Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, 25 EYLÜL’DE NEW YORK’A GİTMEK ÜZERE ADADAN AYRILACAK. AKINCI, NEW YORK’A UÇMADAN ÖNCE ERCAN HAVALİMANI’NDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE BAZI ULUSLARARASI ÖRGÜT TOPLANTILARINA KATILMAK ÜZERE BUGÜN NEW YORK’A GİDİYOR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER 73. GENEL KURULU'NA KATILMAK ÜZERE BUGÜN ABD'YE GİDİYOR. ERDOĞAN BM GENEL SEKRETERİ ANTONİO GUTERRES TARAFINDAN DÜZENLENECEK ÖĞLE YEMEĞİNE DE KATILACAK.
-www.brtk.net-
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK MAKSADIYLA BAKANLIK HUKUKÇUSUNUN BİR YASAL DEĞİŞİKLİK ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞINI  MECLİS AÇILDIKTAN SONRA YAPILACAK BİR DEĞİŞİKLİK İLE ÇEVRE DAİRESİ VE TURİZM BAKANLIĞI’NA BAĞLI İKİ AYRI EKİBİN SÜREKLİ DEVRİYE GEZEREK ÇEVREYİ KİRLETENLERE CEZALAR YAZACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
KKTC'DE YAŞAYAN 8 BİN KADINI KAPSAYAN PROJEYLE, ÜLKENİN İLK KADIN SAĞLIĞI HARİTASI OLUŞTURULUYOR. OXFORD VE DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTELERİNİN DESTEKLEDİĞİ "KIBRIS KADIN SAĞLIĞI ARAŞTIRMA İNİSİYATİFİ" ADIYLA GEÇEN OCAK AYINDA BAŞLAYAN VE ALAN ARAŞTIRMASI İKİ YIL SÜRECE PROJEDE, ŞU ANA DEK 2 BİN 500 KADINA ULAŞILDI.
-www.brtk.net-
SURİYE'DE MUHALİFLERİN OLUŞTURDUĞU EN BÜYÜK ASKERİ GRUP ULUSAL ÖZGÜRLEŞTİRME CEPHESİ, TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA VARILAN İDLİB MUTABAKATINI DESTEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
İSRAİL, GAZZE SINIRINDA DÜZENLENEN "BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ" GÖSTERİLERİNE MÜDAHALEDE BULUNDU. MÜDAHALE SONUCU 11 FİLİSTİNLİNİN BİR YARALANDIĞI VE GÖZ YAŞARTICI GAZ SONUCU BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİĞİ BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU BUGÜN  YAPILIYOR.KADINLARIN FARKINDALIK YARATMAK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ETKİNLİK BAŞKENT LEFKOŞA’DA SAAT 17.00’DE BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

“Egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir”

Cumartesi 8 Eylül 2018 19:38

Bugün 8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü.

Dünya Fizyoterapi Birliği bu yılın sloganını “egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir” olarak belirledi.

Dünyada yaklaşık 130 yıldır uygulanan bu bilimdalı ülkemizde 35-40 yıllık bir geçmişe sahip. Peki fizyoterapi nedir, ülkemizde hangi alanlarda hizmet veriyor? Bu soruları ülkemizde hizmet veren Fizyoterapistlere sorduk.

Bu çerçevede mikrofonlarımızı ülkemizde hizmet veren Fizyoterapistlere uzattık.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nde başkan olarak görev yapmış Yardımcı Doçent Doktor Beliz Belgen Kaygısız, Uzman Fizyoterapist Musa Muhtaroğlu ve halen bu görevi sürdüren Uzman Fizyoterapist Şahveren Çakartaş’tan bize mesleklerini anlatmalarını istedik.

Dünyada yüz yılı aşkın süredir uygulamada olan bu meslek ülkemizde sadece 35-40 yıllık bir geçmişe sahip…

Yardımcı Doçent Doktor Beliz Belgen Kaygısız, dünyada fizyoterapinin doğuşunun savaşlar, travmalar ve çocuk felci epidemiyolojilerinden sonra meydana gelen fonksiyonel kayıpların tedavisi için başladığını,ardından yaygınlaşarak tüm fiziksel ve fonksiyonel kayıpların fizik tedavisi ve rehabilitasyonunun uygulanmaya başlandığını anlattı.

Tıp biliminin gelişmesiyle pararlel olarak insan yaşam süresi de uzadı. Bu da yaşam kalitesinin yükseltilmesini gündeme getirdi.

Kaygısız “Bir kişiyi sağlığına kavuştururken daha bağımsız olması, daha özgür olması, günlük hayatında daha işlev görebilmesi hedeflendi. Bu bağlamda fizyoterapi rehabilitasyonunun önemi daha da anlaşılabilir oldu. çünkü fizyoterapist herhangi bir nedenden, hastalıktan, travmadan dolayı vücutta meydana gelen kayıpların giderilmesi, bir kişinin sağlığına kavuşurken özgür bağımsız olarak kavuşması, yaşam kalitesinin maksimum düzeyde geliştirilerek sağlığına kavuşturulmasını hedefler fizyoterapi. Dolayısı ile yaşam kalitesinin önem kazanması ile fizyoterapi hizmetleri de gittikce önem kazandı” dedi.

Fizyoterapisadece fonksiyonel kayıplar ile değil koruyucu sağlık hizmetleri ile de ilgileniyor.
Sağlıklı kişilerin de fizyoterapi hizmetleri aldığını anlatan Kaygısız“Egzersiz danışmanlığı şeklinde, yaşamlarını daha sağlıklı nasıl götürebilirler, kas iskelet sistemi problemi olmadan sağlıklı yaş alma sürecini nasıl atlatabilirler. Bu konularda da artık fizyoterapistler çalışıyor. Dolayısı ile fizyoterapistler sadece tedavi edici hizmetler olarak değil aynı zamanda koruyucu hizmetler olarak da yaygınlaşmakta” şeklinde konuştu.

Beliz Belgen Kaygısız “Koruyucu egzersiz programları arasında menapoz sonrası kemik erimesi veya kas iskelet sisteminin yıpranmasına yönelik koruyucu egzersiz programları, hamilelere yönelik hamilelik sürecinde postürbozukluklarına yönelik Koruyucu egzersiz programları, klinik plates dediğimiz daha çok kişilerin postür düzgünlüğü, sağlıklı yaş alma sürecinde kullanılan egzersiz programları ve buna benzer birçok koruyucu sağlık hizmeti vermekteyiz” dedi…

2015-2017 yılları arasında Birliğin başkanlık görevini üstlenmiş olan Uzman fizyoterapist Musa Muhtaroğlu da, eskiden fizyoterapistin kim olduğunun çok fazla bilinmediğini, ancak günümüzde fizyoterapinin tıpın bütün alanlarında tedavi anlamında paralel sürdürülmesi gereken bir bilim dalı olduğunun ıspatlandığını söyledi.

Muhtaroğlu “Özellikle riskli hastaların yoğun bakımda bulunan solunum riski ve diğer riskleri taşıyan hastaların takibinde bulunan meslek gruplarından bir tanesidir. Sadece egzersiz anlamında değil cihazla ile ilgili işlemin tamamlanması, hekimin işbirliği ile hastayı risk gruplarından korumayı amaçlayan bir bilim dalıdır” dedi.

Muhtaroğlu, ülkede son yıllarda artan fizyoterapist sayısına rağmen solunum yolu terapisi konusunda yetişmiş çok fazla fizyoterapistin olmadığını da belirtti.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nin şu anki Başkanı Uzman Fizyoterapist Şahveren Çakartaş, Fizyoterapistler Birliği’nin 1979 yılında kurulmasına rağmen henüz bir yasalarının bulunmadığını, konuyla ilgili çok ciddi çalışma yürüttüklerini söyledi.

Çakartaş “Yasanın olmayışı denetim sıkıntısını ortaya çıkartıyor. Şu an 155 kayıtlı fizyoterapist var ancak mezun olupda birliğimize kayıt olmayan fizyoterapistlerin sayısının da 80 ile 100 arasında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Çakartaş AB Koordinasyon Ofisi ile bir yasa çalışması yürütüldüğünü Eylül sonunda bu yasanın tamamlanması ve revize edilmesinin gündemde olduğunu söyledi.
“Bu tarz problemler denetimsizliği gündeme getirdiği için sahte fizyoterapist ilanlarını sosyal medyada çok fazla görüyoruz” diyen Çakartaş,vatandaşları uayrdı. Çakartaş “Bu noktada özellikle halkımızı uyarmak istiyorum. Mutlaka bizi sosyal medyadan takip edebilirler. Gittikleri merkezin kayıtlı bir fizik tedavi merkezi olup olmadığını sorgulayabilirler. Veya gittikleri fizyoterapist merkezinin kayıtlı mı sorgulayabilirler..

Masörler işimizi yapmak gibi girişimleri oluyor,hacamatlar çok fazla gündemde. Çok ciddi anlamda sıkıntılarımız var. personal trainer’ler, yaşam koçları, bazı sağlıklı yaşam merkezlerindeki egzersizci olarak kendini ilan eden kişiler… bunlar çok riskli çünkü sağlık gerçekten şakaya gelen birşey değildi. Koruyucu programların artık fizyoterapistler eşliğinde yapılması çok gündemde.

Bu çok ciddi anlamda anlık olarak yapılan tedavilerde veya egzersizlerde ortaya çıkmayabilir ama ileriki dönemde mutlaka sağlığı ciddi anlamda tehdit eden faktörler olacaktır” dedi.

Skolyoz yani omurga eğriliğinin üç haftada tedavi edildiği yönünde paylaşımları sosyal medyada gördüklerini kaydeden Çakartaş bunun mümkün olmadığını, omurga eğriliği, bel boyun fıtığı gibi problemleri olan ve spor salonlarına gidecek kişilerin fizyoterapistlerden yardım almalarının önemli olduğunu vurguladı.

Bugün 8 Eylül dünya fizyoterapi günü nedeniyle tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz ve bu yıl dünya Fizyoterapi Birliğinin belirlediği slogan ile sözlerimizi sonlandırıyoruz “egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir”…

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR