Son Haberler
KKTC 35 YAŞINDA... KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 35’İNCİ YAŞINI KUTLUYORUZ
-www.brtk.net-
RESMİ KUTLAMALAR CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’NIN YAPTIĞI KONUŞMAYLA BAŞLADI
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI: UCU AÇIK, SONUÇ ALICI OLMAYAN MÜZAKERELER ARTIK GERİDE  KALMIŞTIR. KIBRIS TÜRKÜNÜN AZINLIK DURUMUNA GELMESİNE  İZİN VERMEYECEĞİZ CUMHURBAŞKANI AKINCI: MUTABAKATLARA BAĞLI KALARAK YENİ BİR FEDERAL ORTAKLIĞI OLUŞTURMAYA HAZIR OLACAĞIZ
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: ÇÖZÜME ULAŞILMAMASININ NEDENİ RUM TARAFININ UZLAŞMAZ TAVRIDIR. GELİNEN AŞAMADA YENİ FİKİRLERE İHTİYAÇ VARDIR TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: KIBRIS TÜRK HALKININ HAK ETTİĞİ REFAH SEVİYESİNE ULAŞMASININ ENGELLENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: HİDROKARBON FAALİYETLERİ KONUSUNDA TÜRKİYE , KKTC’NİN HAK VE MENFAATLERİNİ HER ŞARTTA KORUMAYA DEVAM EDECEK
-www.brtk.net-
CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA BAŞKENT LEFKOŞA’DAKİ ŞEHİTLER ANITI , ATATÜRK ANITI VE DR FAZIL KÜÇÜK BULVARI’NDA TÖREN DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYETİNİN 35. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE TÜM İLÇELERDE DE TÖRENLER DÜZENLENİYOR.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA TEBRİK KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, SAAT 19.00’DA LEFKOŞA GOLDEN TULİP OTEL’DE RESEPSİYON VERECEK
-www.brtk.net-
SOLO TÜRK GÖSTERİSİ SAAT 15.30’DA GİRNE’DE YER ALACAK YARIN İSE İSKELE SEMALARINDA GÖSTERİ YAPACAK
-www.brtk.net-
MÜZİK FESTİVALİ... 16. ULUSLARARASI KUZEY KIBRIS MÜZİK FESTİVALİ YARIN 3 BASSES KONSERİ İLE FİNAL YAPIYOR KONSER BELLAPAİS MANASTIRI’NDA SAAT 20.30’DA  BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
İNGİLTERE’DEN BREXİT ONAYI... İNGİLTERE’DE BAKANLAR KURULU, ÜLKENİN AVRUPA BİRLİĞİ İLE VARDIĞI BREXİT ANLAŞMASINA ONAY VERDİ.  
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

BRT 54’üncü yaşını kutluyor

Pazartesi 25 Aralık 2017 18:50

Her yıl kendini geliştirerek kamu yayıncılığını sorumluluk ilkesiyle birleştiren BRT, halkın sesi olmaya devam ediyor.

1963 yılında yayın hayatına sadece bir radyo kanalı olarak başlayan BRT bugün radyo ve televizyon kanallarıyla dünyaya yayın yapıyor.

Her yıl biraz daha gelişerek kamu yayıncılığını sorumluluk ilkesi çerçevesinde sürdüren Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, halkın her beklentisine yanıt vermek için çalışıyor.Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun kuruluş yıldönümü Kurumda yer alan resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, bazı bakanlar, milletvekilleri, davetliler ve kurum çalışanları katıldı.

Resepsiyon, zamansız yitirdiğimiz mesai arkadaşlarımız Hakan Çakmak, Kadriye Bayraktar ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı, ardınan konuşmalara geçildi.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ailesinin bu yıl iki çalışanı Hakan Çakmak ve Kadriye Bayraktarı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduğunu belirterek Çakmak ve Bayraktar’ın ailelerine bir kez daha başsağlığı diledi.

Özkurt, 54 yıl önce kuruluan Bayrak Radyosu’nun, tüm teknik ve idari remi kadro eksikliklerine rağmen, 2 televizyon kanalı, 6 radyo ve web sitesiyle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olarak Kıbrıs Türk Halkı’nın sesi olmaya devam ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde ikinci HD stüdyonun kuruma kazandırıldığını ayrıca Radyo stüdyolarının dijitalleşmesinin tamamlanması için çıkılan ihalenin tamamlandığını ve üçüncü canlı yayın aracı olarak kullanılacak KA bandı alımı için sözleşmenin imzalandığını anlatan Özkurt, Kurum’a kazandırılan 3G cihazları ve dron sayesinde BRT’nin daha çok yerden canlı yayın yapma imkanına sahip olduğunu söyledi.

Özkurt, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun 54’üncü Kuruluş Yıldönümünde, Kurum’un ilk kez kendi yayını olarak ‘Garajdaki Akülerden Türksat 1C Uydusuna’ adlı kitabının da yayınlandığını belirterek Bayrak Radyosu’nun 25 yılına dair önemli dönüm noktalarını içeren bu kitabı BRT arşivlerine kazandıran araştırmacı yazar Bülent Fevzioğlu’na kurum adına teşekkür etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de BRT’nin Kıbrıs Türk Halkı’nın hafızası, yaşamı ve mücadelesi olduğunu belirtti.

Görev süresince Bayrak Radyo Televizyonu’nun iyi bir arşive sahip olması için sayısız görüşmeler ve toplantılar yaptığını kaydeden Siber BRTK’nın iyi bir arşive sahip olması için hazırlanan projenin hayata geçmesiyle toplumun ve ülkenin hafızasının çok iyi bir şekilde korunacağına inanç belirtti.
‘Geçmişi bugüne taşımak geleceğe güvenle bakmak demektir, geçmişte neler yaşandığını bilmek ayaklarımızın yere daha sağlam basması demektir, özgüven demektir, aidiyet demektir ve sağlam bir gelecek demektir’ diyen Meclis Başkanı Siber, bu nedenle geçmişten bugüne BRT’nin öneminin hiç azalmadığını bilakis arttığını söyledi.

Resepsiyonda son konuşmayı yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akınıcı da yakın zamanda yitirdiğimiz Hakan Çakmak ve Kadriye Bayraktar’ı anarak başladı.

Akıncı, Çakmak ve Bayraktar’ın sadece BRT için değil Kıbrıs Türk Halkı için birer değer olduklarına dikkati çekti.

Şu anda Cumhurbaşkanlığı binasının bulunduğu burcun üzerinden 54 yıl önce ses vermeye başlayan Bayrak Radyosu’nun bugün uydu aracılığıyla sesini dünyaya ulaştırır hale geldiğini anlatan Akıncı bunun küçünsenecek bir başarı olmadığını belirtti.

Teknolojinin her şekilde yenilenmeye devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, BRTK’nın da bu yeniliklere ayak uydurmak durumunda olduğunu, bunun için de hem yetişmiş insan gücü hem alt yapı hem de kaynağa ihtiyaç duyulduğunu ama bunların yanında iç huzura ihtiyaç olduğunu söyledi.

Konuşmasında BRTK yasasına da değinen Akıncı, yasanın 7 Ocak’ta oluşacak yeni meclisin BRT’yi rahatlatacak yasa çalışmasını bir an önce yapması temennisini dile getirdi.

Resepsiyonda daha sonra, kuruma 25 yıl hizmet veren personele plaketleri verildi.Resepsiyonda 54’üncü yıl pastası da kesildi..

Araştırmacı Yazar Bülent Fevzioğlu’nun kaleme aldığı Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun ilk 25 yılını, 1963-1988 yılları arasındaki gelişimini anlatan ‘Garajdaki Akülerden Türksat 1 C Uydusuna’ isimli kitap da resepsiyonda tanıtıldı

.54’üncü yılımızda bu yıl da Kurumu’muzun dergisi dolu bir içerik ile yayımlandı.Bu akşamki 19.00 ana haber bültenini ise duayen spikerimiz Hatice Tunga sunacak.

Diğer BRTK'den Haberler Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR