Son Haberler
23 NİSAN COŞKUSU... 21. ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR KUĞULU PARK’TAN CUMHURBAŞKANLIĞINA ARDINDAN İSE MECLİS’E YÜRÜDÜ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI KORTEJDEKİ ÇOCUKLARA SESLENDİ; DAHA GÜZEL, BARIŞ VE HUZUR İÇERİSİNDE BİR ADA VE DÜNYA YARATILMASI İÇİN BÜYÜKLERİN OMUZLARINDA ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK VAR. SİZE DAHA GÜZEL BİR GELECEĞİ BIRAKABİLMEMİZ LAZIM.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 21’İNCİ ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NİN AÇILIŞI MECLİS ÖNÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI. MECLİS BAŞKANI ULUÇAY İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İN DE KATILDIĞI AÇILIŞTA “BÜTÜN ÇOCUKLAR KARDEŞTİR” SLOGANIYLA GÖKYÜZÜNE BALONLAR VE GÜVERCİNLER UÇURTULDU
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 23 NİSAN ÇOCUK FESTIVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NU ZİYARET ETTİ. MECLİS BAŞKANININ MAKAMINA OTURAN ŞEHİT TUNCER İLKOKULU ÖĞRENCİSİ ELİF BARAN, EĞİTİM VE ÇEVRE KONULARINDA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... TÜRKİYE, FİNLANDİYA, LİTVANYA, MAKEDONYA, POLONYA VE RUSYA’DAN GELEN KONUK ÇOCUKLAR , MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, MECLİS BAŞKANI ULUÇAY VE BAŞBAKAN ERHÜRMAN’I ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... YARIN GAZİMAĞUSA’DA NAMIK KEMAL MEYDANI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ 27 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... 21 NİSAN PAZAR GÜNÜ GİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ HAVA MUHALEFETİ DOLAYISIYLA 28 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU... BAY-SEN’İN OLAĞAN GENEL KURULU DÜN YAPILDI. GENEL KURUL’DA YAPILAN SEÇİMDE BAŞKANLIĞA İBRAHİM KANAT SEÇİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

“Egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir”

Cumartesi 8 Eylül 2018 19:38

Bugün 8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü.

Dünya Fizyoterapi Birliği bu yılın sloganını “egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir” olarak belirledi.

Dünyada yaklaşık 130 yıldır uygulanan bu bilimdalı ülkemizde 35-40 yıllık bir geçmişe sahip. Peki fizyoterapi nedir, ülkemizde hangi alanlarda hizmet veriyor? Bu soruları ülkemizde hizmet veren Fizyoterapistlere sorduk.

Bu çerçevede mikrofonlarımızı ülkemizde hizmet veren Fizyoterapistlere uzattık.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nde başkan olarak görev yapmış Yardımcı Doçent Doktor Beliz Belgen Kaygısız, Uzman Fizyoterapist Musa Muhtaroğlu ve halen bu görevi sürdüren Uzman Fizyoterapist Şahveren Çakartaş’tan bize mesleklerini anlatmalarını istedik.

Dünyada yüz yılı aşkın süredir uygulamada olan bu meslek ülkemizde sadece 35-40 yıllık bir geçmişe sahip…

Yardımcı Doçent Doktor Beliz Belgen Kaygısız, dünyada fizyoterapinin doğuşunun savaşlar, travmalar ve çocuk felci epidemiyolojilerinden sonra meydana gelen fonksiyonel kayıpların tedavisi için başladığını,ardından yaygınlaşarak tüm fiziksel ve fonksiyonel kayıpların fizik tedavisi ve rehabilitasyonunun uygulanmaya başlandığını anlattı.

Tıp biliminin gelişmesiyle pararlel olarak insan yaşam süresi de uzadı. Bu da yaşam kalitesinin yükseltilmesini gündeme getirdi.

Kaygısız “Bir kişiyi sağlığına kavuştururken daha bağımsız olması, daha özgür olması, günlük hayatında daha işlev görebilmesi hedeflendi. Bu bağlamda fizyoterapi rehabilitasyonunun önemi daha da anlaşılabilir oldu. çünkü fizyoterapist herhangi bir nedenden, hastalıktan, travmadan dolayı vücutta meydana gelen kayıpların giderilmesi, bir kişinin sağlığına kavuşurken özgür bağımsız olarak kavuşması, yaşam kalitesinin maksimum düzeyde geliştirilerek sağlığına kavuşturulmasını hedefler fizyoterapi. Dolayısı ile yaşam kalitesinin önem kazanması ile fizyoterapi hizmetleri de gittikce önem kazandı” dedi.

Fizyoterapisadece fonksiyonel kayıplar ile değil koruyucu sağlık hizmetleri ile de ilgileniyor.
Sağlıklı kişilerin de fizyoterapi hizmetleri aldığını anlatan Kaygısız“Egzersiz danışmanlığı şeklinde, yaşamlarını daha sağlıklı nasıl götürebilirler, kas iskelet sistemi problemi olmadan sağlıklı yaş alma sürecini nasıl atlatabilirler. Bu konularda da artık fizyoterapistler çalışıyor. Dolayısı ile fizyoterapistler sadece tedavi edici hizmetler olarak değil aynı zamanda koruyucu hizmetler olarak da yaygınlaşmakta” şeklinde konuştu.

Beliz Belgen Kaygısız “Koruyucu egzersiz programları arasında menapoz sonrası kemik erimesi veya kas iskelet sisteminin yıpranmasına yönelik koruyucu egzersiz programları, hamilelere yönelik hamilelik sürecinde postürbozukluklarına yönelik Koruyucu egzersiz programları, klinik plates dediğimiz daha çok kişilerin postür düzgünlüğü, sağlıklı yaş alma sürecinde kullanılan egzersiz programları ve buna benzer birçok koruyucu sağlık hizmeti vermekteyiz” dedi…

2015-2017 yılları arasında Birliğin başkanlık görevini üstlenmiş olan Uzman fizyoterapist Musa Muhtaroğlu da, eskiden fizyoterapistin kim olduğunun çok fazla bilinmediğini, ancak günümüzde fizyoterapinin tıpın bütün alanlarında tedavi anlamında paralel sürdürülmesi gereken bir bilim dalı olduğunun ıspatlandığını söyledi.

Muhtaroğlu “Özellikle riskli hastaların yoğun bakımda bulunan solunum riski ve diğer riskleri taşıyan hastaların takibinde bulunan meslek gruplarından bir tanesidir. Sadece egzersiz anlamında değil cihazla ile ilgili işlemin tamamlanması, hekimin işbirliği ile hastayı risk gruplarından korumayı amaçlayan bir bilim dalıdır” dedi.

Muhtaroğlu, ülkede son yıllarda artan fizyoterapist sayısına rağmen solunum yolu terapisi konusunda yetişmiş çok fazla fizyoterapistin olmadığını da belirtti.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nin şu anki Başkanı Uzman Fizyoterapist Şahveren Çakartaş, Fizyoterapistler Birliği’nin 1979 yılında kurulmasına rağmen henüz bir yasalarının bulunmadığını, konuyla ilgili çok ciddi çalışma yürüttüklerini söyledi.

Çakartaş “Yasanın olmayışı denetim sıkıntısını ortaya çıkartıyor. Şu an 155 kayıtlı fizyoterapist var ancak mezun olupda birliğimize kayıt olmayan fizyoterapistlerin sayısının da 80 ile 100 arasında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Çakartaş AB Koordinasyon Ofisi ile bir yasa çalışması yürütüldüğünü Eylül sonunda bu yasanın tamamlanması ve revize edilmesinin gündemde olduğunu söyledi.
“Bu tarz problemler denetimsizliği gündeme getirdiği için sahte fizyoterapist ilanlarını sosyal medyada çok fazla görüyoruz” diyen Çakartaş,vatandaşları uayrdı. Çakartaş “Bu noktada özellikle halkımızı uyarmak istiyorum. Mutlaka bizi sosyal medyadan takip edebilirler. Gittikleri merkezin kayıtlı bir fizik tedavi merkezi olup olmadığını sorgulayabilirler. Veya gittikleri fizyoterapist merkezinin kayıtlı mı sorgulayabilirler..

Masörler işimizi yapmak gibi girişimleri oluyor,hacamatlar çok fazla gündemde. Çok ciddi anlamda sıkıntılarımız var. personal trainer’ler, yaşam koçları, bazı sağlıklı yaşam merkezlerindeki egzersizci olarak kendini ilan eden kişiler… bunlar çok riskli çünkü sağlık gerçekten şakaya gelen birşey değildi. Koruyucu programların artık fizyoterapistler eşliğinde yapılması çok gündemde.

Bu çok ciddi anlamda anlık olarak yapılan tedavilerde veya egzersizlerde ortaya çıkmayabilir ama ileriki dönemde mutlaka sağlığı ciddi anlamda tehdit eden faktörler olacaktır” dedi.

Skolyoz yani omurga eğriliğinin üç haftada tedavi edildiği yönünde paylaşımları sosyal medyada gördüklerini kaydeden Çakartaş bunun mümkün olmadığını, omurga eğriliği, bel boyun fıtığı gibi problemleri olan ve spor salonlarına gidecek kişilerin fizyoterapistlerden yardım almalarının önemli olduğunu vurguladı.

Bugün 8 Eylül dünya fizyoterapi günü nedeniyle tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz ve bu yıl dünya Fizyoterapi Birliğinin belirlediği slogan ile sözlerimizi sonlandırıyoruz “egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir”…

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR