Son Haberler
ANKARA’DA TREN KAZASI... ANKARA-KONYA SEFERİNİ YAPAN YÜKSEK HIZLI TRE KAZA YAPTI. KAZADA 3’İ MAKİNİST 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 84 KİŞİ YARALANDI
-www.brtk.net-
FAİZ ORANLARI DEĞİŞMEDİ... TC MERKEZ BANKASI, POLİTİKA FAİZİ OLAN BİR HAFTA VADELİ REPO İHALE FAİZ ORANINI YÜZDE 24'TE BIRAKTI
-www.brtk.net-
ULUÇAY İSTANBUL’A GİDİYOR... MECLİS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, PARLAMENTOLARARASI KUDÜS PLATFORMU TARAFINDAN DÜZENLENEN KONFERANSA KATILMAK AMACIYLA BU AKŞAM İSTANBUL’A GİDİYOR.
-www.brtk.net-
BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NDA BUGÜN HUKUK DAİRESİ (BAŞSAVCILIK) BÜTÇESİ, BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ İLE BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BÜTÇESİ ELE ALINIYOR
-www.brtk.net-
HÜR-İŞ ÇALIŞTAY... HÜR İŞÇİ SENDİKALARI FEDERASYONU “KKTC'NİN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK DURUM VE ÇÖZÜM YOLLARI” KONULU ÇALIŞTAY DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
ENDONEZYA EYLEM... ENDONEZYA'NIN SUMATRA ADASI'NDA MEYDANA GELEN HEYELANDA 4 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ, 7 KİŞİNİN KAYIP OLDUĞU BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı ve Çavuşoğlu basına açıklamalarda bulundu

Salı 24 Temmuz 2018 13:06

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkan veya temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantıya Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman, Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, TDP’yi Hüseyin Angolemli temsilen ve DP’yi temsilen Kudret Akay katıldı.

Cemal Özyiğit ile Serdar Denktaş’ın yurtdışında oldukları için toplantıya kartılmadı

Bir buçuk saat süren toplantının ardından Akıncı ve Çavuşoğlu ortak açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve hükümet ile muhalefet partilerinin temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda BM Genel Seketeri’nin geçici misyonla görevlendirdiği Jane Holl Lute ile dün gerçekleştirdiği görüşmeyi de değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Lute’un adaya gelişinin müzakerelerin yeniden başladığı yönünde değerlendirilmemesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Akıncı, Lute’un gelişinin sadece bir nabız yoklama olduğuna işaret etti

Akıncı ‘Lute ile uzun uzun konuştuk. Müzakerelerin neden sonuçsuz kaldığı ve bu sorunun kökeninde yatan sorunları Kıbrıs türk tarafı olarak nasıl değerlendirdiğimizi izah ettik’ diye konuştu.

Kıbrıs Türk tafafı ile Türkiye’nin adada huzur istediğine de dikkati çeken Akıncı ‘Adada varılacak olan bir çözümden tüm taraflarının kazançlı çıkacağının bilinci ile hep olumlu adımlar attık. Bundan sonra da olumlu yapıcı tavrımızdan vazgeçecek değiliz yeter ki bu yapıcı tavırlar karşılıklı olsun. Bunları bir kez daha vurgulamak istiyorum’ dedi.

Konuşmasında Yunanistan’da meydana gelen yangınlara da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunan halkının acılarını paylaştığını belirterek acil şifalar diledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Yunanistan’daki yangınlarla ilgili mevkidaşı Nikos Kocias’ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini ve yardım önerisi yaptığını belirtti.

KKTC’deki temaslarıyla ilgili olarak ise Mevlüt Çavşoğlu görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki bağların nasıl güçlendirilebileceği ve işbirliğinin nasıl arttırılabileceğini konuştuklarını anlattı.

Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un ziyareti ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduklarını da söyleyen Çavuşoğlu ‘Genel Sekreter öyle görünüyor ki taraflar ve garantör ülkeler ne düşünüyor ve ileride neler yapılabilir görmek istiyor’ dedi.

Türk tarafının Guterres’in önerisini kabul ederek müzakereleri sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu Crans Montana’daki görüşmelerin sonuçsuz kalmasının nedeninin Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafını azınlık olarak görmeye devam etmesi ve hiçbir şeyi Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istememesi olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu ‘Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı hep adil ve kalıcı bir çözümden ve müzakereden yana olduk. Crans Montana’da da bu tavrımızı herkes gördü. Kıbrıs Türküne adil davranılmadı ve hala kısıtlamalar devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

Rum tarafını adanın sahibiymiş gibi davranmaktan vazgeçmeye de çağıran Türkiye Dışişleri Bakanı hidrokarbon konusunda bundan sonra Türkiye’nin tavrının farklı olacağını bütün dünya ile paylaştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu ‘Kıbrıs türk halkının hakkını kimseye yedirtmeyiz. Kıbrıs türklerinin huzur içinde yaşamasını sağlamamız lazım. Adaya huzurun gelmesi konusunda da yapıcı tutumumuzu sürdürdük. Türkiye Kıbrıs meselesini diyalog ve diplomasiye dayalı müzakere edilmiş adil bir çözüm bulunması yönündeki görüşünü muhafaza ediyor’ dedi.

Çavuşoğlu, garantör ülkeler olarak bundan sonra neler yapılabileceği konusunda gayrıresmi olarak konuşmaya başladıklarını da ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bundan sonraki süreçte Türkiye ve diğer garantör ülkeleri ziyaret edeceğini de kaydeden Çavuşoğlu ‘garantör ülkeler olarak bizlerde bundan sonra ne yapacağımızı gayriresmi şekilde konuşmaya başladık. BM ile de görüşmeye başladık. Bundan sonra neler yapacağımzı konusunda tablo biraz daha netleşecek. Bizim yapıcı tutumumuz devam etmektedir bundan sonra da bunu sürdürüeceğiz’ diye konuştu.

Temaslarını tamamlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR