Son Haberler
GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER… GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERİN BİR PARÇASI OLAN CEP TELEFONLARININ HER İKİ TARAFTA DA ÇALIŞMASI SORUNUNUN GÜNEY KIBRIS'TA AŞILDIĞI BELİRTİLDİ. ROAMİNG UYGULAMASININ HAZİRAN SONU İTİBARI İLE İŞLEYEBİLECEĞİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
MİNİK NEFES YARDIM BEKLİYOR… SALI GÜNÜ TEDAVİ İÇİN YURT DIŞINA GİTMEYE HAZIRLANAN NEFES DAVŞAN İÇİN BANKA YARDIM HESABINA PARA YATIRILARAK VEYA 5668'E SMS ATILARAK YARDIM EDİLEBİLİYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Cumhurbaşkanı Akıncı, UBP ve YDP yetkileri ile görüştü

Çarşamba 10 Ekim 2018 13:10

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsil edilen muhalefet partilerini New York’ta BM Genel Sekreteri ile görüşmesi, gerçekleştirdiği diğer temaslar ve Kıbrıs konusundaki son gelişmelerle ilişkin bilgilendirdi.

Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’nda, UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ile iki partinin yetkilileriyle bir araya geldi. Bu arada, görüşmeye katılmayan UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sağlık sorunu nedeniyle toplantıya katılamayacağı bilgisi verdiği belirtildi.

Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından basına açıklama yapan UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın New York’ta gerçekleştirdiği temasları detaylı bir şekilde kendilerine anlattığını ve değerlendirmede bulunduklarını belirtti.

Çözüm odaklı bir sonuç gerektiği konusunda hemfikir olduklarına vurgu yapan Oğuz, Kıbrıs Türkü’nün 50 yıl daha beklemeye tahammülü olmadığını vurguladı.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da açıklamasında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’inNewyork’taki görüşmesine atıfta bulunarak, mütekabiliyet esasının bozulmasının Kıbrıs Türküne çok şey kaybettirebileceğine işaret etti.

Arıklı, “Gönül isterdi ki Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anastasiadis’le görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Akıncı ile de görüşsün. Görüşülen konuları doğrudan anlatsın” diye konuştu.

Rum tarafının, yıllardan beri Türkiye ile direkt teması arzu eden bir pozisyonda olduğunu ifade eden Arıklı, “Buna zemin hazırlanmaması gerekiyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı Akıncı’yı destekliyoruz” dedi.

Arıklı bundan sonraki görüşmelerde mütekabiliyet esasına bağlı kalınmasını beklediklerini de söyledi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR