Son Haberler
CUMHURBAŞKANI BİR KEZ UYARDI. CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI: SONDAJ KONUSUNDAKİ GELİŞMELERDEN DERS ÇIKARILMALI. ZENGİNLİKLERDE İKİ TOPLUMUN DA HAKKI VAR.
-www.brtk.net-
TUSK’TAN AÇIKLAMA... AB KONSEYİ BAŞKANI DONALD TUSK, AKDENİZ VE EGE’DE YAŞANAN GERGİNLİKLE İLGİLİ OLARAK GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ VE YUNANİSTAN İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUKLARINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS SORUNU... KKTC ESKİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AHMET ZEKİ BULUNÇ, KKTC DEVLETİNİN VARLIĞINI ESAS ALMAYAN BİR ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU OLMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
2018 BÜTÇESİ... KKTC’NİN 2018 BÜTÇESİNİN MECLİS KOMİTESİNDEKİ GÖRÜŞMELERİ 28 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜ BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, HALK DANSLARINDA “STANDARDİZASYON VE KALİTENİN SAĞLANMASI” AŞAMASININ KATLEDİLDİĞİNİ GÖRMEKTEN ÜZÜNTÜ DUYDUĞUNU İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU: HALK DANSLARI EKİPLERİ YURT DIŞINDA ÜLKE TANITIMINA KATKI YAPIYOR.
-www.brtk.net-
MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT: KÜLTÜRÜ YAŞATMAK VE TANITMAK ÇOK ÖNEMLİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK HALK DANSLARI FEDERASYONU 6’NCI OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI. 6. OLAĞAN GENEL KURULDA BAŞKANLIĞA ÖZLEM KADİRAĞA YENİDEN SEÇİLDİ. GENEL KURULDA, YÖNETİM, DİSİPLİN VE DENETLEME KURULLARI DA BELİRLENDİ.
-www.brtk.net-
ZEYTİN DALI HAREKATI DEVAM EDİYOR. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ: HAREKATIN BAŞLANGICINDAN BU YANA ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 1931’E YÜKSELDİ.
-www.brtk.net-
AVUSTRALYALI TÜRKLER, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NCE YÜRÜTÜLEN ZEYTİN DALI HAREKATI’NA DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI VE EŞİ GÜZELYURT’TAKİ AÇIK PAZARI ZİYARET EDEREK, VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
BANDABULİYA SAHNESİ” BUGÜN AÇILDI. BANDABULİYA SAHNESİ’NDE BUGÜN İLK OLARAK “BİR BANDABULİYA MESELESİ: KARAGÖZ SİHİRLİ SEBZELER” OYUNU SAHNELENDİ.
-www.brtk.net-
BAY-SEN 40 YAŞINDA. BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI, 40’INCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BALO GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
GÜZELYURT BELEDİYESİ, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ‘GERİ DÖNÜŞÜME GÖNDERELİM, KANSER HASTALARINA UMUT OLALIM’ SLOGANIYLA BAĞIŞ KAMPANYASI GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
LEFKE BELEDİYESİ, KEMAL SARAÇOĞLU LÖSEMELİ ÇOCUKLAR VAKFI VE GÖNÜLLÜ VATANDAŞLARIN İŞBİRLİĞİYLE GEMİKONAĞI SAHİLİ’NDE ‘BİR ŞARKI DA SEN SÖYLE’ ADLI ETKİNLİK DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler anıldı

Salı 8 Ağustos 2017 13:36

Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı. Törende bu yıl ilk defa şehit ailelerine plaket verildi.

Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen tören saat 11.30’da çelenklerin şehitliğe konulmasıyla başladı.

Tören saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti.Törende daha sonra şehitlik özel defteri imzalandı…

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan yaptığı konuşmada, Erenköy’deki törene kara yolu ile giden Kıbrıslı Türkler’in Rum tarafının çıkardığı zorlukla karşılaştığını belirterek çıkarılan zorluğa direndiklerini ve sonucunda da kazandıklarını söyledi.

1963 yılında Rumlar’ın Akritas Planı’nı uygulamaya koyması ile şehitler verildiğini anımsatan Arıkan, Erenköy’de yaşanan destanı anlattı…

Arıkan, Erenköy’de kaldıkları iki yıl sürede çok sıkıntılı günler geçirdiklerini ve hiçbir zaman yılmadıklarını kaydetti.

Görüşmelere değinirken de Arıkan, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın son döneme yaptığı konuşmalardan ve bilgilendirme toplantısından edindiği sonuca göre görüşmelerin Rum tarafının tutumu nedeniyle sonuçsuz kaldığını anlattı…

Devletin devamlılığı ilkesine sahip çıkılması gerektiğini de vurgulayan Arıkan, “vatandaşı belirsizlikten kurtaralım güçlü bir devlet yaratalım” dedi.

Yeni Erenköy Belediye Başkanı Mehmet Kadı da Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğü uğruna canlarını feda eden şehitleri şükranla anarak başladığı konuşmasında Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk halkının özgür ve eşit yaşamında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

53 yıl önce 8 Ağustos 1964’de bölge köylülerinin öğrenciler ve mücahitler ile birlikte mücadele verdiğini ve savaştığını anımsatan Kadı, Erenköy’de gösterilen şanlı direniş sayesinde bugünlere gelindiğini söyledi.

Kadı, Şanlı Erenköy direnişinin ülkenin gururu olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da o günlerde verilen mücadelenin özünün bu topraklarda özgür insanlar olarak yaşamak olduğunu anımsattı…

Akıncı, “ne acıdır ki bu kadar yıldan sonra hala daha Rum Meclisi’nde iki tane milletvekili ile temsil edilen ırkçı parti ELAM’ın peşinden sürüklenerek ENOSİS’i kutsanacak bir olaymış gibi anmak istiyorlar” dedi…

Bu toprakların her iki topluma da yettiğini kaydeden Akıncı, Ada’da barış ve huzur içinde bir yaşamanın mümkün olduğunu ifade etti.

Akıncı, “o gün ne istiyorsak bugün de aynı şeyleri istiyoruz fazlasını değil. O gün bu genç insanlarımız özgürce yaşamak istiyorlardı” dedi.

KKTC’nin tanınmasa da bir varlık ve gerçeklik olduğunu belirten Akıncı, bu varlığı kimsenin görmezden gelemeyeceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türk tarafı görüşmelerde eşitlik özgürlük ve güvenlikten taviz vermeden gerekli açılımları yaptı” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR