Son Haberler
KOALİSYON ÇALIŞMALARI…UBP VE HP ARASINDA KOALİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDIYOR.İKİ PARTİNİN MECLIS GRUBU AYRI AYRI DEĞERLENDIRME YAPTI.İKİ GENEL BAŞKAN BUGÜN BİRARAYA GELECEK. ANA PRENSİPLERDE UZLAŞMASI HALİNDE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS BİRLEŞİMİ ERTELENDİ…CUMHURIYET MECLISI GENEL KURULU TOPLANDI... STENOGRAFLARIN GREVI NEDENIYLE TOPLANTIYA DEVAM EDILEMEDI. MECLIS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, GRUPLAR ARASI MUTABAKATLA YARINKI TOPLANTININ DA YAPILMAYACAĞINI VE BIR SONRAKI MECLIS GENEL KURULU TOPLANTISININ 27 MAYIS PAZARTESI GÜNÜ YAPILACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
HIDROKARBON KRİZİ...TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: "DOĞU AKDENİZ'DE ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE KKTC'NİN HAKLARINI KORUDUK, KORUMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ."
-www.brtk.net-
TÜRKIYE YUNANISTAN İLİŞKİLERİ… TÜRKIYE VE YUNANISTAN SAVUNMA BAKANLIKLARI HEYETLERI ATINA'DA GÖRÜŞÜYOR. HEYETLER ARASINDA EGE DENIZI'NDE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLER VE DAVRANIŞ KURALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE IŞ BIRLIĞINI GELIŞTIRMEK MAKSADIYLA TEKNIK GÖRÜŞMELERIN GERÇEKLEŞTIRILECEĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
YEŞİLKÖY’DE TRAFİK KAZASI…YEŞILKÖY’DE SABAH SAATLERINDE IKI ARAÇ YÜZ YÜZE ÇARPIŞTI.ÇARPIŞMA SONUCU 4 KIŞI YARALANDI.
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN ELEŞTİRİ…KTÖS, MILLI EĞITIM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.AÇIKLAMADA, SONA EREN 4’LÜ KOALISYON HÜKÜMETININ EĞITIMLE ILGILI SINIFTA KALDIĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
DOSTLUK RALLİSİ…1 HAZIRAN’DA KUZEY KIBRIS’DA SONA ERECEK OLAN DÜNYANIN EN UZUN RALLILERINDEN AVRUPA ORIENT DOĞU-BATI DOSTLUK RALLISI’NE KATILAN KUZEY KIBRIS KLASIK VE SPOR OTOMOBIL KULÜBÜ EKIBI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ICIN DÜZENLENEN ETKINLIKLERE KATILDI.
-www.brtk.net-
KADINLAR YINE SAHADAYDI…DTB VE TOL AMATÖR KADIN FUTBOL TAKIMLARI MAÇ YAPTI
-www.brtk.net-
SÜT BEDELLERİ…1-15 NISAN DEVRESI SÜT BEDELLERI ÖDENMEYE BAŞLANDI.979 ÜRETICININ HESAPLARINA TOPLAM 15 MILYON 579 BIN 794 TL YATIRILDI...
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Cumhurbaşkanı, UBP,CTP ve HP genel başkanlarıyla ayrı ayrı görüştü

Pazartesi 13 Mayıs 2019 13:53

Hükümetin istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni hükümet kurulması çalışmaları çervesinde siyasi partilerle görüşüyor.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ilk görüşmesini Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar ve UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy ile yaptı.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı ile süreci değerlendirdiklerini kaydetti.
Yeni bir Hükümet için olasılıkların belli olduğunu , çok fazla alternatif bulunmadığını kaydeden Tatar, en erken zamanda Hükümet kurulması gerektiği görüşünü paylaştı.

Tatar, “Yeni hükümet için olasılıklar bellidir, çok alternatif yoktur. UBP bu işin içinde olacak. Yetki alınca parti yetkili organlarında değerlendireceğiz.. Süreç uzatılmamalı , iyi değerlendirilmeli.. , dedi.
Tatar, Meclis’teki vekillerle biraraya gelerek değerlendirmede bulunacaklarını,yetkiyi aldıktan sonra Parti Meclisini toplaycaklarını ve çalışmalara başlaycaklarını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıı’nın tüm partilerle görüşmesinin ardından yarın öğleden sonra veya Çarşamba günü yetkiyi kendilerine vermesini beklediklerini dile getiren Tatar, erken seçim konusundaki bir soruyu da yanıtladı.
Tatar, erken seçimin tercih edilen bir şey olmadığını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı daha sonra Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Bakanı Tufan Erhürmanı kabul ederek, görüştü.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye CTP Genel Sekereteri Erdoğan Sorakın da katıldı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ilk günden ortaya koydukları şekilde Hüküemti kurma görevinin UBP Genel Başkanı Tatar’a verilmesi yönündeki görüşlerini aktardıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hükümeti kurabilecek bir parti liderine hükümeti kurma görevini vermek istediğini, bu çerçevede siyasi partileri dinlediğini kaydeden Erhürman, Şu anda Meclis içindeki aritmetik itibarıyla güvenoyu alabilecek tek parti UBP olarak görüldüğünü, en fazla milltevekiline de sahip olan UBP’nin yetkilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ülkenin zor bir dönemden geçtiğini, Hükümeti kim kuracak tartışmalarıyla vakit kaybedilmemesi gerektiğini belirten Erhürman, Mecliste de en fazla milletvekiline sahip UBP’ye bir an önce Hükümeti kurma görevi verilemsi gerektiğini kaydetti.

Erhürman, Hafta sonu herhangi bir görüşme gerçekleştirmediklerini de ekledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erhürmanla görüşmesinin ardından Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ve Parti Genel Sekreteri Yenal Senin’i kabul etti.

Özersay Akıncı ile görüşmesinin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, Parti Meclisi’nin gerçekleştireceği toplantının ardından kararlarının netleşeceğini ifade ettt.

Parti Meclisi’nde iki senaryonun ele alınacağını kaydeden Özersay, Hükümette yer almak için müzakereler yapılacak mı yoksa muhalefette mi kalıncak değerlendirmesi yapılacağını kaydetti.

Özersay, henüz bu yönde bir kararları olmadığını bu nedenle de herhangi bir siyasi pareti ile istişarede bulunmadıklarını kaydetti.
Özersay, Parti Meclisi kararını üretirken ülke menfaatlerinin de göz önünde bulundurulacağını kaydederek, muhalefette kalınması kararının alınması halinde herhangi bir parti le istişareye gerek olmayacağını ancak kararlarını anlatmak için görüşme yapabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yarın da saat 09.30’da TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, saat 10.00’da DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve ardından da saat 10.30’da Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ile görüşecek. (BRT)

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR