Son Haberler
POLİS YASA ÖNERİSİ... İVEDİLİĞİ OLAN POLİS ÖRGÜTÜ KURULUŞ, GÖREV VE YETKİLERİ DEĞİŞİKLİK YASA ÖNERİSİ BUGÜN  CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULUNDA YAPILAN GÖRÜŞMELERİN ARDINDAN KOMİTEYE GERİ ÇEKİLDİ.
-www.brtk.net-
SEÇİME DOĞRU... SİYASAL PARTİLER VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN OY PUSULASINDAKİ SIRALAMASI İÇİN AD ÇEKİLDİ. 7 OCAK MİLLETVEKİLLİĞİ ERKEN GENEL SEÇİMİ RESMİ PROPAGANDA SÜRECİ YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
SEÇİME DOĞRU... UBP, 7 OCAK 2018 ERKEN GENEL SEÇİMLERİNDE YARIŞACAK  ADAYLARINA YÖNELİK  YARIN TANITIM ŞENLİĞİ DÜZENLİYOR. TDP, 16 ARALIK CUMARTESİ GÜNÜ "KATILIMCI SİYASET ŞÖLENİ" DÜZENLİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ÖZYİĞİT, ŞÖLENE, TÜM HALKIN DAVETLİ OLDUĞUNU BELİRTTİ. YENİDEN DOĞUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANI EARIKLI VE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI, GİRNE VE GAZİMAĞUSA BÖLGELERİNİ GEZEREK, HALKLA SOHBET ETTİ.
-www.brtk.net-
AKINCI İİT ZİRVESİNE KATILACAK... CUMHURBAŞKANI AKINCI, TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DAVETLİSİ OLARAK, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN KUDÜS GÜNDEMLİ  OLAĞANÜSTÜ ZİRVESİNE KATILMAK ÜZERE YARIN ÖĞLE SAATLERİNDE İSTANBUL’A GİDECEK.
-www.brtk.net-
AFRİKA GAZETESİ’NE TEPKİ... TÜRKİYENİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA AFRİKA GAZETESİ’NDE YER ALAN KARİKATÜR,  TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A AÇIK VE ALENİ HAKARET OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ VE BUNUN KABUL EDİLEMEYECEĞİNE VURGU YAPILDI.
-www.brtk.net-
AFRİKA GAZETESİ’NE TEPKİ... UBP AFRİKA GAZETESİNİ YAPTIĞI İKTİBAS NEDENİ İLE KINARKEN, GÖSTERİLEN TEPKİLERİN TOPLUM HUZURUNUN BOZULMAMASI AÇISINDAN DEMOKRATİK KURALLAR VE HUKUK İÇERİSİNDE YAPILMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜ DE PAYLAŞILDI.
-www.brtk.net-
AFRİKA GAZETESİ’NE TEPKİ... DP  GENEL BAŞKANI DENKTAŞ, AFRİKA GAZETESİ’NDE YAYIMLANAN TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE İLGİLİ KARİKATÜRÜ ELEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
NEW YORK’TA TERÖR GİRİŞİMİ ... NEW YORK’UN EN İŞLEK OTOBÜS TERMİNALLERİNDEN BİRİNDE PATLAMA MEYDANA GELDİ. SALDIRI İLE İLGİLİ BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI. NEW YORK VALİSİ, "PATLAMANIN TERÖRLE BAĞLANTILI OLDUĞUNU" DUYURDU.
-www.brtk.net-
BURSLAR AÇIKLANDI...BURS HAKKI ELDE EDEN ÖĞRENCİLER AÇIKLANDI.. YÜKSEK ÖĞRENİM VE DIŞİLİŞKİLER DAİRESİ, SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNCE ARAŞTIRMASI TAMAMLANAN VE BURS HAKKI ELDE EDEN 55   ÖĞRENCİ  İLE GELİRİ KRİTER ÜSTÜ OLAN 30 ÖĞRENCİNİN BELİRLENDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
HAYVAN ÜRETİCİLERİNDEN ELEŞTİRİ... KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ, ARPA VE MAZOTA YAPILAN ZAMLAR İLE BÜTÇENİN ONAYLANMAMASINI ELEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
MAHKUMLARA YÖNELİK SINAV... MAHKUMLARA YÖNELİK LİSE VE ORTAOKUL DIŞTAN BİTİRME SINAVLARI YAPILDI.
-www.brtk.net-
VOLKAN GAZETESİNİN İSMİ DEĞİŞTİ....ÖZGÜR VOLKAN  GAZETESİ,  İSMİNİ KIBRIS MANŞET OLARAK DEĞİŞTİRME KARARI ALDIĞINI DUYURDU... GAZETE, YARINDAN İTİBAREN YENİ İSMİYLE YAYIMLANACAK.
-www.brtk.net-
ELEKTRİK KESİNTİSİ.....TURUNÇLU BÖLGESİNDE YARIN 7 SAATLİK ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR ORTA GERİLİM BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI NEDENİYLE SAAT 09:00’DA BAŞLAYACAK OLAN ELEKTRİK KESİNTİSİ SAAT 16.00’YA KADAR SÜRECEK.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler anıldı

Salı 8 Ağustos 2017 13:36

Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı. Törende bu yıl ilk defa şehit ailelerine plaket verildi.

Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen tören saat 11.30’da çelenklerin şehitliğe konulmasıyla başladı.

Tören saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti.Törende daha sonra şehitlik özel defteri imzalandı…

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan yaptığı konuşmada, Erenköy’deki törene kara yolu ile giden Kıbrıslı Türkler’in Rum tarafının çıkardığı zorlukla karşılaştığını belirterek çıkarılan zorluğa direndiklerini ve sonucunda da kazandıklarını söyledi.

1963 yılında Rumlar’ın Akritas Planı’nı uygulamaya koyması ile şehitler verildiğini anımsatan Arıkan, Erenköy’de yaşanan destanı anlattı…

Arıkan, Erenköy’de kaldıkları iki yıl sürede çok sıkıntılı günler geçirdiklerini ve hiçbir zaman yılmadıklarını kaydetti.

Görüşmelere değinirken de Arıkan, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın son döneme yaptığı konuşmalardan ve bilgilendirme toplantısından edindiği sonuca göre görüşmelerin Rum tarafının tutumu nedeniyle sonuçsuz kaldığını anlattı…

Devletin devamlılığı ilkesine sahip çıkılması gerektiğini de vurgulayan Arıkan, “vatandaşı belirsizlikten kurtaralım güçlü bir devlet yaratalım” dedi.

Yeni Erenköy Belediye Başkanı Mehmet Kadı da Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğü uğruna canlarını feda eden şehitleri şükranla anarak başladığı konuşmasında Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk halkının özgür ve eşit yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

53 yıl önce 8 Ağustos 1964’de bölge köylülerinin öğrenciler ve mücahitler ile birlikte mücadele verdiğini ve savaştığını anımsatan Kadı, Erenköy’de gösterilen şanlı direniş sayesinde bugünlere gelindiğini söyledi.

Kadı, Şanlı Erenköy direnişinin ülkenin gururu olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da o günlerde verilen mücadelenin özünün bu topraklarda özgür insanlar olarak yaşamak olduğunu anımsattı…

Akıncı, “ne acıdır ki bu kadar yıldan sonra hala daha Rum Meclisi’nde iki tane milletvekili ile temsil edilen ırkçı parti ELAM’ın peşinden sürüklenerek ENOSİS’i kutsanacak bir olaymış gibi anmak istiyorlar” dedi…

Bu toprakların her iki topluma da yettiğini kaydeden Akıncı, Ada’da barış ve huzur içinde bir yaşamanın mümkün olduğunu ifade etti.

Akıncı, “o gün ne istiyorsak bugün de aynı şeyleri istiyoruz fazlasını değil. O gün bu genç insanlarımız özgürce yaşamak istiyorlardı” dedi.

KKTC’nin tanınmasa da bir varlık ve gerçeklik olduğunu belirten Akıncı, bu varlığı kimsenin görmezden gelemeyeceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türk tarafı görüşmelerde eşitlik özgürlük ve güvenlikten taviz vermeden gerekli açılımları yaptı” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,8608
  3,8677
  0%
  4,5518
  4,5600
  0%
  5,1539
  5,1808
 • NÖBETÇİ ECZANELER