Son Haberler
LUTE LİDERLERLE GÖRÜŞECEK... BM’NİN GEÇİCİ KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI LUTE YARIN CUMHURBAŞKANI AKINCI VE RUM LİDER ANASTASİADİS’LE AYRI AYRI BİRARAYA GELECEK
-www.brtk.net-
SİBER’DEN AÇIKLAMA... MECLİS ESKİ BAŞKANI SİBEL SİBER: LUTE, MÜZAKERELERDE GELİNEN NOKTA İLE İLGİLİ OBJEKTİF DEĞERLENDİRMELERDE BULUNMALI
-www.brtk.net-
ÇAVUŞOĞLU KKTC’YE GELİYOR... TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, KIBRIS KONUSUNDA GÖRÜŞME YAPMAK AMACI İLE 23-24 TEMMUZ’DA KKTC’DE TEMASLARDA BULUNACAK
-www.brtk.net-
KIBRIS'TAKİ BM BARIŞ GÜCÜ... ABD, KIBRIS'TAKİ BARIŞ GÜCÜ MİSYONUNDA REFORM YAPILMASINI YADA TAMAMEN KAPATILMASINI İSTİYOR
-www.brtk.net-
TOPÇUKÖY ŞEHİTLERİ ... KIBRIS MÜCADELE YILLARINDA ŞEHİT DÜŞEN 9 TOPÇUKÖY’LÜ BUGÜN DÜZENLENEN TÖRENLE ANILACAK
-www.brtk.net-
TARIM VE HAYVANCILIK... TARIM BAKANI ŞAHALİ, GEREK DAMIZLIK HAYVAN SAYISINI GEREKSE KÜÇÜKBAŞ SÜT MİKTARINI ARTIRMAK AÇISINDAN SÜRÜLERİN İTHAL HAYVANLARLA TAKVİYE EDİLMESİNİN, HELLİM TESCİLİ NOKTASINDA CİDDİ BİR PROBLEM YAŞATABİLECEĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
ATAOĞLU OTELLERİ GEZİ....TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, OTELCİLİĞİN GELİŞMESİNİN TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN ŞART OLDUĞUNU VURGULADI. GAZİMAĞUSA VE BAFRA BÖLGESİNDE OTELLERDE İNCELEMELERDE BULUNAN VE SEKTÖRÜN SORUNLARINI DİNLEYEN TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, YATIRIMCI VE TURİZMCİLERİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİN KENDİLERİ İÇİN YÖNLENDİRİCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
HARMANCI LİLLİ GÖRÜŞMESİ.... LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ BAŞKANI MEHMET HARMANCI, BİR SÜRE ÖNCE İNGİLTERE’NİN KIBRIS’TAKİ YÜKSEK KOMİSERLİĞİ GÖREVİNE ATANAN STEPHEN LİLLİE İLE GÖRÜŞTÜ. HARMANCI İLE LİLLİE İLE “KIBRIS KONUSU VE LEFKOŞA’YA YAPILACAK İKİ TOPLUMLU PROJELERİ KONUŞTU.
-www.brtk.net-
LTB’DEN UYARI... GELİBOLU BÖLGESİ’NDE BULUNAN ESKİ KÖPRÜ GÜZERGAHI BUGÜN 08:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA ARAÇ TRAFİĞİNE KAPALI
-www.brtk.net-
IMF’DEN G20 BAKANLARINA UYARI... IMF BAŞKANI LAGARDE: TİCARET GERİLİMLERİ KÜRESEL EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erhürman: Dövizle ilgili ortak komite çalışmaları gündeme gelecek

Cuma 13 Nisan 2018 15:02

Başbakan Tufan Erhürman, haftalık basını bilgilendirme toplantısını gerçkleştirdi. Başbakanlıkta yer alan basın toplantısı saat 14:30’da başladı.

Başbakan Erhürman basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Tükiye Cumhuriyeti Teknik Komitesinin KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyareti değerlendirdi.

Başbakan, Akdağ ve teknik heyetin ziyaretinin son derece yararlı gerçtiğini belirtti.
Tufan Erhürman, yeni potokolün hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Akdağ ile belirledikleri modaliteler konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Erhürman, protokolün hazırlanması sürecinde, çalışmaların teknin çalışma olarak kalmaması ve siyasi irade gerektiren konularda da katkı koyma kararı aldıklarını açıkladı.
Başbakan, protokol çalışmaları çerçevesinde, Bakan Akdağ’la 1 ayı geçmeyen zaman aralıklarıyla buluşacaklarını belirtti.
Protokole sadece yapılacak şeylerin yazılacağını belirten Erhürman, kendilerinin amacının da, hükümet olarak bunları yerine getirmek olacağını söyledi.

Başbakan Erhürman, protokollerde soyut öngörülerle çok sık karşılaşıldığını belirterek, bu protokolde öngörülerin, somut adımlar halinde olacağını söyledi.
Protokoldeki eylem planlarının etap etap belirlenecğini de ifade eden Tufan Erhürman, bu protokolün sosyal ve ekonomik bir protokol olacağını kaydetti.

Erhürman, bu protokolde KKTC’nin kalkınmasının öncelikli konu olacağını belirterek, modaliteler konusundaki bu 5 noktada hem fikir olduklarını söyledi.

Başbakan Erhürman, modaliteler dışında, su konusunun da görüşüldüğünü belirterek, projenin nasıl hızlandırılabileceği konusunda uzun çalışmalar yapıldığını kaydetti.
Başbakan, görüşmelerde; yeni hastanelerin inşaatlarının, ülkede yoksulluğun yaygın olduğu bölgelerde gençlere yönelik yatırımlar yapılmasının, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesinin, İskele-Karpaz bölgesinin kalkındırılması için hibe ve kredilerin düzenlenmesinin, toplu taşımacılığın, AMATEM ve Rehabilitasyon merkezi projesinin, yeni ve diğerlerinden daha büyük bir sanayi bölgesinin KKTC’ne kazandırılmasının ve yapımı düşünülen 4 karayolunun da gündeme geldiğini söyledi.

Atlas Jet’le ilgili gündeme gelen sıkıntılar konusuna da değindiklerini anlatan Erhürman, bu konuda Akdağ’dan, THY ile Anadolu Jet’in Kıbrıs seferlerinin artırılmasını talep ettiklerini belirtti.
İskele-Karpaz bölgesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi’ne daha önce tahsis edilen arasizilere, yatırım yapılmaması halinde söz konusu ihalenin yeniden gözden geçirileceğini belirten Erhürman, bu yatırımlar yapılmayacaksa farklı projeler için bölgede çalışma başlatacaklarını söyledi.
Bakan Akdağ’la, Dövizin yükselmesi konusunu da ele aldıklarını anlatan Başbakan Erhürman, bu konuda büyük ihtimalle ortak komite çalışmalarının gündeme geleceğini belitti.

Başbakan, “Ne zaman dövizde yükselme olursa bu konu o zaman konuşulur. Ancak bu konuda ciddi tedbirleri bu konular yaşanmazken almak zorundayız” diye konuştu.

Tufan Erhürman, dövizle ilgili gerekli tedbirlerin de bu protokolle hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi..
Erhürman, protokol dışında sportif ve kültürel çalışmalar konusunda da bir takım girişimler yaptıklarını ve bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini iafde etti.
Akdağ’la yapılan heyetler arası ve başbaşa görüşmelerin çok uzun sürdüğünü belirterek, bunun tüm konuları detaylı bir şekilde ele almalarından kaynaklandığını söyledi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR