Son Haberler
HÜKÜMET FİYAT İSTİKRAR FONU TÜZÜĞÜNDE YAPTIĞI DEĞİŞİKLİKLE 41 KURUŞLUK PETROL ARTIŞINI AKARYAKIT ÜRÜNLERİNE YANSITMADI.
-www.brtk.net-
DÖVİZDEKİ ARTIŞIN İÇME SÜTÜ FİYATLARINA YANSIMASININ ÖNLENMESİ AMACIYLA SÜTTE SÜBVANSİYON UYGULAMASINA BAŞLANDI.
-www.brtk.net-
KARPAZ KIYILARINDA 13 VE 14 MAYIS’TA CESETLERİ BULUNAN 9 MÜLTECİ, BUGÜN LEFKE’DE DEFNEDİLİYOR.
-www.brtk.net-
AKINCILAR KÖYÜ TÜNEL YOLUNUN 2 KİLOMETRELİK BÖLÜMÜNDE, “TÜNEL YOLU DRAG” YARIŞMASI TEST SÜRÜŞLERİ VE SIRALAMA TURLARI İÇİN BUGÜN 16.00-21.00 SAATLERİ ARASINDA TRAFİK TEK ŞERİTTEN SAĞLANACAK.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK ELEKTRİK KURUMU, GÜZELYURT BÖLGESİNDE 11 KV İZOLATÖR DEĞİŞİMİ ÇALIŞMALARINA BAŞLADI.
-www.brtk.net-
MAĞUSA II TRAFO MERKEZİ’NDE YAPILACAK BAKIM-ONARIM ÇALIŞMASI NEDENİYLE BUGÜN 14:30 -17:30 SAATLERİ ARASINDA MAĞUSA GENELİNE ELEKTRİK ENERJİSİ VERİLEMEYECEK.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, TÜRKİYE-ABD ÇALIŞMA GRUBU'NUN MENBİÇ’TE GÜVENLİK VE İSTİKRARIN SAĞLANMASI HUSUSUNDA YÜRÜTECEKLERİ İŞ BİRLİĞİ İÇİN BİR YOL HARİTASININ ANA HATLARINI BELİRLEDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
İSRAİL ASKERLERİNİN GAZZE SINIRINDAKİ "BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜNÜN" DOKUZUNCU HAFTASINDA DÜZENLENEN GÖSTERİLERE MÜDAHALESİ SONUCU GÖZ YAŞARTICI GAZDAN ETKİLENENLER DE DAHİL OLMAK ÜZERE 109 KİŞİNİN YARALANDIĞI BİLDİRİLDİ.
-www.brtk.net-
KÜBA'DA GEÇEN HAFTA MEYDANA GELEN UÇAK KAZASINDA YARALI KURTULAN 3 KİŞİDEN BİRİNİN DAHA HAYATINI KAYBETMESİYLE ÖLÜ SAYISI 112'YE YÜKSELDİ.
-www.brtk.net-
YEMEN'DE DİFTERİ SALGINI NEDENİYLE GEÇEN EKİM AYINDAN BU YANA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISININ 94'E YÜKSELDİĞİ BİLDİRİLDİ.
-www.brtk.net-
ABD MERKEZ BANKASI'NDAN (FED), YAPILAN YAZILI AÇIKLAMADA, GELECEK SENE GERÇEKLEŞTİRİLECEK FEDERAL AÇIK PİYASA KOMİTESİ (FOMC) TOPLANTILARININ TARİHLERİNE YER VERİLDİ. FOMC, HER YIL OLDUĞU GİBİ GELECEK SENE DE 8 KEZ TOPLANACAK
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

BRT 54’üncü yaşını kutluyor

Pazartesi 25 Aralık 2017 18:50

Her yıl kendini geliştirerek kamu yayıncılığını sorumluluk ilkesiyle birleştiren BRT, halkın sesi olmaya devam ediyor.

1963 yılında yayın hayatına sadece bir radyo kanalı olarak başlayan BRT bugün radyo ve televizyon kanallarıyla dünyaya yayın yapıyor.

Her yıl biraz daha gelişerek kamu yayıncılığını sorumluluk ilkesi çerçevesinde sürdüren Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, halkın her beklentisine yanıt vermek için çalışıyor.Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun kuruluş yıldönümü Kurumda yer alan resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, bazı bakanlar, milletvekilleri, davetliler ve kurum çalışanları katıldı.

Resepsiyon, zamansız yitirdiğimiz mesai arkadaşlarımız Hakan Çakmak, Kadriye Bayraktar ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı, ardınan konuşmalara geçildi.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ailesinin bu yıl iki çalışanı Hakan Çakmak ve Kadriye Bayraktarı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduğunu belirterek Çakmak ve Bayraktar’ın ailelerine bir kez daha başsağlığı diledi.

Özkurt, 54 yıl önce kuruluan Bayrak Radyosu’nun, tüm teknik ve idari remi kadro eksikliklerine rağmen, 2 televizyon kanalı, 6 radyo ve web sitesiyle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olarak Kıbrıs Türk Halkı’nın sesi olmaya devam ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde ikinci HD stüdyonun kuruma kazandırıldığını ayrıca Radyo stüdyolarının dijitalleşmesinin tamamlanması için çıkılan ihalenin tamamlandığını ve üçüncü canlı yayın aracı olarak kullanılacak KA bandı alımı için sözleşmenin imzalandığını anlatan Özkurt, Kurum’a kazandırılan 3G cihazları ve dron sayesinde BRT’nin daha çok yerden canlı yayın yapma imkanına sahip olduğunu söyledi.

Özkurt, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun 54’üncü Kuruluş Yıldönümünde, Kurum’un ilk kez kendi yayını olarak ‘Garajdaki Akülerden Türksat 1C Uydusuna’ adlı kitabının da yayınlandığını belirterek Bayrak Radyosu’nun 25 yılına dair önemli dönüm noktalarını içeren bu kitabı BRT arşivlerine kazandıran araştırmacı yazar Bülent Fevzioğlu’na kurum adına teşekkür etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de BRT’nin Kıbrıs Türk Halkı’nın hafızası, yaşamı ve mücadelesi olduğunu belirtti.

Görev süresince Bayrak Radyo Televizyonu’nun iyi bir arşive sahip olması için sayısız görüşmeler ve toplantılar yaptığını kaydeden Siber BRTK’nın iyi bir arşive sahip olması için hazırlanan projenin hayata geçmesiyle toplumun ve ülkenin hafızasının çok iyi bir şekilde korunacağına inanç belirtti.
‘Geçmişi bugüne taşımak geleceğe güvenle bakmak demektir, geçmişte neler yaşandığını bilmek ayaklarımızın yere daha sağlam basması demektir, özgüven demektir, aidiyet demektir ve sağlam bir gelecek demektir’ diyen Meclis Başkanı Siber, bu nedenle geçmişten bugüne BRT’nin öneminin hiç azalmadığını bilakis arttığını söyledi.

Resepsiyonda son konuşmayı yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akınıcı da yakın zamanda yitirdiğimiz Hakan Çakmak ve Kadriye Bayraktar’ı anarak başladı.

Akıncı, Çakmak ve Bayraktar’ın sadece BRT için değil Kıbrıs Türk Halkı için birer değer olduklarına dikkati çekti.

Şu anda Cumhurbaşkanlığı binasının bulunduğu burcun üzerinden 54 yıl önce ses vermeye başlayan Bayrak Radyosu’nun bugün uydu aracılığıyla sesini dünyaya ulaştırır hale geldiğini anlatan Akıncı bunun küçünsenecek bir başarı olmadığını belirtti.

Teknolojinin her şekilde yenilenmeye devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, BRTK’nın da bu yeniliklere ayak uydurmak durumunda olduğunu, bunun için de hem yetişmiş insan gücü hem alt yapı hem de kaynağa ihtiyaç duyulduğunu ama bunların yanında iç huzura ihtiyaç olduğunu söyledi.

Konuşmasında BRTK yasasına da değinen Akıncı, yasanın 7 Ocak’ta oluşacak yeni meclisin BRT’yi rahatlatacak yasa çalışmasını bir an önce yapması temennisini dile getirdi.

Resepsiyonda daha sonra, kuruma 25 yıl hizmet veren personele plaketleri verildi.Resepsiyonda 54’üncü yıl pastası da kesildi..

Araştırmacı Yazar Bülent Fevzioğlu’nun kaleme aldığı Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun ilk 25 yılını, 1963-1988 yılları arasındaki gelişimini anlatan ‘Garajdaki Akülerden Türksat 1 C Uydusuna’ isimli kitap da resepsiyonda tanıtıldı

.54’üncü yılımızda bu yıl da Kurumu’muzun dergisi dolu bir içerik ile yayımlandı.Bu akşamki 19.00 ana haber bültenini ise duayen spikerimiz Hatice Tunga sunacak.

Diğer BRTK'den Haberler Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR