Son Haberler
DOĞALGAZ KONUSU... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: SADECE ÜÇÜNCÜ DEVLETLER DEĞİL, ULUSLARARASI ŞİRKETLER DE KIBRIS RUM TARAFINI KIBRISLI TÜRKLERLE MASAYA OTURUP DOĞALGAZ KONUSUNDA ANLAŞMAYA ZORLAMASI GEREKİR
-www.brtk.net-
VİCANİ RET... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: VİCDANİ RET İLE İLGİLİ YASANIN İSTİSMAR EDİLMEMESİ GEREKİR
-www.brtk.net-
AP SEÇİMLERİ... GÜNEY KIBRIS’TAKİ ANAMUHALEFET AKEL, KIBRISLI TÜRK AKADEMİSYEN VE ARAŞTIRMACI YAZAR NİYAZİ KIZILYÜREK’İ AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ İÇİN ADAY GÖSTERDİ
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA...“DOĞAL AFETLERDEN DOLAYI ÜRETİM ALANLARINDA OLUŞAN ZARARLAR TESPİT EDİLİYOR”
-www.brtk.net-
ÖZÇINAR GÖLETİ İNCELEDİ... GÜZELYURT BELEDİYE BAŞKANI ÖZÇINAR, GELEN SU MİKTARININ EN ÜST SEVİYEDE OLDUĞUNU VE ŞU ANDA SUYUN TAMAMEN HAVZADA TUTULDUĞUNU SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM DR. BÜLENT DİZDARLI, BU YILKİ MEVSİMSEL GRİBİN DE ÖNEMSENMESİ GEREKEN BİR BİR DURUM OLDUĞUNU VURGULADI
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM BÜLENT DİZDARLI: ÖZELLİKLE YAŞLILAR VE DİRENCİ DÜŞÜK İNSANLAR KALABALIK ORTAMLARDA MECBUR KALMADIKÇA BULUNMAMALI
-www.brtk.net-
EYLEM ASKIYA ALINDI... TIP-İŞ VE KAMU-SEN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ’NDE 21 OCAK PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN YAPMAYI PLANLADIĞI EYLEMİ ASKIYA ALDI.
-www.brtk.net-
‘REUNITE NICOSIA’ ETKİNLİĞİ... BİR GRUP KIBRISLI TÜRK VE RUM BAŞKENT LEFKOŞA’NIN İKİ KESİMİNDE HER İKİ TOPLUMA DA BARIŞ MESAJI VERMEK İÇİN BİRLİKTE KOŞTU
-www.brtk.net-
RUSLAR AYİN DÜZENLEDİ... GİRNE BÖLGESİNDE YAŞAYAN RUSLAR, RUS ORTADOKS GELENEKLERİ ÇERÇEVESİNDE KERVANSARAY PLAJINDA DENİZDEN HAÇ ÇIKARMA AYİNİ DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

“Egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir”

Cumartesi 8 Eylül 2018 19:38

Bugün 8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü.

Dünya Fizyoterapi Birliği bu yılın sloganını “egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir” olarak belirledi.

Dünyada yaklaşık 130 yıldır uygulanan bu bilimdalı ülkemizde 35-40 yıllık bir geçmişe sahip. Peki fizyoterapi nedir, ülkemizde hangi alanlarda hizmet veriyor? Bu soruları ülkemizde hizmet veren Fizyoterapistlere sorduk.

Bu çerçevede mikrofonlarımızı ülkemizde hizmet veren Fizyoterapistlere uzattık.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nde başkan olarak görev yapmış Yardımcı Doçent Doktor Beliz Belgen Kaygısız, Uzman Fizyoterapist Musa Muhtaroğlu ve halen bu görevi sürdüren Uzman Fizyoterapist Şahveren Çakartaş’tan bize mesleklerini anlatmalarını istedik.

Dünyada yüz yılı aşkın süredir uygulamada olan bu meslek ülkemizde sadece 35-40 yıllık bir geçmişe sahip…

Yardımcı Doçent Doktor Beliz Belgen Kaygısız, dünyada fizyoterapinin doğuşunun savaşlar, travmalar ve çocuk felci epidemiyolojilerinden sonra meydana gelen fonksiyonel kayıpların tedavisi için başladığını,ardından yaygınlaşarak tüm fiziksel ve fonksiyonel kayıpların fizik tedavisi ve rehabilitasyonunun uygulanmaya başlandığını anlattı.

Tıp biliminin gelişmesiyle pararlel olarak insan yaşam süresi de uzadı. Bu da yaşam kalitesinin yükseltilmesini gündeme getirdi.

Kaygısız “Bir kişiyi sağlığına kavuştururken daha bağımsız olması, daha özgür olması, günlük hayatında daha işlev görebilmesi hedeflendi. Bu bağlamda fizyoterapi rehabilitasyonunun önemi daha da anlaşılabilir oldu. çünkü fizyoterapist herhangi bir nedenden, hastalıktan, travmadan dolayı vücutta meydana gelen kayıpların giderilmesi, bir kişinin sağlığına kavuşurken özgür bağımsız olarak kavuşması, yaşam kalitesinin maksimum düzeyde geliştirilerek sağlığına kavuşturulmasını hedefler fizyoterapi. Dolayısı ile yaşam kalitesinin önem kazanması ile fizyoterapi hizmetleri de gittikce önem kazandı” dedi.

Fizyoterapisadece fonksiyonel kayıplar ile değil koruyucu sağlık hizmetleri ile de ilgileniyor.
Sağlıklı kişilerin de fizyoterapi hizmetleri aldığını anlatan Kaygısız“Egzersiz danışmanlığı şeklinde, yaşamlarını daha sağlıklı nasıl götürebilirler, kas iskelet sistemi problemi olmadan sağlıklı yaş alma sürecini nasıl atlatabilirler. Bu konularda da artık fizyoterapistler çalışıyor. Dolayısı ile fizyoterapistler sadece tedavi edici hizmetler olarak değil aynı zamanda koruyucu hizmetler olarak da yaygınlaşmakta” şeklinde konuştu.

Beliz Belgen Kaygısız “Koruyucu egzersiz programları arasında menapoz sonrası kemik erimesi veya kas iskelet sisteminin yıpranmasına yönelik koruyucu egzersiz programları, hamilelere yönelik hamilelik sürecinde postürbozukluklarına yönelik Koruyucu egzersiz programları, klinik plates dediğimiz daha çok kişilerin postür düzgünlüğü, sağlıklı yaş alma sürecinde kullanılan egzersiz programları ve buna benzer birçok koruyucu sağlık hizmeti vermekteyiz” dedi…

2015-2017 yılları arasında Birliğin başkanlık görevini üstlenmiş olan Uzman fizyoterapist Musa Muhtaroğlu da, eskiden fizyoterapistin kim olduğunun çok fazla bilinmediğini, ancak günümüzde fizyoterapinin tıpın bütün alanlarında tedavi anlamında paralel sürdürülmesi gereken bir bilim dalı olduğunun ıspatlandığını söyledi.

Muhtaroğlu “Özellikle riskli hastaların yoğun bakımda bulunan solunum riski ve diğer riskleri taşıyan hastaların takibinde bulunan meslek gruplarından bir tanesidir. Sadece egzersiz anlamında değil cihazla ile ilgili işlemin tamamlanması, hekimin işbirliği ile hastayı risk gruplarından korumayı amaçlayan bir bilim dalıdır” dedi.

Muhtaroğlu, ülkede son yıllarda artan fizyoterapist sayısına rağmen solunum yolu terapisi konusunda yetişmiş çok fazla fizyoterapistin olmadığını da belirtti.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nin şu anki Başkanı Uzman Fizyoterapist Şahveren Çakartaş, Fizyoterapistler Birliği’nin 1979 yılında kurulmasına rağmen henüz bir yasalarının bulunmadığını, konuyla ilgili çok ciddi çalışma yürüttüklerini söyledi.

Çakartaş “Yasanın olmayışı denetim sıkıntısını ortaya çıkartıyor. Şu an 155 kayıtlı fizyoterapist var ancak mezun olupda birliğimize kayıt olmayan fizyoterapistlerin sayısının da 80 ile 100 arasında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Çakartaş AB Koordinasyon Ofisi ile bir yasa çalışması yürütüldüğünü Eylül sonunda bu yasanın tamamlanması ve revize edilmesinin gündemde olduğunu söyledi.
“Bu tarz problemler denetimsizliği gündeme getirdiği için sahte fizyoterapist ilanlarını sosyal medyada çok fazla görüyoruz” diyen Çakartaş,vatandaşları uayrdı. Çakartaş “Bu noktada özellikle halkımızı uyarmak istiyorum. Mutlaka bizi sosyal medyadan takip edebilirler. Gittikleri merkezin kayıtlı bir fizik tedavi merkezi olup olmadığını sorgulayabilirler. Veya gittikleri fizyoterapist merkezinin kayıtlı mı sorgulayabilirler..

Masörler işimizi yapmak gibi girişimleri oluyor,hacamatlar çok fazla gündemde. Çok ciddi anlamda sıkıntılarımız var. personal trainer’ler, yaşam koçları, bazı sağlıklı yaşam merkezlerindeki egzersizci olarak kendini ilan eden kişiler… bunlar çok riskli çünkü sağlık gerçekten şakaya gelen birşey değildi. Koruyucu programların artık fizyoterapistler eşliğinde yapılması çok gündemde.

Bu çok ciddi anlamda anlık olarak yapılan tedavilerde veya egzersizlerde ortaya çıkmayabilir ama ileriki dönemde mutlaka sağlığı ciddi anlamda tehdit eden faktörler olacaktır” dedi.

Skolyoz yani omurga eğriliğinin üç haftada tedavi edildiği yönünde paylaşımları sosyal medyada gördüklerini kaydeden Çakartaş bunun mümkün olmadığını, omurga eğriliği, bel boyun fıtığı gibi problemleri olan ve spor salonlarına gidecek kişilerin fizyoterapistlerden yardım almalarının önemli olduğunu vurguladı.

Bugün 8 Eylül dünya fizyoterapi günü nedeniyle tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz ve bu yıl dünya Fizyoterapi Birliğinin belirlediği slogan ile sözlerimizi sonlandırıyoruz “egzersiz ve fiziksel aktivite mental sağlığı iyileştirir”…

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR