Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI HÜKÜMET ORTAKLARI İLE AYLIK OLAĞAN GÖRÜŞMESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
AKINCI: DÖVİZE KARŞI ALINAN VE ALINACAK TEDBİRLERİ GÖRÜŞTÜK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU, İÇİNDEN GEÇİLEN SIKINTILI DÖNEMDE TÜKETİCİNİN VE ÖZELLİKLE DAR GELİRLİ KESİMLERİN ALIM GÜCÜNÜN MÜMKÜN OLDUĞUNCA KORUNMASININ HÜKÜMET AÇISINDAN ÖNCELİKLİ GÜNDEM MADDESİ OLDUĞUNU AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN: 24 MADDEYE ÇIKAN EKONOMİK ÖNLEMLER PAKETİ YARIN BAKANLAR KURULU'NDA, KHK VE KARAR ŞEKLİNDE KABUL EDİLECEK
-www.brtk.net-
ARİFE GÜNÜ İDARİ TATİL VERİLDİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK, YABANCI YATIRIMCILARLA TELEKONFERANSLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
ALBAYRAK: BU DALGALANMALARDAN DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAĞIZ
-www.brtk.net-
MİLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI İLE ÜNİVERSİTELER ARASINDA 2018-19 ÖĞRENİM YILI YÜKSEKÖĞRENİM PLANLAMA TOPLANTISI YAPILDI
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT: ÖĞRENCİ KAYIT KABUL TÜZÜĞÜ’NE GÖRE KAYIT YAPILACAK. ÜNİVERSİTELER GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDI
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT: ASKERLİK ERTELEME VE BURS BAŞVURULARI ONLİNE YAPILACAK
-www.brtk.net-
ENGLISH SCHOOL OF KYRENIA STERLİN KURUNU 6.30’A SABİTLEDİ
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER, DESTEK MERKEZİ FONUNDAN PİYASAYA TEŞVİK DESTEK PRİMLERİ ÇERÇEVESİNDE 10 MİLYON TL ÖDENDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
DPÖ MÜSTEŞARI MUHTAROĞLU, 2018’İN İLK ALTI AYINDA 16 YATIRIM PROJESİNE DAHA TEŞVİK BELGESİ VERİLDİĞİNİ, BU PROJELERİN HAYATA GEÇMESİYLE BİN 694 İSTİHDAM YARATILMASININ ÖNGÖRÜLDÜĞÜNÜ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI ATAKAN, ANKARA’DA TÜRKİYE ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI TURAN İLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
NAİMOĞULLARI: SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMAMASI HALİNDE BAYRAM SONRASI SERT EYLEMLER YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
LEFKE’DE 44 YIL ÖNCE ŞEHİT DÜŞENLER KEMAL ÖZALPER ŞEHİTLİĞİ’NDE YER ALAN TÖRENLE ANILDI
-www.brtk.net-
IŞIK KİTABEVİ’NİN 31. KİTAP FUARI 27 AĞUSTOS-7 EYLÜL ARASINDA YAPILACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı ve Çavuşoğlu basına açıklamalarda bulundu

Salı 24 Temmuz 2018 13:06

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkan veya temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantıya Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman, Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, TDP’yi Hüseyin Angolemli temsilen ve DP’yi temsilen Kudret Akay katıldı.

Cemal Özyiğit ile Serdar Denktaş’ın yurtdışında oldukları için toplantıya kartılmadı

Bir buçuk saat süren toplantının ardından Akıncı ve Çavuşoğlu ortak açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve hükümet ile muhalefet partilerinin temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda BM Genel Seketeri’nin geçici misyonla görevlendirdiği Jane Holl Lute ile dün gerçekleştirdiği görüşmeyi de değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Lute’un adaya gelişinin müzakerelerin yeniden başladığı yönünde değerlendirilmemesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Akıncı, Lute’un gelişinin sadece bir nabız yoklama olduğuna işaret etti

Akıncı ‘Lute ile uzun uzun konuştuk. Müzakerelerin neden sonuçsuz kaldığı ve bu sorunun kökeninde yatan sorunları Kıbrıs türk tarafı olarak nasıl değerlendirdiğimizi izah ettik’ diye konuştu.

Kıbrıs Türk tafafı ile Türkiye’nin adada huzur istediğine de dikkati çeken Akıncı ‘Adada varılacak olan bir çözümden tüm taraflarının kazançlı çıkacağının bilinci ile hep olumlu adımlar attık. Bundan sonra da olumlu yapıcı tavrımızdan vazgeçecek değiliz yeter ki bu yapıcı tavırlar karşılıklı olsun. Bunları bir kez daha vurgulamak istiyorum’ dedi.

Konuşmasında Yunanistan’da meydana gelen yangınlara da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunan halkının acılarını paylaştığını belirterek acil şifalar diledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Yunanistan’daki yangınlarla ilgili mevkidaşı Nikos Kocias’ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini ve yardım önerisi yaptığını belirtti.

KKTC’deki temaslarıyla ilgili olarak ise Mevlüt Çavşoğlu görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki bağların nasıl güçlendirilebileceği ve işbirliğinin nasıl arttırılabileceğini konuştuklarını anlattı.

Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un ziyareti ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduklarını da söyleyen Çavuşoğlu ‘Genel Sekreter öyle görünüyor ki taraflar ve garantör ülkeler ne düşünüyor ve ileride neler yapılabilir görmek istiyor’ dedi.

Türk tarafının Guterres’in önerisini kabul ederek müzakereleri sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu Crans Montana’daki görüşmelerin sonuçsuz kalmasının nedeninin Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafını azınlık olarak görmeye devam etmesi ve hiçbir şeyi Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istememesi olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu ‘Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı hep adil ve kalıcı bir çözümden ve müzakereden yana olduk. Crans Montana’da da bu tavrımızı herkes gördü. Kıbrıs Türküne adil davranılmadı ve hala kısıtlamalar devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

Rum tarafını adanın sahibiymiş gibi davranmaktan vazgeçmeye de çağıran Türkiye Dışişleri Bakanı hidrokarbon konusunda bundan sonra Türkiye’nin tavrının farklı olacağını bütün dünya ile paylaştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu ‘Kıbrıs türk halkının hakkını kimseye yedirtmeyiz. Kıbrıs türklerinin huzur içinde yaşamasını sağlamamız lazım. Adaya huzurun gelmesi konusunda da yapıcı tutumumuzu sürdürdük. Türkiye Kıbrıs meselesini diyalog ve diplomasiye dayalı müzakere edilmiş adil bir çözüm bulunması yönündeki görüşünü muhafaza ediyor’ dedi.

Çavuşoğlu, garantör ülkeler olarak bundan sonra neler yapılabileceği konusunda gayrıresmi olarak konuşmaya başladıklarını da ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bundan sonraki süreçte Türkiye ve diğer garantör ülkeleri ziyaret edeceğini de kaydeden Çavuşoğlu ‘garantör ülkeler olarak bizlerde bundan sonra ne yapacağımızı gayriresmi şekilde konuşmaya başladık. BM ile de görüşmeye başladık. Bundan sonra neler yapacağımzı konusunda tablo biraz daha netleşecek. Bizim yapıcı tutumumuz devam etmektedir bundan sonra da bunu sürdürüeceğiz’ diye konuştu.

Temaslarını tamamlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR