Son Haberler
BAYRAK VE FOTOĞRAF HIRSIZLIĞI… CUMHURBAŞKANI AKINCI, KENDİSİNE İADE EDİLEN TÜRK BAYRAĞI VE MERHUM DENKTAŞ’IN FOTOĞRAFINI AKDOĞAN DR. FAZIL KÜÇÜK İLKOKULU MÜDÜRÜNE TESLİM ETTİ
-www.brtk.net-
BAYRAK VE FOTOĞRAF HIRSIZLIĞI… AKINCI: YAŞAMIN HER ALANINDA BARIŞ KÜLTÜRÜ GELİŞMELİ
-www.brtk.net-
TATAR VE TAÇOY ANKARA’YA GİDECEK… BAŞBAKAN TATAR İLE EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY, ANKARA’DA “KIBRIS’TA SON SÖZ” PANELİNE KATILACAK VE RESMİ TEMASLARDA BULUNACAK
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU… TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: HİDROKARBON KAYNAKLARIYLA ALAKALI KIBRIS TÜRKÜ’NÜN HAKKINI BAŞKALARINA YEDİRMEK İSTEYENLERE ASLA FIRSAT VERİLMEYECEK
-www.brtk.net-
SİYASİ EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM… CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN, SİYASİ EŞİTLİK VE KARARLARA ETKİLİ KATILIMIN İŞLEVSEL BİR DEVLET YAPISI AÇISINDAN OLUMSUZ DEĞİL, YAPININ GÜVENCESİ OLDUĞUNU BELİRTTİ
-www.brtk.net-
YAVUZ SONDAJ GEMİSİ… TÜRKİYE'NİN 2'NCİ PETROL ARAMA GEMİSİ 'YAVUZ', KIBRIS AÇIKLARINDA PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMA ÇALIŞMALARININ İLK ETABINI TAMAMLADI. YAVUZ SONDAJ GEMİSİ TAŞUCU AÇIKLARINA DEMİRLEDİ
-www.brtk.net-
OKULLAR AÇILDI… MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÇAVUŞOĞLU: İSKELE’DE EKSİK OLAN KOLEJ BİNASI ÖNÜMÜZDEKİ EĞİTİM YILINDA TAMAMLANACAK
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA YAŞAMI… ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU: KAYIT DIŞI İŞ GÜCÜNE KARŞI ÇALIŞMA AFFI HAZIRLADIK, MECLİS’İN AÇILMASIYLA YASALAŞTIRILACAK
-www.brtk.net-
ENGELLİ VATANDAŞLARA KATKI… SUCUOĞLU: 2020 YILI’NDA ENGELLİ İSTİHDAMINI YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
BELEDİYELER ARASI İŞBİRLİĞİ… LTB BAŞKANI HARMANCI, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
ARAP ALİ DESTANI… KKTC’NİN İLK YERLİ OPERA ESERİ ARAP ALİ DESTANININ İLK TEMSİLİ 19 EYLÜL’DE İKİNCİ TEMSİLİ 21 EYLÜL’DEYER ALACAK
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı KKTC’de kutlandı

Pazartesi 20 Mayıs 2019 08:19

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 100’üncü yılında19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de törenlerle kutlandı.

Törenler, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla başladı.

Özyiğit, “Gençler kendinizi her konuda geliştirmekten geri kalmayın, sorun, sorgulayın, araştırın. Toplumsal çıkarları her zaman bireysel çıkarların önünde tutun” dedi.

BakanÖzyiğit konuşmasında, “, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan kurtuluş mücadelesinin ilk adımlarının atıldığı gün olan 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıldönümü. Bir başka deyişle; Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi ayakları üzerine kalkışının ve onurlu mücadelesinin üzerinden bir asır geçmiş durumda. Bu önemli ve anlamlı günü kutlayacak olmanın heyecanını yaşarken, hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla başta başkent Lefkoşa olmak üzere tüm bölgelerde tören ve etkinlikler düzenlendi.

Etkinlikler kapsamında Başkent Lefkoşa’daki ilk tören Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Tören , Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Daha sonra Büyükelçi Başçeri, Anıtkabir’den getirilen toprağı KKTC’de muhafaza edilmek üzere Cumhurbaşkanı Akıncı’ya takdim etti.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı.

Gün dolayısıyla başkent Lefkoşa’nın yanı sıra diğer bölgelerde de törenler düzenlendi…

Akşam saatlerinde ise Lefkoşa’da tüm Lefkoşa okullarının, üniversitelerin, kurum ve kuruluşlar ile spor federasyonlarının katılımı ile “100.Yıl Korteji” düzenlendi.

Kortejin ardından Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı işbirliğinde tütünün zararlarına dikkat çekmek için Avenue önünde etkinlik gerçekleştirildi..
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit burada yaptığı konuşmada, tam 100 yıl önce büyük Önder Atatürk’ün bir grup arkadaşı ile birlikte 19 Mayıs sabahı Samsun’a çıktığını ve kurtuluş meşalesini burada yaktığını söyledi.

Büyük Önder Atatürk’ün ortaya koyduğu ilkelerle, devrimlerle Türk ulusunu münhasır medeniyetler seviyesine bir an önce ulaştırmak için çalıştığını vurgulayan Özyiğit, gençlere seslenerek “şunu unutmayınız ki bu mücadeleyi de büyük önder Atatürk sizlere emanet etti” dedi.

Özyiğit, “ hem Cumhuriyetin temel ilkelerine temel değerlerine sahip çıkasınız ve mutlaka o münhasır medeniyetler seviyesine temsilcisi olduğunuz toplumu yarınlara taşıyasınız diye bir yandan Türkiye gençliği Türk ulusunu Türkiye Cumhuriyeti’ni daha ileriye götürmek için canla başla çalışırken en zor koşullarda Atatürk’ün ilke ve devrimlerini benimseyen Kıbrıs Türk halkının varlığından bağrından çıkan siz Kıbrıs Türk gençliği de Kıbrıs Türk toplumunu bir yandan varoluş kavgası ile bağımıszlığa özgürlüğe kavştururken bir yandan da o dünyadan tecir edilmişliği bir an önce kırmaya ve bu toplumu bu halkı hak ettiği o çağdaş uluslar arasına taşımakla yükümlüsünüz” dedi.

Bakan Özyiğit’in konuşmasının ardından Liselerarası Müzik Yarışması’nda dereceye giren grupların müzik dinleti yer aldı.

(BRT)

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI