Son Haberler
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ HÜKÜMETLERİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN “ KIBRIS’TA SON SÖZ” KONULU PANELDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİLER. BAŞBAKAN TATAR: RUM UZLAŞMAZLIĞI NEDENİYLE ARTIK KADİFE AYRILIK, KONFEDERASYON VE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM MODELLERİ ÜZERİNDE DURUYORUZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: SİYASİ EŞİTLİĞİN TÜM UNSURLARI KABUL EDİLMEMESİ DURUMUNDA EGEMEN EŞİTLİK TEMELİ ÜZERİNDE İKİ AYRI DEVLET OLARAK ORTAKLIK KURULMASINA GAYRET EDERİZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... HİDROKARBON KONUSU PANELİN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLARINDAN BİRİ OLDU. TATAR: DOĞU AKDENİZ’DE YAŞANANLAR ULUSLARARASI HUKUĞA AYKIRI OKTAY: HİDROKARBON KONUSUNDA HAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... PANELDE MARAŞ AÇILIMININ ÖNEMİ VURGULANDI BAŞBAKAN TATAR: MARAŞ’IN AÇILMASI KKTC’YE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY:MALLARIN İADESİ SAĞLANARAK MARAŞ AÇILACAK
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY: TÜRKİYE'DEN ENTERKONNEKTE SİSTEMLE ELEKTRİK ENERJİSİ GETİRİLMESİNİ ELZEM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ. BİR AN ÖNCE KURMAK İSTERİZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... TC ADALET BAKANI GÜL: KIBRIS BİZİM İÇİN MİLLİ BİR DAVADIR VE HER ZAMAN İÇİN MİLLİ DAVA OLARAK KALACAK
-www.brtk.net-
ERDOĞAN’DAN KIBRIS MESAJI...TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ADA'NIN VE BÖLGENİN ZENGİNLİKLERİNİN SADECE KENDİLERİNE AİT OLDUĞUNU ZANNEDENLERİN, BUGÜN OLDUĞU GİBİ GELECEKTE DE KARŞILARINDA TÜRKİYE'NİN VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NİN KARARLILIĞINI BULACAKLARINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TATAR-OKTAY GÖRÜŞMESİ...BAŞBAKAN TATAR, TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE GÖRÜŞTÜ OKTAY: TÜRKİYE KKTC’YE HER ALANDA TAM DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK OKTAY: SUYUN ARDINDAN ELEKTRİĞİ DE ADAYA GÖTÜRMEYİ ARZULUYORUZ TATAR: DOĞU AKDENİZ’DEKİ POZİSYONUMUZUN İLERİYE TAŞINMASI İÇİN İSTİKRAR ŞART TATAR: İKİ AYRI DEVLETLİ ÇÖZÜM BİZİ SELAMETLE İLERİYE TAŞIYACAK
-www.brtk.net-
KAYNAK AKIŞI BAŞLADI...MALİYE BAKANI OLGUN AMCAOĞLU, EKONOMİK VE MALİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ UYARINCA KAYNAK AKIŞININ İLK DİLİMİ OLAN 750 MİLYONUN 653 MİLYONUNUN MALİYE BAKANLIĞI’NA AKTARILDIĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS TURİZMİ... KUZEY KIBRIS TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARININ İKİNCİSİ ANKARA’DA YAPILDI. TOPLANTILARIN ARDINDAN RESEPSİYON DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
SELÇUK KKTC’DE... TC MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK, MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE BİRLİKTE HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİNE ZİYARET ETTİ ÇAVUŞOĞLU: ANKARA’DA BAŞLAYAN İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRME GAYRETİNDEYİZ SELÇUK: İŞBİRLİĞİNİ DAHA DA GELİŞTİREBİLMENİN ÇALIŞMASINI YAPIYORUZ
-www.brtk.net-
OĞUZ ANKARA’DA... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI DURSUN OĞUZ, TC TARIM VE KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ İLE GÖRÜŞTÜ OĞUZ: İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK
-www.brtk.net-
KAN İHTİYACI...CUMHURBAŞKANI AKINCI, THALASSEMİA DERNEĞİ’Nİ KABUL ETTİ AKINCI: KAN VERME BİLİNCİ YAYGINLAŞTIRILMALI VAROĞLU: YENİ THALASSAEMİALAR ÖNLENDİ AMA HALA KAN SIKINTISI YAŞANIYOR
-www.brtk.net-
SAĞLIK KONFERANSI 2019... SAĞLIK SİGORTASI KONUSU YDÜ’NDE DÜZENLENEN KONFERANSTA MASAYA YATIRILDI
-www.brtk.net-
SAĞLIK KONFERANSI 2019... SAĞLIK BAKANI PİLLİ, YAKIN BİR GELECEKTE HAYATA GEÇİRMEYİ ÖNGÖRDÜKLERİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI MODELİ İLE DEVLETİN ANLAŞMALI OLACAĞI ÖZEL SAĞLIK KURUMLARINDAN VATANDAŞIN HİZMET ALMASININ SAĞLANACAĞINI KAYDETTİ
-www.brtk.net-
ARAP ALİ DESTANI... BESTECİ VE ORKESTRA ŞEFİ ALİ HOCA’NIN BESTELEDİĞİ, KKTC’NİN İLK YERLİ OPERA ESERİ ‘ARAP ALİ DESTANI’NIN PRÖMİYERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
“KAKTÜS ÇİÇEKLERİ”... POSTA DAİRESİ’NİN YENİ PUL SERİSİ VE İLK GÜN ZARFI, 24 EYLÜL SALI GÜNÜ SATIŞA SUNULUYOR
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Bağımlılıkla Mücadele’de Medyanın Rölü Girne’de her yönüyle masaya yatırılıyor

Çarşamba 10 Temmuz 2019 13:25

Bağımlılıkla Mücadele’de Medyanın Rölü Girne’de her yönüyle masaya yatırılıyor.2 gün sürecek Medya ve İletişimin Rolü çalıştayı bu sabah Girne Vuni Palace Otelde başladı.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu tarafından “Bilinçli Medya, Bilinçli Toplum” sloganıyla düzenlenen çalıştay, devletin ilgili tüm birimleri, sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’den gelen uzmanların katılımıyla yapılıyor.

İki gün sürecek çalıştayın açılış konuşmasını Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu yaptı..

Karaokçu, bağımlılıkla mücadelede yüzleşme; kabul etme; ve çözüm üretmeye geçmenin önemine vurgu yaptı..

Farkındalık yaratma adına Komisyonun çalışmalarına ve üstlendiği ağır sorumluluğa dikkati çeken Karaokçu, “uyuşturucu batağına saplanan yüzlerce çocuğumuz gencimiz ergen bireyimiz çocuğumuz var…” dedi.

Karaokçu “Bağımlılıkla mücadelede çocukları gençleri okuldan işinden atılarak başarı sağlandığına dair hiçbir bilimsel veri yoktur.

Medyada deşifre ederek, dışlayarak başarıya ulaşıldığına dair veri yoktur.Cezasını çektiği suçtan dolayı bireylerin isimlerinin internet ortamında deşifre edilmesi insanlık suçudur. Toplum dışına itilen her birey uyuşturucuya itilir..Mücadelemize omuz vermiş çok değerli annelerimiz var, herkesin onları onları dinlemesini isterim..Yüzleşelim kabul edelim, çözüm üretelim.. “ dedi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu üyesi Profesör Doktor Mehmet Çakıcı da bağımlılıkla mücadelede 5 yeni bilimsel çalışmaya ilişkin bilgilerden derlediği verileri sundu.

Çakıcı, ilk olarak dünyadaki verileri aktararak, dünyanın en tehlikeli uyuşturucu yolu olan Balkan Yoluna işaret etti ve Kıbrıs için bonzai tehlikesine atıfta bulundu.

Ülkede uyuşturucu konusunda durumun ortaya çıkarılması için ülkenin kendi bilimsel verilelerini saptanması gerektiğine işaret eden Çakıcı, Ortaokul lise ve ilkokullarda 2005 ile 2019 yılları arasında yapılan araştırmalardaki karşılaştırmada uyuşturucu deneme oranın arttığının görüldüğünü söyledi.

Çakıcı, Uyuşturucu denemede oranlarındaki artışının bonzainin varlığıyla arttığın altını çizdi .. Çakıcı, “Uyuşturucu Kullanımı Kıbrıs’ta artıyor” dedi.

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Mustafa Necmi İlhan da, Medya olmadan uyuşturucu ile mücadele düşünülemeyeceğini vurguladı.

İlhan, “Bağımlılıkla mücadelenin her aşmasında medyanın desteği olmadan ilerleme şansımız yok” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, madde bağımlılığının ülkede büyüyen bir yara olduğuna işaret etti ve sadece polisiye tedbirlerle değil tüm alanlarda sorumlulukla mücadelenin önemine vurguladı.

Bakanlık olarak konuyu gündemlerinin ilk sırasına aldıklarını da belirten Pilli, Madde bağımlısı bireylere ülkede gerekli hizmetlerin verilebilmesi için bağımlılık merkezleri konusunda adım atılacağını da belirtti.

Pilli, medyada bağımlıları tehlikeli göstermek yerine toplumu aydınlatacak haberleri arttırmalıdır.Medya uyuşturucuda başarı hikayelerine sıklıkla yer vermelidir…” dedi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da, uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelede çalıştayın ve medya ile birlikte çalışılmasının önemine vurgu yaptı.

Baybars uyuşturucuda ilk deneme oranlarındaki rakamların ciddi artışı gösterdiğine işaret etti.

Baybars, Medya ve iletişimde sorunlu bir dil değil sorumlu bir dil kullanılması gerektiğini vurguladı.

Baybars, gençlerin korunmasına ilişkin Anayasa maddelerine atıfta bulunarak ; uyuşturucu kullanımını özendirmenin suç olmasına ilişkin görüşlerin Temel hak ve özgürlükleri gözeterek çalıştay da ele alınması gerektiğini belirtti.

Baybars, medyada kullanılan dil ve ifşa yöntemlerinin sorgulanması, etik değerlerin mevzuata bağlanması gerektiği görüşünü de paylaştı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, uyuşturucu konusunda belli çalışmaların yapıldığını belirterek ortaya çıkan rakamların ürkütücü olduğuna dikkat çekti.

2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren sosyal beceri eğitimin etkin bir şekilde sisteme konacağını belirten Çavuşoğlu, bakanlığın çalıştaydan çıkacak verileri dikkate alacağını da kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar da uyuşturucu ile mücadele komisyonunun çok önemli bir görev yaptığını belirterek komisyona desteklerinin tam olduğunu vurguladı.

Hükümet olarak ellerinde olan imkanları kullanacaklarını ve bu mücadeleye destek olacaklarını belirten Tatar, çalıştayın sonuçlarını önemsediklerini de belirtti.

Tatar, “Nasıl olur da bu kadar duyarlılığa rağmen bu illet bu kadar gelmeye devam ediyor, güvenlik polis herkes bunu minimuma indirmek için seferber olmalıdır. Bu illetin üzerine gitmek çoluk çocuğumuzu korumak hepimizin görevidir dedi

Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre de bağımlılıkla mücadelede rehabilitasyon ve eğitimin önemine vurgu yaptı.

Gençlere sahip çıkmanın önemine işaret eden Töre, uyuşturucuya maruz kalan kişileri anlatırken çok dikkatli olunması gerektiğini, bağımlı olan kişileri hasta olarak nitelemeden tedavi etmenin yollarının bulunması gerektiğini de söyledi.

Konuşmaların ardından çalışmalara geçildi. Çalıştayın ikinci gün de gün boyu sürecek toplantıların ardından çalıştay sonuç bildirgesi açıklanacak.

Çalıştay Bağımlılıkla Mücadelede Medyanın Rolü; Bağımlılıkla Mücadelede Medya Örgütlerinin Etik Sorumlulukları; Bağımlılıkla Mücadelede Medyanın Etkisi, Sorumlulukları, Mevcut Yasal Durum ve Çözüm Önerileri; Bağımlılıkla Mücadelede Medya Haberlerinin Psikososyal Açıdan Etkileri ve Bağımlılıkla Mücadelede Medyaya Yönelik Eğitim ve Bilinçlendirme olmak üzere 5 başlıkta yapılıyor.

(BRT)

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI