Son Haberler
BAŞBAKAN ERCAN’DA KONUŞTU… BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYENİN HEM DOĞU AKDENİZDEKİ HAK VE ÇIKARLARIN KORUNMASI HEM DE KKTC’NİN KALKINMASI İÇİN KARARLI DURUŞUNU GÖRMEKTEN SON DERECE MEMNUN OLDUĞUNU BELİRTTİ BAŞBAKAN: ÜLKEDEKİ EKONOMİK İSTİKRARI SAĞLAYARAK EKONOMİYİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YER ALIYOR.
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU… TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KENDİ HAKLARIMIZI NASIL SAVUNUYORSAK, KIBRIS TÜRKLERİNİN DE ADA'DAKİ VE BÖLGEDEKİ ÇIKARLARINI AYNI KARARLILIKLA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERGİNLİK… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE KIBRIS TÜRK HALKININ VE TÜRKİYE'NİN İÇİNDE OLMADIĞI HİÇBİR ANLAŞMA GEÇERLİ DEĞİL.
-www.brtk.net-
ERSOY’DAN MARAŞ İNCELEMESİ... TÜRKİYE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, DÜN AKŞAM TÜRKİYE’YE DÖNMEDEN ÖNCE KAPALI MARAŞ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU. BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARETTE KUZEY KIBRIS’A DESTEK MESAJI VEREN ERSOY, “KKTC MÜLKİYET ENVANTER ÇALIŞMASINI TAMAMLADIKTAN SONRA BAKANLIK OLARAK GEREKLİ TEKNİK VE FİNANSAL DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ” DEDİ.
-www.brtk.net-
KOMUTANLARDAN VEDA ZİYARETİ…7’NCİ KOLORDU KOMUTANLIĞI’NA ATANAN KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI TÜMGENERAL YILMAZ YILDIRIM VE EMEKLİYE AYRILACAK OLAN GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTAN YARDIMCISI TUĞGENERAL CEMAL VOLKAN, DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNE VEDA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI… KKTC İLE TÜRKİYE HEYETLERİ SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI KAPSAMINDA, İKİ ÜLKE HEYETLERİ 21-23 AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA, ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
EVRAK SAHTELEME DAVASI... GİRNE’DE SAHTE EVRAK DÜZENLEYEREK MAL TEMİNİ GİBİ SUÇLAMALAR NEDENİYLE TUTUKLANAN ÜÇ KİŞİ BUGÜN YENİDEN MAHKEMEYE ÇIKARILDI. BUGÜNKÜ VERİLERE GÖRE YASADIŞI BİR ŞEKİLDE 20 DAİRE VE 4 DÜKKANIN DEVRİ YAPILDI.
-www.brtk.net-
AV TARTIŞMASI… KIBRIS TÜRK NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAKANLAR KURULU’NUN NARENCİYE ALANLARININ AVA KAPATILMASI YÖNÜNDEKİ KARARINA DESTEK BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
HIZ TESPİT KAMERASI… SÜTLÜCE VE KUMYALI’YA KURULAN HIZ TESPİT KAMERALARI DEVREDE. TRAFİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ, HIZ TESPİT KAMERALARININ BUGÜNDEN İTİBAREN SÜRAT SUÇU İŞLEYEN SÜRÜCÜLERE CEZA GÖNDERMEYE BAŞLANACAĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Cep telefonlarının adanın iki tarafında kullanılabilmesi için çalışmalar sürüyor

Pazartesi 8 Nisan 2019 11:38

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs arasında GSM iletişim ağlarının kullanılabilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor…

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi ve Ticari İşler Komitesi Eş Başkanı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell yönetim kurulu üyesi Günay Çerkez ile KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar BRT’ye yürütlen çalışmaları anlattı.

Ekonomi ve Ticari İşler Komitesi Eş Başkanı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell yönetim kurulu üyesi Günay Çerkez, cep telefonları ile ilgili 2015 yılından beridir güney ve kuzeydeki teknik komitelerin kendi aralarında, zaman zaman da güney ve kuzeydeki operatörleri çağırarak sürekli toplantılar yaptığını söyledi.

Çerkez, sistemin en doğal ve doğru yönteminin interconnection (enterkonnekte) olduğunu ancak Rum tarafının buna itiraz ettiğini anlattı…

Çerkez ‘Bunun en doğal ve doğru yöntemi interconnection denilen yani aynı coğrafyada olan operatörler birbirlerine sinyallerini fiilen kablolara bağlanarak yapmaktır. Burada Rum tarafının hassasiyeti oluşmuştur. Daha fazla uluslararası arenada kullanılan roaming dediğimiz bir aracı şirket tarafından yapılmasını önerdiler. Bu roaming denen olayda iki tarafın birbirleriyle direkt bağlantısı yok. Herkes sinyallerini hub denilen roaming hubları üzerinden geçirerek karşı tarafa gönderecek. İki taraf arasında da yapılan anlaşmalarla her operatör kendisi hub ile sözleşme yapar kendi tarifesini gönderir o tarife de karşı tarafa uygulanır. Bunlarla ilgili son iki üç seneden beridir uğraşıyoruz’ dedi.

Çerkez, son yapılan toplantıda İsviçre merkezli Comfone adlı ulusararası bir hub kullanılması yönünde karar aldıklarını belirtti.

Bir süre önce Ekonomi ve Ticari İşler Komitesi Rum eş Başkanı’nın basına yaptığı açıklamada konunun güneyde ilgili mobil telefon şirketlerinin yönetim kurullarına kaldığını söylediğini belirten Çerkez bu açıklamadan yasal sıkıntının aşıldığının anlaşıldığını kaydetti.

Çerkez, şu anda KKTC’de faaliyet gösteren iki operatör açısından herhangi bir sorun bulunmadığının da altını çizdi.

Çerkez ‘Rum tarafındaki operatörler için de olmaması gerekiyor ama bunu herhalde çok yakında duyacağız. En son bildiğimiz güneyin teknik komite başkanının yapmış olduğu basın bildirisi, ki orada diyor ki konu ilgili şirketlerin yönetim kurullarına kalmıştır. Yani müşterek bir sıkıntı teknik veya ticari gerekse siyasi kalmamıştır diye algılıyoruz’ dedi.

KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da konuyla ilgili son bulunan yöntemin en doğru ve bütün dünyanın kullanmakta olduğu Roaming yöntemi olduğunu söyledi.

Fevzi Tanpınar, bulunan son yöntemle şu anda bir sıkıntı görünmediğini ve Kuzey Kıbrıs’taki operatörlerin bunun için her türlü çalışmayı yaptığını söyledi.
Tanpınar ‘Bu kez Comfone diye bir şirketten bahsediliyor. Bu Comfone’un yetkilileri de buraya gelip her iki tarafın teknik komitesi ve operatörlerin teknik ekipleriyle görüşmeler yaptı ve Comfone üzerinden roamingin yapılabilmesinin teknik imkanları masaya yatırıldı. Şu anda hiçbir sıkıntı gözükmüyor. Biz her türlü çalışmayı, her iki operatör olarak da yapmış bulunuyoruz’ diye konuştu.

Tanpınar, eğer Rum tarafı hazırlıklarını tamamlar ve herhangi bir engel ortaya koymazsa en kısa sürede Roaming olayının gerçekleşmesinin söz konusu olabileceğini söyledi.
Tanpınar ‘Operatör olarak biz üzerimize düşeni yaptık, işin siyasi tarafı Cumhurbaşkanlığı ve Teknik komite tarafında. Orada teknik sıkıntılar olmaksızın başka bir sıkıntı vuku bulacaksa tabii ki onu çözme konusu da teknik komite ve cumhurbaşkanlığımızın olacaktır’ dedi.

Tanpınar konunun netlik kazanmasının ardından daha sıkı toplantılarla ve daha hızlandırıcı yaklaşımlarla konuyu çözebileceklerini söyledi.

Roaming’de uluslarası bir fiyatlandırma olacağını anlatan KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar bunun olabildiğince makul düzeyde kalması ile ilgili uğraşları bulunduğunu söyledi.

Diğer BRTK'den Haberler Videoları

HABER VİDEOLARI