Son Haberler
KUZEY-GÜNEY ARASINDAKİ TİCARET… İKİ TOPLUMLU GİRİŞİMCİLİK VE TİCARET KOMİTESİ RUM BAŞKANI PİLİDİS: TARAFLARIN KISITLAMALARI TİCARETİN BEKLENENDEN AZ OLMASINA NEDEN OLUYOR
-www.brtk.net-
UBP’LİLER TOPLANDI… UBP SİYASAL STRATEJİLER VE VİZYON ÇALIŞTAYI BAŞLADI
-www.brtk.net-
ÇELİK’TEN AÇIKLAMA… AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: TÜRKİYE VE KKTC’NİN ÇIKARLARI SONUNA KADAR KORUNACAK
-www.brtk.net-
TRAFİK GÜVENLİĞİ… TRAFİK VE ULAŞTIRMA HİZMETLERİ KOMİSYONU, YAYALARIN KARIŞTIĞI TRAFİK KAZLARININ ARTIŞ GÖSTERMESİ NEDENİYLE OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI BK RESMİ GAZETE
-www.brtk.net-
LTB’DEN YENİ ATILIM... LTB BAŞKANI HARMANCI, ROMANYA’NIN BAŞKENTİ BÜKREŞ’DE TEMASLARDA BULUNDU
-www.brtk.net-
LTB’DEN YENİ ATILIM... LTB, BÜKREŞ’İN 2 BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALAYACAK
-www.brtk.net-
ORTAK SÜT ÜRÜNLERİ FABRİKASI... KIBRIS TÜRK SÜT ÜRETİCİLERİ KOOPERATİFİ, ALAYKÖY’DE SÜT ÜRÜNLERİ FABRİKASI KURDU
-www.brtk.net-
ŞAHİNLER’DE EYLEM… ŞAHİNLER KÖYÜNDE, ÖLÜ HAYVAN VE HAYVAN ATIKLARI DEPOSU İLE TRANSFER İSTASYONU’NUN YAPIMINA BAŞLANMASI KÖYLÜLERİN TEPKİSİNE NEDEN OLDU
-www.brtk.net-
‘HASTANIN SESİ 2’ PROJESİ… EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN, “HASTANIN SESİ 2” PROJESİ TANITILDI
-www.brtk.net-
‘HASTANIN SESİ 2’ PROJESİ… EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI İMGE: SAĞLIKLA İLGİLİ VAATLER HAYATA GEÇİRİLMELİ
-www.brtk.net-
TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ… NİSAN AYINDA CİTTASLOW ÜYESİ 4 BELEDİYE, YEREL TOHUMLARIN KORUNMASI İÇİN TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ YAPACAK
-www.brtk.net-
GÜNEY’DE GRİP SALGINI… GÜNEY KIBRIS’TA ‘DOMUZ GRİBİ’ OLARAK DA BİLİNEN CİDDİ NİTELİKLİ ‘A GRİBİ’ VAKALARINDA ARTIŞ VAR
-www.brtk.net-
FESTİVAL HEYECANI... 27. ULUSLARARASI GAZİMAĞUSA ÇOCUK VE GENÇLİK FESTİVALİ BAŞLADI
-www.brtk.net-
ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMİ… GİRNE VE GÜZELYURT’TAKİ ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMİNDE 980 ARAÇ KONTROL EDİLDİ, 162 ARAÇ SÜRÜCÜDÜ HAKKINDA İLERİ İŞLEM YAPILDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı ve Çavuşoğlu basına açıklamalarda bulundu

Salı 24 Temmuz 2018 13:06

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkan veya temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantıya Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman, Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, TDP’yi Hüseyin Angolemli temsilen ve DP’yi temsilen Kudret Akay katıldı.

Cemal Özyiğit ile Serdar Denktaş’ın yurtdışında oldukları için toplantıya kartılmadı

Bir buçuk saat süren toplantının ardından Akıncı ve Çavuşoğlu ortak açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve hükümet ile muhalefet partilerinin temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda BM Genel Seketeri’nin geçici misyonla görevlendirdiği Jane Holl Lute ile dün gerçekleştirdiği görüşmeyi de değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Lute’un adaya gelişinin müzakerelerin yeniden başladığı yönünde değerlendirilmemesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Akıncı, Lute’un gelişinin sadece bir nabız yoklama olduğuna işaret etti

Akıncı ‘Lute ile uzun uzun konuştuk. Müzakerelerin neden sonuçsuz kaldığı ve bu sorunun kökeninde yatan sorunları Kıbrıs türk tarafı olarak nasıl değerlendirdiğimizi izah ettik’ diye konuştu.

Kıbrıs Türk tafafı ile Türkiye’nin adada huzur istediğine de dikkati çeken Akıncı ‘Adada varılacak olan bir çözümden tüm taraflarının kazançlı çıkacağının bilinci ile hep olumlu adımlar attık. Bundan sonra da olumlu yapıcı tavrımızdan vazgeçecek değiliz yeter ki bu yapıcı tavırlar karşılıklı olsun. Bunları bir kez daha vurgulamak istiyorum’ dedi.

Konuşmasında Yunanistan’da meydana gelen yangınlara da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunan halkının acılarını paylaştığını belirterek acil şifalar diledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Yunanistan’daki yangınlarla ilgili mevkidaşı Nikos Kocias’ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini ve yardım önerisi yaptığını belirtti.

KKTC’deki temaslarıyla ilgili olarak ise Mevlüt Çavşoğlu görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki bağların nasıl güçlendirilebileceği ve işbirliğinin nasıl arttırılabileceğini konuştuklarını anlattı.

Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un ziyareti ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduklarını da söyleyen Çavuşoğlu ‘Genel Sekreter öyle görünüyor ki taraflar ve garantör ülkeler ne düşünüyor ve ileride neler yapılabilir görmek istiyor’ dedi.

Türk tarafının Guterres’in önerisini kabul ederek müzakereleri sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu Crans Montana’daki görüşmelerin sonuçsuz kalmasının nedeninin Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafını azınlık olarak görmeye devam etmesi ve hiçbir şeyi Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istememesi olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu ‘Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı hep adil ve kalıcı bir çözümden ve müzakereden yana olduk. Crans Montana’da da bu tavrımızı herkes gördü. Kıbrıs Türküne adil davranılmadı ve hala kısıtlamalar devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

Rum tarafını adanın sahibiymiş gibi davranmaktan vazgeçmeye de çağıran Türkiye Dışişleri Bakanı hidrokarbon konusunda bundan sonra Türkiye’nin tavrının farklı olacağını bütün dünya ile paylaştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu ‘Kıbrıs türk halkının hakkını kimseye yedirtmeyiz. Kıbrıs türklerinin huzur içinde yaşamasını sağlamamız lazım. Adaya huzurun gelmesi konusunda da yapıcı tutumumuzu sürdürdük. Türkiye Kıbrıs meselesini diyalog ve diplomasiye dayalı müzakere edilmiş adil bir çözüm bulunması yönündeki görüşünü muhafaza ediyor’ dedi.

Çavuşoğlu, garantör ülkeler olarak bundan sonra neler yapılabileceği konusunda gayrıresmi olarak konuşmaya başladıklarını da ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bundan sonraki süreçte Türkiye ve diğer garantör ülkeleri ziyaret edeceğini de kaydeden Çavuşoğlu ‘garantör ülkeler olarak bizlerde bundan sonra ne yapacağımızı gayriresmi şekilde konuşmaya başladık. BM ile de görüşmeye başladık. Bundan sonra neler yapacağımzı konusunda tablo biraz daha netleşecek. Bizim yapıcı tutumumuz devam etmektedir bundan sonra da bunu sürdürüeceğiz’ diye konuştu.

Temaslarını tamamlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR