Son Haberler
TATAR’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN TATAR: MÜZAKERE SÜRECİNİN EYLÜL AYINDAN SONRA YİNE AYNI TEMELDE VE CRANS MONTANA’DA BIRAKILAN NOKTADAN DEVAM ETMESİ BİZİ RAHASIZ ETMEKTEDİR, BÖYLE BİR SÜRECİN BAŞLAMASINI ASLA UYGUN GÖRMÜYORUZ.
-www.brtk.net-
YILIN İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİ...ASGARİ ÜCRET SAPTAMA KOMİSYONU 2019 YILININ İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE  TOPLANDI
-www.brtk.net-
TÜRKİYE 4.GEMİYİ GÖNDERİYOR... TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ ÇERÇEVESİNDE MTA ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİNİ BÖLGEYE GÖNDERECEK.
-www.brtk.net-
HÜKÜMETİN HP’DEN KESİNTİ KARARINA TEPKİ...KIBRIS TÜRK HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI, HÜKÜMETİN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİ’NDEN YÜZDE 2 KESİNTİYE GİDİLMESİ KARARINI ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞIDI.
-www.brtk.net-
20 TEMMUZ HAZIRLIKLARI...TÖREN PROVALARI NEDENİYLE GAZİMAĞUSADA BAZI YOLLAR SAAT 16.30’DAN İTİBAREN PROVANIN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR TRAFİĞE KAPALI OLACAK
-www.brtk.net-
HAYATTA İKİNCİ ŞANS...KEMAL SARAÇOĞLU VAKFI DONÖR ARŞİVİNE, ÖNCEKİ YILLARDA TÜKÜRÜK ÖRNEĞİ VEREREK KAYIT YAPTIRAN HASAN YAŞAKURT, İLİK NAKLİ BEKLEYEN HİÇ TANIMADĞI BİR ÇOCUĞA YAŞAM IŞIĞI OLDU.
-www.brtk.net-
YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI...YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI.  SONUÇLARA "SONUC.OSYM.GOV.TR" ADRESİNDEN ULAŞILABİLİR

-www.brtk.net-
S 400 GERİLİMİ...ABD BAŞKANI DONALD TRUMP: DURUM ÇOK KARMAŞIK. TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
TRUMP’TAN F-35 AÇIKLAMASI ...“BU DURUM ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ, NELER OLACAĞINI GÖRECEĞİZ"

-www.brtk.net-
HİNDİSTAN'DA  SEL 67 CAN ALDI... ÜLKEDEKİ SELLERDEN YAKLAŞIK 9 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ    
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Bağımlılıkla Mücadele’de Medyanın Rölü Girne’de her yönüyle masaya yatırılıyor

Çarşamba 10 Temmuz 2019 13:25

Bağımlılıkla Mücadele’de Medyanın Rölü Girne’de her yönüyle masaya yatırılıyor.2 gün sürecek Medya ve İletişimin Rolü çalıştayı bu sabah Girne Vuni Palace Otelde başladı.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu tarafından “Bilinçli Medya, Bilinçli Toplum” sloganıyla düzenlenen çalıştay, devletin ilgili tüm birimleri, sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’den gelen uzmanların katılımıyla yapılıyor.

İki gün sürecek çalıştayın açılış konuşmasını Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu yaptı..

Karaokçu, bağımlılıkla mücadelede yüzleşme; kabul etme; ve çözüm üretmeye geçmenin önemine vurgu yaptı..

Farkındalık yaratma adına Komisyonun çalışmalarına ve üstlendiği ağır sorumluluğa dikkati çeken Karaokçu, “uyuşturucu batağına saplanan yüzlerce çocuğumuz gencimiz ergen bireyimiz çocuğumuz var…” dedi.

Karaokçu “Bağımlılıkla mücadelede çocukları gençleri okuldan işinden atılarak başarı sağlandığına dair hiçbir bilimsel veri yoktur.

Medyada deşifre ederek, dışlayarak başarıya ulaşıldığına dair veri yoktur.Cezasını çektiği suçtan dolayı bireylerin isimlerinin internet ortamında deşifre edilmesi insanlık suçudur. Toplum dışına itilen her birey uyuşturucuya itilir..Mücadelemize omuz vermiş çok değerli annelerimiz var, herkesin onları onları dinlemesini isterim..Yüzleşelim kabul edelim, çözüm üretelim.. “ dedi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu üyesi Profesör Doktor Mehmet Çakıcı da bağımlılıkla mücadelede 5 yeni bilimsel çalışmaya ilişkin bilgilerden derlediği verileri sundu.

Çakıcı, ilk olarak dünyadaki verileri aktararak, dünyanın en tehlikeli uyuşturucu yolu olan Balkan Yoluna işaret etti ve Kıbrıs için bonzai tehlikesine atıfta bulundu.

Ülkede uyuşturucu konusunda durumun ortaya çıkarılması için ülkenin kendi bilimsel verilelerini saptanması gerektiğine işaret eden Çakıcı, Ortaokul lise ve ilkokullarda 2005 ile 2019 yılları arasında yapılan araştırmalardaki karşılaştırmada uyuşturucu deneme oranın arttığının görüldüğünü söyledi.

Çakıcı, Uyuşturucu denemede oranlarındaki artışının bonzainin varlığıyla arttığın altını çizdi .. Çakıcı, “Uyuşturucu Kullanımı Kıbrıs’ta artıyor” dedi.

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Mustafa Necmi İlhan da, Medya olmadan uyuşturucu ile mücadele düşünülemeyeceğini vurguladı.

İlhan, “Bağımlılıkla mücadelenin her aşmasında medyanın desteği olmadan ilerleme şansımız yok” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, madde bağımlılığının ülkede büyüyen bir yara olduğuna işaret etti ve sadece polisiye tedbirlerle değil tüm alanlarda sorumlulukla mücadelenin önemine vurguladı.

Bakanlık olarak konuyu gündemlerinin ilk sırasına aldıklarını da belirten Pilli, Madde bağımlısı bireylere ülkede gerekli hizmetlerin verilebilmesi için bağımlılık merkezleri konusunda adım atılacağını da belirtti.

Pilli, medyada bağımlıları tehlikeli göstermek yerine toplumu aydınlatacak haberleri arttırmalıdır.Medya uyuşturucuda başarı hikayelerine sıklıkla yer vermelidir…” dedi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da, uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelede çalıştayın ve medya ile birlikte çalışılmasının önemine vurgu yaptı.

Baybars uyuşturucuda ilk deneme oranlarındaki rakamların ciddi artışı gösterdiğine işaret etti.

Baybars, Medya ve iletişimde sorunlu bir dil değil sorumlu bir dil kullanılması gerektiğini vurguladı.

Baybars, gençlerin korunmasına ilişkin Anayasa maddelerine atıfta bulunarak ; uyuşturucu kullanımını özendirmenin suç olmasına ilişkin görüşlerin Temel hak ve özgürlükleri gözeterek çalıştay da ele alınması gerektiğini belirtti.

Baybars, medyada kullanılan dil ve ifşa yöntemlerinin sorgulanması, etik değerlerin mevzuata bağlanması gerektiği görüşünü de paylaştı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, uyuşturucu konusunda belli çalışmaların yapıldığını belirterek ortaya çıkan rakamların ürkütücü olduğuna dikkat çekti.

2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren sosyal beceri eğitimin etkin bir şekilde sisteme konacağını belirten Çavuşoğlu, bakanlığın çalıştaydan çıkacak verileri dikkate alacağını da kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar da uyuşturucu ile mücadele komisyonunun çok önemli bir görev yaptığını belirterek komisyona desteklerinin tam olduğunu vurguladı.

Hükümet olarak ellerinde olan imkanları kullanacaklarını ve bu mücadeleye destek olacaklarını belirten Tatar, çalıştayın sonuçlarını önemsediklerini de belirtti.

Tatar, “Nasıl olur da bu kadar duyarlılığa rağmen bu illet bu kadar gelmeye devam ediyor, güvenlik polis herkes bunu minimuma indirmek için seferber olmalıdır. Bu illetin üzerine gitmek çoluk çocuğumuzu korumak hepimizin görevidir dedi

Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre de bağımlılıkla mücadelede rehabilitasyon ve eğitimin önemine vurgu yaptı.

Gençlere sahip çıkmanın önemine işaret eden Töre, uyuşturucuya maruz kalan kişileri anlatırken çok dikkatli olunması gerektiğini, bağımlı olan kişileri hasta olarak nitelemeden tedavi etmenin yollarının bulunması gerektiğini de söyledi.

Konuşmaların ardından çalışmalara geçildi. Çalıştayın ikinci gün de gün boyu sürecek toplantıların ardından çalıştay sonuç bildirgesi açıklanacak.

Çalıştay Bağımlılıkla Mücadelede Medyanın Rolü; Bağımlılıkla Mücadelede Medya Örgütlerinin Etik Sorumlulukları; Bağımlılıkla Mücadelede Medyanın Etkisi, Sorumlulukları, Mevcut Yasal Durum ve Çözüm Önerileri; Bağımlılıkla Mücadelede Medya Haberlerinin Psikososyal Açıdan Etkileri ve Bağımlılıkla Mücadelede Medyaya Yönelik Eğitim ve Bilinçlendirme olmak üzere 5 başlıkta yapılıyor.

(BRT)

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI