS TÜRK FİLMLERİ HAFTASI YARIN BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
ŞAİR NAZIM HİKMET’İN EŞİNE YAZDIĞI ŞİİRLERİ KONU ALAN “PİRAYE” İSİMLİ OYUN YARIN GİRNE’DE SAHNELENİYOR.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erhürman: Dövizle ilgili ortak komite çalışmaları gündeme gelecek

Cuma 13 Nisan 2018 15:02

Başbakan Tufan Erhürman, haftalık basını bilgilendirme toplantısını gerçkleştirdi. Başbakanlıkta yer alan basın toplantısı saat 14:30’da başladı.

Başbakan Erhürman basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Tükiye Cumhuriyeti Teknik Komitesinin KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyareti değerlendirdi.

Başbakan, Akdağ ve teknik heyetin ziyaretinin son derece yararlı gerçtiğini belirtti.
Tufan Erhürman, yeni potokolün hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Akdağ ile belirledikleri modaliteler konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Erhürman, protokolün hazırlanması sürecinde, çalışmaların teknin çalışma olarak kalmaması ve siyasi irade gerektiren konularda da katkı koyma kararı aldıklarını açıkladı.
Başbakan, protokol çalışmaları çerçevesinde, Bakan Akdağ’la 1 ayı geçmeyen zaman aralıklarıyla buluşacaklarını belirtti.
Protokole sadece yapılacak şeylerin yazılacağını belirten Erhürman, kendilerinin amacının da, hükümet olarak bunları yerine getirmek olacağını söyledi.

Başbakan Erhürman, protokollerde soyut öngörülerle çok sık karşılaşıldığını belirterek, bu protokolde öngörülerin, somut adımlar halinde olacağını söyledi.
Protokoldeki eylem planlarının etap etap belirlenecğini de ifade eden Tufan Erhürman, bu protokolün sosyal ve ekonomik bir protokol olacağını kaydetti.

Erhürman, bu protokolde KKTC’nin kalkınmasının öncelikli konu olacağını belirterek, modaliteler konusundaki bu 5 noktada hem fikir olduklarını söyledi.

Başbakan Erhürman, modaliteler dışında, su konusunun da görüşüldüğünü belirterek, projenin nasıl hızlandırılabileceği konusunda uzun çalışmalar yapıldığını kaydetti.
Başbakan, görüşmelerde; yeni hastanelerin inşaatlarının, ülkede yoksulluğun yaygın olduğu bölgelerde gençlere yönelik yatırımlar yapılmasının, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesinin, İskele-Karpaz bölgesinin kalkındırılması için hibe ve kredilerin düzenlenmesinin, toplu taşımacılığın, AMATEM ve Rehabilitasyon merkezi projesinin, yeni ve diğerlerinden daha büyük bir sanayi bölgesinin KKTC’ne kazandırılmasının ve yapımı düşünülen 4 karayolunun da gündeme geldiğini söyledi.

Atlas Jet’le ilgili gündeme gelen sıkıntılar konusuna da değindiklerini anlatan Erhürman, bu konuda Akdağ’dan, THY ile Anadolu Jet’in Kıbrıs seferlerinin artırılmasını talep ettiklerini belirtti.
İskele-Karpaz bölgesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi’ne daha önce tahsis edilen arasizilere, yatırım yapılmaması halinde söz konusu ihalenin yeniden gözden geçirileceğini belirten Erhürman, bu yatırımlar yapılmayacaksa farklı projeler için bölgede çalışma başlatacaklarını söyledi.
Bakan Akdağ’la, Dövizin yükselmesi konusunu da ele aldıklarını anlatan Başbakan Erhürman, bu konuda büyük ihtimalle ortak komite çalışmalarının gündeme geleceğini belitti.

Başbakan, “Ne zaman dövizde yükselme olursa bu konu o zaman konuşulur. Ancak bu konuda ciddi tedbirleri bu konular yaşanmazken almak zorundayız” diye konuştu.

Tufan Erhürman, dövizle ilgili gerekli tedbirlerin de bu protokolle hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi..
Erhürman, protokol dışında sportif ve kültürel çalışmalar konusunda da bir takım girişimler yaptıklarını ve bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini iafde etti.
Akdağ’la yapılan heyetler arası ve başbaşa görüşmelerin çok uzun sürdüğünü belirterek, bunun tüm konuları detaylı bir şekilde ele almalarından kaynaklandığını söyledi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR