Son Haberler
KAMU’DA ÖRGÜTLÜ 5 SENDİKA, KAMU’DA EK MESAİ ÇALIŞMAMA EYLEMİNİ 27 AĞUSTOS’A KADAR ASKIYA ALDI.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK ELEKTRİK KURUMU VATANDAŞLARA HİZMET VERMEYİ BAYRAMDA DA SÜRDÜRECEK.
-www.brtk.net-
İSLAM ALEMİNİN 2 BAYRAMINDAN BİRİ OLAN KURBAN BAYRAMI, 21 AĞUSTOS SALI GÜNÜ BAŞLIYOR.4 GÜNLÜK BAYRAM TATİLİ, HAFTA SONLARI VE İDARİ TATİL VERİLEN ARİFE GÜNÜYLE BİRLİKTE KAMUDA 9 GÜNE ÇIKAN TATİL İSE DÜN BAŞLADI.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI VE AK PARTİ GENEL BAŞKANI ERDOĞAN, PARTİSİNİN YENİ MERKEZ YÜRÜTME KURULU ÜYELERİNİ BELİRLEDİ.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ, 29 MART 2016'DA MISIR HAVA YOLLARI'NA AİT YOLCU UÇAĞINI KAÇIRARAK KIBRIS RUM KESİMİ'NE İNDİREN HAVA KORSANINI KAHİRE'YE TESLİM ETTİ.
-www.brtk.net-
İSRAİL GAZZE'YLE ARASINDAKİ BEYT HANUN SINIR KAPISINI KAPATTI
-www.brtk.net-
FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ GENEL SEKRETERİ VE FİLİSTİN BAŞMÜZAKERECİSİ UREYKAT, "HAMAS'IN, İSRAİLLE TEK TARAFLI ATEŞKES ÇABASINI SONLANDIRMASINDAN VE 2014'TE İMZALANAN ATEŞKES ÜZERİNDEN BİR ANLAŞMA SAĞLANMASINDAN YANAYIM." DEDİ.
-www.brtk.net-
ENDONEZYA'NIN LOMBOK ENDONEZYA'DA 6,3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLDU.
-www.brtk.net-
ABD BAŞKANI TRUMP, "ABD YERİNE SUUDİ ARABİSTAN VE ORTADOĞU'DAKİ DİĞER ZENGİN ÜLKELER ÖDEME YAPMAYA BAŞLAYACAK" DEDİ.
-www.brtk.net-
YEŞİLÇAM'IN EMEKTAR İSİMLERİNDEN "ŞİŞKO NURİ" LAKAPLI 68 YAŞINDAKİ SITKI SEZGİN, HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
DEVLET PİYANGOSU 18 AĞUSTOS ÇEKİLİŞİNDE 400.000 TL’LİK BÜYÜK İKRAMİYE SATILMAYAN BİLETE İSABET ETTİ VE DEVRETTİ.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Çocuklardan devlet ve hükümet yetkililerine ziyaret

Cuma 20 Nisan 2018 13:50

23 Nisan Çocuk Festivali’ne katılacak KKTC, Türkiye ve çeşitli ülkelerden çocukların ilk durağı Başbakanlık oldu.
Konuk heyette Festival Komitesi Başkanı İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik ve Komite Üyesi Hüseyin Üstün de yer alırken, Başbakan Tufan Erhürman’a, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Muratoğlu eşlik etti.

Kabulde, 23 Nisan Çocuk Festivali Komite Üyesi Hüseyin Üstün festival hakkında bilgi vererek Başbakan ve tüm halkı Pazartesi akşamı saat 20.00’de Girne Amfi-Tiyatro’daki Gala Programına davet etti.Üstün çocuk ekibinde KKTC, Türkiye, Londra Türk okulları ve 5 yabancı ülkeden öğrencilerin yer alığını belirtti.

Başbakan Erhürman, bu tür organizasyonları başlatmak kadar sürdürmenin de zor olduğunu ifade ederek, bu çabaları takdir ettiğini söyledi.

23 Nisan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı olduğunu hatırlatan Erhürman, tüm dünyada ve Kıbrıs’ta özlem duyulan barışın tohumlarının çocuklarla atılacağını, geleceği çocukların kuracağını, büyüklerin sadece onların önündeki yolu temizleyip açması gerektiğini kaydetti.

Bu tür festivallerin ve organizasyonların devamı için Başbakanlık olarak ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyleyen Erhürman, gelecek yıllarda daha çok ülkeden ekiple festivallerin gerçekleşmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

Heyet daha sonra da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı eşi Meral Akıncı ile birlikte çocukları karşıladı.

Akıncı, her bir çocuğun lisanı ile konuşmayı çok istediğini ancak en güzel anlaşmayı çocukların kendi aralarına yaptıklarını söyleyerek, birbirlerini anlamasalarda ayni güzellikleri paylaşmayı becerbildiklerinin altını çizdi.
Büyüklerin dünyasında bunun pek başarılamadığını da söyleyen Akıncı, “Çocuklar birbiri ile anlaşabilmeyi daha iyi beceriyorlar” dedi.

Akıncı barış içinde bir dünya yaratmanın görevleri olduğunu söyleyerek şöyle devam etti.
“Bu sorumluluğumuzun bilinci içerisinde sizlere sadece burada yaşayan çocuklar için değil bütün dünyada yaşayan çocuklar için daha güzel daha yaşanabilir barışp içinde huzur içinde bir dünya yaratabilmek bu dönem en büyük sorumluluktan bir tanesi. Malesef yakın çevremiz kan gölü halinde ateş çemberinden geçiyor. Dünyanın bir çık farklı nıktalarında dea huzursuzluklar, çatışma halleri var. Bunun da en büyük acısını ne yazikki masum çocuklar ve kadınlar çekiyor. Dilerim ki bundan sonra bu acıların azalacağı ve giderek yokolacağı daha iyi daha güzel bir dünya yaratılabilsin.”
Kabullerde karşılıklı anı hediyeleri de sunuldu.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR