Son Haberler
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI, BUGÜN NEW YORK’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI NEW YORK’TA ÜST DÜZEY TEMASLARDA BULUNACAK VE 29 EYLÜL’DE GENEL SEKRETER GUTERRES İLE BİR ARAYA GELECEK
-www.brtk.net-
GİRNE ‘DE SOYGUN.. DÜN SABAH GİRNE’DE 3 ERKEK ŞAHIS TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SOYGUN DA 2 YÜN BİN TÜRK LİRASI’NIN ÜZERİNDE PARA ÇALINDI.
-www.brtk.net-
GİRNE ‘DE SOYGUN.. POLİSİN YÜRÜTTÜĞÜ GENİŞ ÇAPLI OPERASYONDA ZANLI OLARAK GÖRÜLEN 3 KİŞİ TUTUKLANDI.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’IN NEW YORK TEMASLARI... DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY DA NEW YORK’TA TEMASLARDA BULUNUYOR.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’IN NEW YORK TEMASLARI... ÖZERSAY NEWYORK’TA GARANTÖR ÜLKE TEMSİLCİLERİNİN GAYRİRESMİ GÖRÜŞMEDE BİRARAYA GELEBİLECEĞİNİ BİLDİRDİ. ÖZERSAY ANCAK BU GÖRÜŞMENİN RUM BASININDA İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ GARANTİ ANLAŞMASI YA DA KIBRIS SORUNUNUN ULUSLARARASI BOYUTLARIYLA İLGİLİ OLACAĞINI SÖYLEYEMEYECEĞİNİ İFADE ETTİ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... BKP İLE SOL HAREKET, CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI İLE GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ LİDERİ NİKOS ANASTASİADİS’E, NEW YORK’TA BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE YAPACAKLARI GÖRÜŞMELERDE YAPICI OLMALARI VE MÜZAKERELERİN GUTERRES ÇERÇEVESİ TEMELİNDE BİR AN ÖNCE BAŞLAMASI İÇİN İRADE ORTAYA KOYMALARI ÇAĞRISI YAPTILAR.
-www.brtk.net-
MERKEZİ SULAMA PROJESİ... GÜZELYURT MERKEZİ SULAMA PROJESİ, BUGÜN HAYATA GEÇİRİLİYOR.
-www.brtk.net-
MERKEZİ SULAMA PROJESİ... PROJE İLE YEREL SU KAYNAKLARINDAN ELDE EDİLEN SUYUN, 8 BİN DÖNÜMLÜK TARIMSAL ÜRETİM ALANINA MERKEZİ ŞEBEKE VASITASIYLA ULAŞMASI SAĞLANACAK.
-www.brtk.net-
MERKEZİ SULAMA PROJESİ... GÜZELYURT KUMKÖY TESİSLERİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK AÇILIŞ TÖRENİNE BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN DA KATILACAK. TÖREN, BRT’DEN CANLI OLARAK YAYINLANACAK.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erhürman: Dövizle ilgili ortak komite çalışmaları gündeme gelecek

Cuma 13 Nisan 2018 15:02

Başbakan Tufan Erhürman, haftalık basını bilgilendirme toplantısını gerçkleştirdi. Başbakanlıkta yer alan basın toplantısı saat 14:30’da başladı.

Başbakan Erhürman basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Tükiye Cumhuriyeti Teknik Komitesinin KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyareti değerlendirdi.

Başbakan, Akdağ ve teknik heyetin ziyaretinin son derece yararlı gerçtiğini belirtti.
Tufan Erhürman, yeni potokolün hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Akdağ ile belirledikleri modaliteler konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Erhürman, protokolün hazırlanması sürecinde, çalışmaların teknin çalışma olarak kalmaması ve siyasi irade gerektiren konularda da katkı koyma kararı aldıklarını açıkladı.
Başbakan, protokol çalışmaları çerçevesinde, Bakan Akdağ’la 1 ayı geçmeyen zaman aralıklarıyla buluşacaklarını belirtti.
Protokole sadece yapılacak şeylerin yazılacağını belirten Erhürman, kendilerinin amacının da, hükümet olarak bunları yerine getirmek olacağını söyledi.

Başbakan Erhürman, protokollerde soyut öngörülerle çok sık karşılaşıldığını belirterek, bu protokolde öngörülerin, somut adımlar halinde olacağını söyledi.
Protokoldeki eylem planlarının etap etap belirlenecğini de ifade eden Tufan Erhürman, bu protokolün sosyal ve ekonomik bir protokol olacağını kaydetti.

Erhürman, bu protokolde KKTC’nin kalkınmasının öncelikli konu olacağını belirterek, modaliteler konusundaki bu 5 noktada hem fikir olduklarını söyledi.

Başbakan Erhürman, modaliteler dışında, su konusunun da görüşüldüğünü belirterek, projenin nasıl hızlandırılabileceği konusunda uzun çalışmalar yapıldığını kaydetti.
Başbakan, görüşmelerde; yeni hastanelerin inşaatlarının, ülkede yoksulluğun yaygın olduğu bölgelerde gençlere yönelik yatırımlar yapılmasının, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesinin, İskele-Karpaz bölgesinin kalkındırılması için hibe ve kredilerin düzenlenmesinin, toplu taşımacılığın, AMATEM ve Rehabilitasyon merkezi projesinin, yeni ve diğerlerinden daha büyük bir sanayi bölgesinin KKTC’ne kazandırılmasının ve yapımı düşünülen 4 karayolunun da gündeme geldiğini söyledi.

Atlas Jet’le ilgili gündeme gelen sıkıntılar konusuna da değindiklerini anlatan Erhürman, bu konuda Akdağ’dan, THY ile Anadolu Jet’in Kıbrıs seferlerinin artırılmasını talep ettiklerini belirtti.
İskele-Karpaz bölgesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi’ne daha önce tahsis edilen arasizilere, yatırım yapılmaması halinde söz konusu ihalenin yeniden gözden geçirileceğini belirten Erhürman, bu yatırımlar yapılmayacaksa farklı projeler için bölgede çalışma başlatacaklarını söyledi.
Bakan Akdağ’la, Dövizin yükselmesi konusunu da ele aldıklarını anlatan Başbakan Erhürman, bu konuda büyük ihtimalle ortak komite çalışmalarının gündeme geleceğini belitti.

Başbakan, “Ne zaman dövizde yükselme olursa bu konu o zaman konuşulur. Ancak bu konuda ciddi tedbirleri bu konular yaşanmazken almak zorundayız” diye konuştu.

Tufan Erhürman, dövizle ilgili gerekli tedbirlerin de bu protokolle hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi..
Erhürman, protokol dışında sportif ve kültürel çalışmalar konusunda da bir takım girişimler yaptıklarını ve bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini iafde etti.
Akdağ’la yapılan heyetler arası ve başbaşa görüşmelerin çok uzun sürdüğünü belirterek, bunun tüm konuları detaylı bir şekilde ele almalarından kaynaklandığını söyledi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR