Son Haberler
-www.brtk.net-
EMEKLİYE AYRILACAK OLAN KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI KORGENERAL ÖMER PAÇ VE BU GÖREVE ATANAN TÜMGENERAL YILMAZ YILDIRIM DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNE ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİ.KOMUTANLAR SIRASIYLA CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, MECLİS BAŞKANI SİBEL SİBER VE BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN TARAFINDAN KABUL EDİLDİ.
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİ BAŞKANI NİKOS ANASTASİADİS, KIBRIS’IN ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE HİZMET ETMEYEN NORMAL BİR DEVLET HALİNE GELMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ.RUM YÖNETİMİ BAŞKANI NİKOS ANASTASİADİS BİR ETKİNLİKTE YAPTIĞI KONUŞMADA KIBRIS KONUSUNA DEĞİNDİ.
-www.brtk.net-
KAR-İŞ’TEN BİR HEYET BUGÜN BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAYDI..YENİ ÖĞRETİM DÖNEMİNDE ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞINDA YAŞAYACAKLARI SIKINTILARI AKTARAN HEYET, BAKAN KEMAL DÜRÜST İLE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİNDE BUGÜNDEN İTİBAREN YENİ BİR UYGULAMA HAYATA GEÇTİ. POLİKLİNİKLERDEN RANDEVU ALMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR SANTRALİ ARAMADAN EV TELEFONLARINDAN DOĞRUDAN İRTİBAT KURABİLİYOR.
-www.brtk.net-
SENDİKAL PLATFORM, TOPLUMU DÖNÜŞTÜRME ÇALIŞMALARI OLDUĞU İDDİASIYLA ZİYARETLER BAŞLATTI. PLATFORMDAN BİR HEYET BUGÜN TOPLUMCU DEMOKRASİ PARTİSİNİ ZİYARET EDEREK, KONUYLA İLGİLİ MÜCADELE EDİLMESİ GEREĞİNE DİKKAT ÇEKTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISI İLE EĞİTİMDE TESPİT ETTİKLERİ SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ.
-www.brtk.net-
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YARIN BOSTANCI’DA, "TARIMDA KOOPERATİFÇİLİK" KONULU SEMİNER DÜZENLİYOR.
-www.brtk.net-
KARPAZ KORUMA DERNEĞİ, KARPAZ EMİRNAMESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR.
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA ARKADAŞIMIZ HAKAN ÇAKMAK DÜN AKŞAM DÜZENLENEN BİR ETKİNLİK İLE BİR KEZ DAHA ANILDI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler anıldı

Salı 8 Ağustos 2017 13:36

Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı. Törende bu yıl ilk defa şehit ailelerine plaket verildi.

Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen tören saat 11.30’da çelenklerin şehitliğe konulmasıyla başladı.

Tören saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti.Törende daha sonra şehitlik özel defteri imzalandı…

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan yaptığı konuşmada, Erenköy’deki törene kara yolu ile giden Kıbrıslı Türkler’in Rum tarafının çıkardığı zorlukla karşılaştığını belirterek çıkarılan zorluğa direndiklerini ve sonucunda da kazandıklarını söyledi.

1963 yılında Rumlar’ın Akritas Planı’nı uygulamaya koyması ile şehitler verildiğini anımsatan Arıkan, Erenköy’de yaşanan destanı anlattı…

Arıkan, Erenköy’de kaldıkları iki yıl sürede çok sıkıntılı günler geçirdiklerini ve hiçbir zaman yılmadıklarını kaydetti.

Görüşmelere değinirken de Arıkan, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın son döneme yaptığı konuşmalardan ve bilgilendirme toplantısından edindiği sonuca göre görüşmelerin Rum tarafının tutumu nedeniyle sonuçsuz kaldığını anlattı…

Devletin devamlılığı ilkesine sahip çıkılması gerektiğini de vurgulayan Arıkan, “vatandaşı belirsizlikten kurtaralım güçlü bir devlet yaratalım” dedi.

Yeni Erenköy Belediye Başkanı Mehmet Kadı da Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğü uğruna canlarını feda eden şehitleri şükranla anarak başladığı konuşmasında Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk halkının özgür ve eşit yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

53 yıl önce 8 Ağustos 1964’de bölge köylülerinin öğrenciler ve mücahitler ile birlikte mücadele verdiğini ve savaştığını anımsatan Kadı, Erenköy’de gösterilen şanlı direniş sayesinde bugünlere gelindiğini söyledi.

Kadı, Şanlı Erenköy direnişinin ülkenin gururu olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da o günlerde verilen mücadelenin özünün bu topraklarda özgür insanlar olarak yaşamak olduğunu anımsattı…

Akıncı, “ne acıdır ki bu kadar yıldan sonra hala daha Rum Meclisi’nde iki tane milletvekili ile temsil edilen ırkçı parti ELAM’ın peşinden sürüklenerek ENOSİS’i kutsanacak bir olaymış gibi anmak istiyorlar” dedi…

Bu toprakların her iki topluma da yettiğini kaydeden Akıncı, Ada’da barış ve huzur içinde bir yaşamanın mümkün olduğunu ifade etti.

Akıncı, “o gün ne istiyorsak bugün de aynı şeyleri istiyoruz fazlasını değil. O gün bu genç insanlarımız özgürce yaşamak istiyorlardı” dedi.

KKTC’nin tanınmasa da bir varlık ve gerçeklik olduğunu belirten Akıncı, bu varlığı kimsenin görmezden gelemeyeceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türk tarafı görüşmelerde eşitlik özgürlük ve güvenlikten taviz vermeden gerekli açılımları yaptı” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0.3%
  3,5109
  3,5172
  0.22%
  4,1242
  4,1316
  0.41%
  4,5129
  4,5364
 • NÖBETÇİ ECZANELER