Son Haberler
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA NEW YORK’A GİTMEK ÜZERE ADADAN AYRILDI. AKINCI-GUTERRES GÖRÜŞMESİ 29 EYLÜL’DE.
-www.brtk.net-
AKINCI ERCAN’DA KONUŞTU... CUMHURBAŞKANI AKINCI “NEW YORK’A YAPICI BİR RUHLA, MAKUL VE UYGULANABİLİR OLANDA UZLAŞMA ARZUSUYLA GİDİYORUM”
-www.brtk.net-
AKINCI ERCAN’DA KONUŞTU... CUMHURBAŞKANI AKINCI: KIBRIS KONUSUNDA  BULUNACAK HER HANGİ BİR ÇÖZÜMÜN ASIL KURGULAYICILARI KIBRISLI TÜRK VE RUMLAR OLACAKTIR.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’IN NEW YORK TEMASLARI... DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE BİRARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
GARANTÖR ÜLKELER GÖRÜŞECEK... TÜRKİYE, YUNANİSTAN VE İNGİLTERE’NİN TEMSİLCİLERİ KIBRIS KONUSUNDA BUGÜN NEW YORK’TA GAYRİ RESMİ BİR GÖRÜŞME YAPACAK. GÖRÜŞMENİN KIBRIS SAATİYLE 20.00’DE BAŞLAYACAĞI BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
GARANTÖR ÜLEKLER GÖRÜŞECEK.... CUMHURBAŞKANI AKINCI GARANTÖR ÜLKELERİN NEW YORK’TA YAPACAĞI GAYRI RESMİ GÖRÜŞMEYE DEĞİNDİ. AKINCI ‘KIBRIS KONUSUNDA YAPILAN HER TÜRLÜ DİYALOĞUN YARARI VAR’ DEDİ.
-www.brtk.net-
GARANTÖR ÜLKELER GÖRÜŞECEK... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, GARANTÖR ÜLKELERİN GÖRÜŞMESİNİN MÜZAKERELERİN DEVAMI GİBİ BİRŞEY OLMAYACAĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
AKINCI ERCAN’DA KONUŞTU... CUMHURBAŞKANI AKINCI: DERİNYA VE APLIÇ KAPILARININ AÇILMASI DA DAHİL TÜM GÜVEN YARATICI ÖNLEMLERİN ARKASINDAYIZ GEREKENLERİ YERİNE GETİRDİK, GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ
-www.brtk.net-
ERDOĞAN NEW YORK’TA...TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN,BM GENEL SEKRETERİ ANTONİOGUTERRES İLE GÖRÜŞTÜ. ERDOĞAN, BM GENEL KURULU'NDA BU GECE LİDERLERE HİTAP EDECEK.
-www.brtk.net-
  MERKEZİ SULAMA PROJESİ... GÜZELYURT MERKEZİ SULAMA PROJESİNİN AÇILIŞI BUGÜN YAPILDI
-www.brtk.net-
MERKEZİ SULAMA PROJESİ... PROJE İLE YEREL SU KAYNAKLARINDAN ELDE EDİLEN SUYUN, 8 BİN DÖNÜMLÜK TARIMSAL ÜRETİM ALANINA MERKEZİ ŞEBEKE VASITASIYLA ULAŞMASI SAĞLANACAK
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN EKONOMİ’YE DEĞİNDİ... BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN: ÇOK SIKINTILI BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ, YAŞANAN SÜREÇTEN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER VAR.
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN EKONOMİ’YE DEĞİNDİ... BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN: HÜKÜMET KIBRIS TÜRKÜNÜN EKONOMİK VAROLUŞUNU SAĞLAYACAK BİR VİZYONLA HAREKET EDİYOR.
-www.brtk.net-
TEŞHİR VE UTANDIRMA... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER: CEZALAR KESİLMESİNE, DURDURMALAR YAPILMASINA RAĞMEN ISRARLA BAZI KESİMLER İNSAN HAYATININ NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU UNUTUP PARAYA DAHA ÇOK ÖNEM VERDİLER. BİZDE BUNLARIN KİM OLDUĞUNU TOPLUMUN BİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜK.
-www.brtk.net-
AB MALİ YARDIMLARI... AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN KIBRISLI TÜRKLERE SAĞLANAN MALİ YARDIMLAR DÜZENLENEN TOPLANTIDA GÖZDEN GEÇİRİLDİ.
-www.brtk.net-
GİRNE ‘DEKİ SOYGUN.. DÜN SABAH GİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN SOYGUNLA İLGİLİ TUTUKLANAN ÜÇ KİŞİ BUGÜN MAHKEMEYE ÇIKARILDI. ZANLILARA 3’ER GÜN TUTUKLULUK VERİDLİ.
-www.brtk.net-
GİRNE’DEKİ SOYGUN... SOYGUNA KARIŞAN BİR KİŞİNİN DAHA TESPİT EDİLDİĞİ, ZANLININ DÜN ERCAN HAVALİMANI’NDAN ÇIKIŞ YAPTIĞI ÖĞRENİLDİ.
-www.brtk.net-
UÇAK SEFERLERİ AKSADI... ÜLKEDE SABAH SAATLERİNDE YAŞANAN SİS BAZI UÇAK SEFERLERİNİN AKSAMASINA NEDEN OLDU. SİSİN DAĞILMASININ ARDINDAN UÇAK SEFERLERİ NORMALE DÖNDÜ.
-www.brtk.net-
ÇEVRE DENETİMLERİ... ÇEVRE KORUMA DAİRESİ TARAFINDAN 375 İŞYERİ DENETLENDİ, 24 KİŞİ VEYA KURUMA SÜRE İHBARNAMESİ VERİLDİ, 2 KİŞİ VEYA KURUMA İSE CEZA KESİLDİ.  
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Çam kese böceği ile biyolojik mücadele sürüyor

Pazar 18 Mart 2018 13:30

Çam keseböceği ormanların en büyük düşmanlarından bir tanesi olarak biliniyor.

Oysa ormanların en büyük düşmanı yangınlar ve kaçak kesimler.

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat çam keseböceğinin ormanları zayıf düşürdüğünü ancak öldürmediğini söylüyor.

Bu düşman ile mücadele ederken diğer canlılara zarar vermemek çok önemli.
O yüzden bu mücadelenin en büyük silahı biyolojik mücadele.

Biyolojik mücadele ile sadece çam keseböcekleri hedef alınıyor ve yok ediliyor.

Çam keseböceğinin ekolojik döngü içinde yer alan bir canlı olduğunu belirten Altay Fırat özellikle küresel ısınma nedeniyle oluşan kuraklık neticesinde çamkese böceği popülasyonunun arttıığını vurguluyor.

Fırat “Çam keseböceği çam ağacı üzerinde ibreleri yiyerek besleniyor. Ağacı kurutmuyor ancak güçsüz kılıyor. Belli dönemlerde bu meşçereler boz renge dönüyor. Konu hakkında çok bilgisi olmayanlar ormanlarımız kuruyor gibi söylemlerde bulunuyorlar. Bu dönemin ardından ağaç kendini toparlıyor ancak ağacı güçsüz kılıyor. Eğer entegre mücadele yapılmazsa kabuk böceği dadanır ve ağacı kurutur. Orman dairesi olarak onunla da mücadelemiz sürüyor” dedi.

Çam keseböceği ile entegre mücadele yürütüldüğünü kaydeden Fırat, en büyük mücadelenin havadan ilaçlama yöntemi ile yapıldığını anlattı.

Havadan ilaçlama yöntemi ile ormana Bacillus Transgesis isimli bir bakteri atılıyor. Bu bakteri ile beslenen çam keseböceklerinin mide Ph’ları bozuluyor ve beslenmeleri duruyor.

Fırat “İlaçlama yaptığımız alanlarda geçen yıl yüzde 96’lık, bu yıl yüzde 97’lik bir başarı oranımız var. Bu bir bütçe meselesidir. Bütçe ayrılırsa diğer tehdit altında olan karışık çam türlerine de yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 22 bin 500 hektar alanda çam meşçereleri olduğunu belirten Fırat, 2016’da 9 bin 940 hektar; 2017’de de 9 bin 500 hektar alanın ilaçlandığı bilgisini verdi.

Fırat ilacın doğadaki diğer canlılara kesinlikle zarar vermediğini de söylüyor…

Fırat “kesinlikle vermiyor. Arılara, kelebeklere ermiyor. Bunlar bilimsel olarak ispatlanmıştır. Direk olarak Çam keseböceğinin midesine giden bir ilaç türüdür” dedi.

Çam keseböceğinin doğada döngü içinde var olduğunu, sıfıra indirilemeyeceğini ve indirilmemesi gerektiğini belirten Fırat amaçlarının çamkese böceğinin ekolojik dengede istenilen seviyede tutulması olduğunu vurguladı.

Entegre mücadelenin önemine de işaret eden Fırat, ekolojik döngü içinde Büyük Baştankara kuşlarının çamkese böceği tırtırlarını yiyerek beslendiğini anlattı.

Çam keseböceği ile mücadelenin önemli bir parçası olan büyük baştankara kuşlarının korunması için çalışmalar da yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikle Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü, Büyük Baştankaralar için Alevkayası bölgesine 200 adet yuva yerleştirdi.

Alevkayası bölge şefliğine yerleştirilen yuvaları yerinde inceledik.

Orman Dairesi müdürü Fırat Kıbrıs’ın endemik kuşlarından olan Büyük Baştankaralar’ın yerleştirilen yuvalara yumurtalarını bırakmaya başladıklarını söyledi.

Yumurtadan çıkan yavrular, çamkese böceği tırtılları ile beslenecek.

Fırat, Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar beş bölge şefliğinde toplamda 2 bin 200 yuva yerleştirildiği bilgisini de verdi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR