Son Haberler
DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI... CUMHURBAŞKANI AKINCI BÜYÜK BİR İHTİMAL İLE KASIM AYI İÇİNDE DERİNYA VE APLIÇ KAPILARININ AÇILMASINI BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ AKINCI, RUM LİDER ANASTASİADİS İLE YAPACAĞI GÖRÜŞMEDE KAPILARIN AÇILMASI İLE İLGİLİ TARİHİN NETLEŞECEĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
KADIN VE ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ...CUMHURBAŞKANLIĞI KADIN VE ÇOCUKLAR ADINA ÖNEMLİ BİR TOPLANTIYA DAHA EVSAHİPLİĞİ YAPTI..CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN EŞİ MERAL AKINCI, KONUKLARI VE MECLİSTEKİ KADIN MİLLETVEKİLLERİ İLE BİRLİKTE KADIN VE ÇOCUK HAKLARININ KORUNUP GELİŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARI İRDELEDİ.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI...HAFTA İÇİNDE 5 GÜN BOYUNCA MİLLETVEKİLİ YETER SAYISI OLMAMASINDAN DOLAYI YAPILAMAYAN CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK.
-www.brtk.net-
MURATAĞA MEYDANI’NDA ŞENLİK...MORMENEKŞE KADINLAR BİRLİĞİ’NİN “KÖYLERİMİZDE ÇİÇEK AÇIYOR” PROJESİ KAPSAMINDA, MURATAĞA, SANDALLAR VE ATLILAR ŞEHİTLERİNİ YAŞATMA DERNEĞİ VE ŞEHİTLER MUHTARLIĞI İŞ BİRLİĞİNDE BUGÜN MURATAĞA MEYDANINDA ŞENLİK DÜZENLENİYOR.
-www.brtk.net-
PALÜZE GÜNÜ...BAĞLIKÖY’DE KÜLTÜREL DEĞERLERİ YAŞATMAK AMACIYLA PALÜZE GÜNÜ DÜZENLENİYOR.
-www.brtk.net-
KHYD YARARINA KONSER...ANKARA KLASİK ENSEMBLESİ, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ YARARINA BELLAPAİS MANASTIRINDA KONSER VERDİ
-www.brtk.net-
MADEN OCAĞINDA PATLAMA...ÇİN'İN DOĞUSUNDAKİ BİR MADEN OCAĞINDA MEYDANA GELEN PATLAMADA 22 İŞÇİ MAHSUR KALDI.
-www.brtk.net-
KAŞIKÇI OLAYI...ABD BAŞKANI TRUMP: KAŞIKÇI OLAYIYLA İLGİLİ SORUŞTURMAYA ÇOK SAYIDA KİŞİ DAHİL EDİLDİ
-www.brtk.net-
BARZANİ’NİN PARTİSİ BİRİNCİ...IRAK KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ'NDE NİHAİ SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI. 30 EYLÜL'DEKİ SEÇİMİN SONUÇLARINA GÖRE, MESUT BARZANİ LİDERLİĞİNDEKİ KDP SANDIKTAN BİRİNCİ PARTİ OLARAK ÇIKTI.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı ve Çavuşoğlu basına açıklamalarda bulundu

Salı 24 Temmuz 2018 13:06

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkan veya temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantıya Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman, Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, TDP’yi Hüseyin Angolemli temsilen ve DP’yi temsilen Kudret Akay katıldı.

Cemal Özyiğit ile Serdar Denktaş’ın yurtdışında oldukları için toplantıya kartılmadı

Bir buçuk saat süren toplantının ardından Akıncı ve Çavuşoğlu ortak açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve hükümet ile muhalefet partilerinin temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda BM Genel Seketeri’nin geçici misyonla görevlendirdiği Jane Holl Lute ile dün gerçekleştirdiği görüşmeyi de değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Lute’un adaya gelişinin müzakerelerin yeniden başladığı yönünde değerlendirilmemesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Akıncı, Lute’un gelişinin sadece bir nabız yoklama olduğuna işaret etti

Akıncı ‘Lute ile uzun uzun konuştuk. Müzakerelerin neden sonuçsuz kaldığı ve bu sorunun kökeninde yatan sorunları Kıbrıs türk tarafı olarak nasıl değerlendirdiğimizi izah ettik’ diye konuştu.

Kıbrıs Türk tafafı ile Türkiye’nin adada huzur istediğine de dikkati çeken Akıncı ‘Adada varılacak olan bir çözümden tüm taraflarının kazançlı çıkacağının bilinci ile hep olumlu adımlar attık. Bundan sonra da olumlu yapıcı tavrımızdan vazgeçecek değiliz yeter ki bu yapıcı tavırlar karşılıklı olsun. Bunları bir kez daha vurgulamak istiyorum’ dedi.

Konuşmasında Yunanistan’da meydana gelen yangınlara da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunan halkının acılarını paylaştığını belirterek acil şifalar diledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Yunanistan’daki yangınlarla ilgili mevkidaşı Nikos Kocias’ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini ve yardım önerisi yaptığını belirtti.

KKTC’deki temaslarıyla ilgili olarak ise Mevlüt Çavşoğlu görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki bağların nasıl güçlendirilebileceği ve işbirliğinin nasıl arttırılabileceğini konuştuklarını anlattı.

Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un ziyareti ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduklarını da söyleyen Çavuşoğlu ‘Genel Sekreter öyle görünüyor ki taraflar ve garantör ülkeler ne düşünüyor ve ileride neler yapılabilir görmek istiyor’ dedi.

Türk tarafının Guterres’in önerisini kabul ederek müzakereleri sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu Crans Montana’daki görüşmelerin sonuçsuz kalmasının nedeninin Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafını azınlık olarak görmeye devam etmesi ve hiçbir şeyi Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istememesi olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu ‘Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı hep adil ve kalıcı bir çözümden ve müzakereden yana olduk. Crans Montana’da da bu tavrımızı herkes gördü. Kıbrıs Türküne adil davranılmadı ve hala kısıtlamalar devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

Rum tarafını adanın sahibiymiş gibi davranmaktan vazgeçmeye de çağıran Türkiye Dışişleri Bakanı hidrokarbon konusunda bundan sonra Türkiye’nin tavrının farklı olacağını bütün dünya ile paylaştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu ‘Kıbrıs türk halkının hakkını kimseye yedirtmeyiz. Kıbrıs türklerinin huzur içinde yaşamasını sağlamamız lazım. Adaya huzurun gelmesi konusunda da yapıcı tutumumuzu sürdürdük. Türkiye Kıbrıs meselesini diyalog ve diplomasiye dayalı müzakere edilmiş adil bir çözüm bulunması yönündeki görüşünü muhafaza ediyor’ dedi.

Çavuşoğlu, garantör ülkeler olarak bundan sonra neler yapılabileceği konusunda gayrıresmi olarak konuşmaya başladıklarını da ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bundan sonraki süreçte Türkiye ve diğer garantör ülkeleri ziyaret edeceğini de kaydeden Çavuşoğlu ‘garantör ülkeler olarak bizlerde bundan sonra ne yapacağımızı gayriresmi şekilde konuşmaya başladık. BM ile de görüşmeye başladık. Bundan sonra neler yapacağımzı konusunda tablo biraz daha netleşecek. Bizim yapıcı tutumumuz devam etmektedir bundan sonra da bunu sürdürüeceğiz’ diye konuştu.

Temaslarını tamamlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR