Son Haberler
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ZEKİ ÇELER, SİGORTALI EMEKLİLERİN MAAŞLARININ 14 ARALIK CUMA GÜNÜ ÖDENECEĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ CİKLOS MEVKİİNDE MEYDANA GELEN SEL VE YAŞANAN CAN KAYIPLARININ NEDENLERİNİ ARAŞTIRACAK. ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ ÖZDEMİR BEROVA İLE DURSUN OĞUZ'UN BİRLİKTE SUNDUĞU” GİRNE-LEFKOŞA ANAYOLUNDA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİNİN OLUŞUM NEDENLERİ VE SONUCUNDA YAŞANAN CAN KAYIPLARI İLE İLGİLİ YOL VE TRAFİK GÜVENLİĞİ KONUSUNDA İHMALİN OLUP OLMADIĞI İLE İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASI OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ.
-www.brtk.net-
TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİVE KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM KARAOSMANOĞLU, KIBRIS TÜRK BELEDİYELER BİRLİĞİ VE GÜZELYURT BELEDİYE BAŞKANI MAHMUT ÖZÇINAR’A BİR MESAJ GÖNDEREREK BAŞSAĞLIĞINDA BULUNDU.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU BUGÜN CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NDA YAKLAŞIK 2 SAAT SÜREN BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ. TOPLANI ÖNCESİNDE VE SONRASINDA HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI’NIN BÜTÜNÜNE İLİŞKİN GÖRÜŞMELERİNİ TAMAMLADI. TASARININ MADDE MADDE GÖRÜŞÜLMESİNE YARIN BAŞLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, 2018 BİR ARALIK İTİBARIYLA GÜVENLİK KUVVETLERİ VE SİVİL SAVUNMA HARİÇ, KAMUYA 355 KADROLU, 40 SÖZLEŞMELİ, 10 DA GEÇİCİ İŞÇİ İSTİHDAM EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
CTP GENEL SEKRETERİ ERDOĞAN SORAKIN, TÜRKİYE İLE İMZALANACAK 2019 – 2021 EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMA PROGRAMI İÇİN TEKNİK DÜZEYDE ÇALIŞMALARIN SÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURİYETİ GENÇLİK VE SPOR BAKANI MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU, YARIN YAPILACAK 12.SPOR ŞURASI’NA KATILMAK AMACIYLA BU AKŞAM KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NE RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ, KIŞ MEVSİMİYLE BİRLİKTE ISINMAK İÇİN ŞÖMİNE, ELEKTRİKLİ VE KATALİTİK SOBALARIN DAHA FAZLA KULLANILMAYA BAŞLANDIĞI BU DÖNEMDE YANGINLAR KONUSUNDA UYARILARDA BULUNDU.
-www.brtk.net-
TOPLUMCU DEMOKRASİ PARTİSİ’NDE GENEL SEKRETERLİĞE OY BİRLİĞİYLE HALİL HIZAL GETİRİLDİ.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Çam kese böceği ile biyolojik mücadele sürüyor

Pazar 18 Mart 2018 13:30

Çam keseböceği ormanların en büyük düşmanlarından bir tanesi olarak biliniyor.

Oysa ormanların en büyük düşmanı yangınlar ve kaçak kesimler.

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat çam keseböceğinin ormanları zayıf düşürdüğünü ancak öldürmediğini söylüyor.

Bu düşman ile mücadele ederken diğer canlılara zarar vermemek çok önemli.
O yüzden bu mücadelenin en büyük silahı biyolojik mücadele.

Biyolojik mücadele ile sadece çam keseböcekleri hedef alınıyor ve yok ediliyor.

Çam keseböceğinin ekolojik döngü içinde yer alan bir canlı olduğunu belirten Altay Fırat özellikle küresel ısınma nedeniyle oluşan kuraklık neticesinde çamkese böceği popülasyonunun arttıığını vurguluyor.

Fırat “Çam keseböceği çam ağacı üzerinde ibreleri yiyerek besleniyor. Ağacı kurutmuyor ancak güçsüz kılıyor. Belli dönemlerde bu meşçereler boz renge dönüyor. Konu hakkında çok bilgisi olmayanlar ormanlarımız kuruyor gibi söylemlerde bulunuyorlar. Bu dönemin ardından ağaç kendini toparlıyor ancak ağacı güçsüz kılıyor. Eğer entegre mücadele yapılmazsa kabuk böceği dadanır ve ağacı kurutur. Orman dairesi olarak onunla da mücadelemiz sürüyor” dedi.

Çam keseböceği ile entegre mücadele yürütüldüğünü kaydeden Fırat, en büyük mücadelenin havadan ilaçlama yöntemi ile yapıldığını anlattı.

Havadan ilaçlama yöntemi ile ormana Bacillus Transgesis isimli bir bakteri atılıyor. Bu bakteri ile beslenen çam keseböceklerinin mide Ph’ları bozuluyor ve beslenmeleri duruyor.

Fırat “İlaçlama yaptığımız alanlarda geçen yıl yüzde 96’lık, bu yıl yüzde 97’lik bir başarı oranımız var. Bu bir bütçe meselesidir. Bütçe ayrılırsa diğer tehdit altında olan karışık çam türlerine de yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 22 bin 500 hektar alanda çam meşçereleri olduğunu belirten Fırat, 2016’da 9 bin 940 hektar; 2017’de de 9 bin 500 hektar alanın ilaçlandığı bilgisini verdi.

Fırat ilacın doğadaki diğer canlılara kesinlikle zarar vermediğini de söylüyor…

Fırat “kesinlikle vermiyor. Arılara, kelebeklere ermiyor. Bunlar bilimsel olarak ispatlanmıştır. Direk olarak Çam keseböceğinin midesine giden bir ilaç türüdür” dedi.

Çam keseböceğinin doğada döngü içinde var olduğunu, sıfıra indirilemeyeceğini ve indirilmemesi gerektiğini belirten Fırat amaçlarının çamkese böceğinin ekolojik dengede istenilen seviyede tutulması olduğunu vurguladı.

Entegre mücadelenin önemine de işaret eden Fırat, ekolojik döngü içinde Büyük Baştankara kuşlarının çamkese böceği tırtırlarını yiyerek beslendiğini anlattı.

Çam keseböceği ile mücadelenin önemli bir parçası olan büyük baştankara kuşlarının korunması için çalışmalar da yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikle Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü, Büyük Baştankaralar için Alevkayası bölgesine 200 adet yuva yerleştirdi.

Alevkayası bölge şefliğine yerleştirilen yuvaları yerinde inceledik.

Orman Dairesi müdürü Fırat Kıbrıs’ın endemik kuşlarından olan Büyük Baştankaralar’ın yerleştirilen yuvalara yumurtalarını bırakmaya başladıklarını söyledi.

Yumurtadan çıkan yavrular, çamkese böceği tırtılları ile beslenecek.

Fırat, Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar beş bölge şefliğinde toplamda 2 bin 200 yuva yerleştirildiği bilgisini de verdi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR