Son Haberler
ÖZERSAY BRT’YE KONUŞTU... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: DIŞ POLİTİKADA KIBRISLI TÜRKLERİN GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: TÜRK TARAFI SONUCU CAYDIRICILIK OLAN KARARLI BİR DURUŞ SERGİLEDİ
-www.brtk.net-
SONDAJ VE DOĞAL GAZ TARTIŞMALARI... MECLİS BAŞKANI ULUÇAY: RUM TARAFI KIBRIS TÜRKÜ’NÜN TEKLİFLERİNİ DOĞRU DEĞERLENDİRMELİ
-www.brtk.net-
RUM BASININDAN İDDİALAR....RUM MEDYASI, GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİNİN DOĞAL GAZ ARAMALARI KONUSUNDA TÜRK TARAFINA YÖNELİK BİR DİZİ TEDBİR VE HAREKET TARZI PLANLADIĞINI YAZDI. RUM BASININA GÖRE, TEDBİRLER ARASINDA KKTC İLE GÜNEY KIBRIS ARASINDAKİ GEÇİŞ NOKTALARININ KAPATILMASI, KIBRISLI TÜRK YETKİLİLERİNİNİ KIBRIS CUMHURİYETİ PASAPORTLARININ İPTAL EDİLMESİ KONULARI DA VAR.
-www.brtk.net-
BİLGİLENDİRME TOPLANTISI... BAŞBAKAN ERHÜRMAN, YARIN SAAT 11.00’DE BASINI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEYECEK
-www.brtk.net-
ÇELER CİDDE’DE... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER, SUUDİ ARABİSTAN’DA İİT ÇALIŞMA BAKANLARI KONFERANSI’NA KATDI
-www.brtk.net-
OKULLARA ZİYARET... MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZYİĞİT, GİRNE’DE EĞİTİM KURUMLARINI ZİYARET ETTİ BAKAN ÖZYİĞİT: EĞİTİMDE DEVLET POLİTİKASI BELİRLENMELİ
-www.brtk.net-
HARMANCI’DAN AÇIKLAMA... LTB BAŞKANI HARMANCI: BELEDİYE SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ GECE KULÜPLERİ TARAFIMIZDAN KAPATILDI
-www.brtk.net-
KREŞLER DENETLENİYOR... SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ GİRNE, LEFKOŞA VE MAĞUSA’DA BAZI KREŞLER DENETLEDİ; LEFKOŞA’DA BİR KREŞİN KAPATILMASI İÇİN YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI
-www.brtk.net-
SAHTE BAL PİYASADAN TOPLATILDI... YAPILAN DENETİMLERİN ARDINDAN SAHTE OLDUĞU TEPİT EDİLEN ÖZMELİN BALIM PİYASADAN TOPLATILDI
-www.brtk.net-
BUGÜN DÜNYA İZCİ DÜŞÜNCE GÜNÜ... MEB İZCİLİK YÜRÜTME KURULU, BAKAN ÖZYİĞİT’İ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
KTÇB’NİN GENEL KURULU... ÇİFTİLER BİRLİĞİ, 31 MART CUMARTESİ GÜNÜ GENEL KURUL’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

BRT 54’üncü yaşını kutluyor

Pazartesi 25 Aralık 2017 18:50

Her yıl kendini geliştirerek kamu yayıncılığını sorumluluk ilkesiyle birleştiren BRT, halkın sesi olmaya devam ediyor.

1963 yılında yayın hayatına sadece bir radyo kanalı olarak başlayan BRT bugün radyo ve televizyon kanallarıyla dünyaya yayın yapıyor.

Her yıl biraz daha gelişerek kamu yayıncılığını sorumluluk ilkesi çerçevesinde sürdüren Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, halkın her beklentisine yanıt vermek için çalışıyor.Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun kuruluş yıldönümü Kurumda yer alan resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, bazı bakanlar, milletvekilleri, davetliler ve kurum çalışanları katıldı.

Resepsiyon, zamansız yitirdiğimiz mesai arkadaşlarımız Hakan Çakmak, Kadriye Bayraktar ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı, ardınan konuşmalara geçildi.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ailesinin bu yıl iki çalışanı Hakan Çakmak ve Kadriye Bayraktarı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduğunu belirterek Çakmak ve Bayraktar’ın ailelerine bir kez daha başsağlığı diledi.

Özkurt, 54 yıl önce kuruluan Bayrak Radyosu’nun, tüm teknik ve idari remi kadro eksikliklerine rağmen, 2 televizyon kanalı, 6 radyo ve web sitesiyle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olarak Kıbrıs Türk Halkı’nın sesi olmaya devam ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde ikinci HD stüdyonun kuruma kazandırıldığını ayrıca Radyo stüdyolarının dijitalleşmesinin tamamlanması için çıkılan ihalenin tamamlandığını ve üçüncü canlı yayın aracı olarak kullanılacak KA bandı alımı için sözleşmenin imzalandığını anlatan Özkurt, Kurum’a kazandırılan 3G cihazları ve dron sayesinde BRT’nin daha çok yerden canlı yayın yapma imkanına sahip olduğunu söyledi.

Özkurt, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun 54’üncü Kuruluş Yıldönümünde, Kurum’un ilk kez kendi yayını olarak ‘Garajdaki Akülerden Türksat 1C Uydusuna’ adlı kitabının da yayınlandığını belirterek Bayrak Radyosu’nun 25 yılına dair önemli dönüm noktalarını içeren bu kitabı BRT arşivlerine kazandıran araştırmacı yazar Bülent Fevzioğlu’na kurum adına teşekkür etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de BRT’nin Kıbrıs Türk Halkı’nın hafızası, yaşamı ve mücadelesi olduğunu belirtti.

Görev süresince Bayrak Radyo Televizyonu’nun iyi bir arşive sahip olması için sayısız görüşmeler ve toplantılar yaptığını kaydeden Siber BRTK’nın iyi bir arşive sahip olması için hazırlanan projenin hayata geçmesiyle toplumun ve ülkenin hafızasının çok iyi bir şekilde korunacağına inanç belirtti.
‘Geçmişi bugüne taşımak geleceğe güvenle bakmak demektir, geçmişte neler yaşandığını bilmek ayaklarımızın yere daha sağlam basması demektir, özgüven demektir, aidiyet demektir ve sağlam bir gelecek demektir’ diyen Meclis Başkanı Siber, bu nedenle geçmişten bugüne BRT’nin öneminin hiç azalmadığını bilakis arttığını söyledi.

Resepsiyonda son konuşmayı yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akınıcı da yakın zamanda yitirdiğimiz Hakan Çakmak ve Kadriye Bayraktar’ı anarak başladı.

Akıncı, Çakmak ve Bayraktar’ın sadece BRT için değil Kıbrıs Türk Halkı için birer değer olduklarına dikkati çekti.

Şu anda Cumhurbaşkanlığı binasının bulunduğu burcun üzerinden 54 yıl önce ses vermeye başlayan Bayrak Radyosu’nun bugün uydu aracılığıyla sesini dünyaya ulaştırır hale geldiğini anlatan Akıncı bunun küçünsenecek bir başarı olmadığını belirtti.

Teknolojinin her şekilde yenilenmeye devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, BRTK’nın da bu yeniliklere ayak uydurmak durumunda olduğunu, bunun için de hem yetişmiş insan gücü hem alt yapı hem de kaynağa ihtiyaç duyulduğunu ama bunların yanında iç huzura ihtiyaç olduğunu söyledi.

Konuşmasında BRTK yasasına da değinen Akıncı, yasanın 7 Ocak’ta oluşacak yeni meclisin BRT’yi rahatlatacak yasa çalışmasını bir an önce yapması temennisini dile getirdi.

Resepsiyonda daha sonra, kuruma 25 yıl hizmet veren personele plaketleri verildi.Resepsiyonda 54’üncü yıl pastası da kesildi..

Araştırmacı Yazar Bülent Fevzioğlu’nun kaleme aldığı Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun ilk 25 yılını, 1963-1988 yılları arasındaki gelişimini anlatan ‘Garajdaki Akülerden Türksat 1 C Uydusuna’ isimli kitap da resepsiyonda tanıtıldı

.54’üncü yılımızda bu yıl da Kurumu’muzun dergisi dolu bir içerik ile yayımlandı.Bu akşamki 19.00 ana haber bültenini ise duayen spikerimiz Hatice Tunga sunacak.

Diğer BRTK'den Haberler Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR