Son Haberler
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN HİDROKARBON KONUSUNDA ORTAK KOMİTE KURULMASINA DAİR ÖNERİSİNİ ELE ALAN RUM SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI, ÖNERİYİ GEREKÇELERİYLE BİRLİKTE KABUL ETMEDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: HİDROKARBON OLAYINI İKİ TOPLUM ARASINDA BİR İŞBİRLİĞİ ALANINA DÖNÜŞTÜRMEYİ VE GERGİNLEŞEN ORTAMI YATIŞTIRMAYI HEDEFLEYEN ÖNERİLERİMİZİN REDDEDİLİŞ GEREKÇELERİNİ HAYRETLE KARŞILADIM.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: NE YAZIK Kİ, RUM LİDERLİĞİ İŞBİRLİĞİ VE DİYALOĞU GELİŞTİRİP ÇÖZÜM SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRMAK YERİNE, GERGİNLİK SİYASETİNİ TERCİH ETMEKTEDİR. BU TUTUMUN KIBRIS’TA VE BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARA HİZMET ETMEDİĞİ AÇIKTIR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… UBP GENEL SEKRETERİ ERSAN SANER: RUM BAŞKANLIK KONSEYİ’NİN TÜRK TARAFININ SUNDUĞU ÖNERİYİ REDDETMESİ KIBRIS’TA BİR ANLAŞMAYA ULAŞILMASINA VURULMUŞ YENİ BİR DARBEDİR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ... CTP: KIBRIS SORUNU ÇÖZÜMSÜZ KALDIĞI SÜRECE DOĞAL KAYNAKLAR HİÇBİR TARAFÇA ETKİN BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEMEYECEK VE BİR GERGİNLİK VESİLESİ OLARAK DURMAYA DEVAM EDECEKTİR.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... AB, TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİNİN YASA DIŞI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ, BAZI ADIMLAR ATMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: AB’NİN KARARLARINI UYGULAMASI MÜMKÜN DEĞİL. DOĞU AKDENİZ’E DÖRDÜNCÜ GEMİYİ DE GÖNDERECEĞİZ, RUM KESİMİNİN MUHATABI KKTC’DİR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE 4.GEMİYİ GÖNDERİYOR... TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ ÇERÇEVESİNDE MTA ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİNİ BÖLGEYE GÖNDERECEK.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… BAŞBAKAN TATAR: AB VE RUM TARAFININ YAPMASI GEREKEN; KIBRIS TÜRK HALKI VE ONUN TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN ORTAYA KONULAN YAPICI ÖNERİLERİ DİKKATE ALMAKTIR
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERI BAKANI ÖZERSAY, AB’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK ALDIĞI KARARLARI KIBRIS TÜRKÜNÜN İRADESİNE SAYGISIZLIK OLARAK NİTELEDİ
-www.brtk.net-
TATAR’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN TATAR: MÜZAKERE SÜRECİNİN EYLÜL AYINDAN SONRA YİNE AYNI TEMELDE VE CRANS MONTANA’DA BIRAKILAN NOKTADAN DEVAM ETMESİ BİZİ RAHASIZ ETMEKTEDİR, BÖYLE BİR SÜRECİN BAŞLAMASINI ASLA UYGUN GÖRMÜYORUZ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… HÜKÜMET, AİLESİNİ KAYBEDEN 12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN EĞİTİM VE BAKIMI İLE İLGİLİ SORUMLULUK ÜSTLENDİ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, BAKANLAR KURULUNUN ANNE VE BABASINI KAYBEDEN ÇOCUKLARLA İLGİLİ DE GENEL BİR MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMESİ KARARI ALDIĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU, KIB-TEK’İN 6 KURUŞLUK ZAM TALEBİNİ GÖRÜŞTÜ VE REDDETTİ
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… GÜZELYURT BÖLGESİNDEKİ SULAMA BİRLİKLERİ’NİN ELEKTRİK KURUMU’NA OLAN BORÇLARI KONUSUNDA YENİDEN YAPILANDIRMA GÜNDEMDE
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… KIYI EMNİYETİNDE GÖREV YAPAN VE İŞLERİNİ KAYBEDEN 11 GENÇ YENİDEN İŞLERİNE DÖNÜYOR. ŞİRKET BÜNYESİNDE YENİ BİR GEMİ GÖREVE BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU MUHACERET TÜZÜĞÜNE İLİŞKİN ÇALIŞMA YAPIYOR
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETİ... ASGARİ ÜCRET SAPTAMA KOMİSYONU 2019 YILININ İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE  TOPLANDI
-www.brtk.net-
YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI...YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI.  SONUÇLARA "SONUC.OSYM.GOV.TR" ADRESİNDEN ULAŞILABİLİR

-www.brtk.net-
S 400 GERİLİMİ...ABD BAŞKANI DONALD TRUMP: DURUM ÇOK KARMAŞIK. TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN'DA  SEL 67 CAN ALDI... ÜLKEDEKİ SELLERDEN YAKLAŞIK 9 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ  
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı ve Çavuşoğlu basına açıklamalarda bulundu

Salı 24 Temmuz 2018 13:06

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkan veya temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantıya Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman, Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, TDP’yi Hüseyin Angolemli temsilen ve DP’yi temsilen Kudret Akay katıldı.

Cemal Özyiğit ile Serdar Denktaş’ın yurtdışında oldukları için toplantıya kartılmadı

Bir buçuk saat süren toplantının ardından Akıncı ve Çavuşoğlu ortak açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve hükümet ile muhalefet partilerinin temsilcilerinin de yer aldığı toplantıda BM Genel Seketeri’nin geçici misyonla görevlendirdiği Jane Holl Lute ile dün gerçekleştirdiği görüşmeyi de değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Lute’un adaya gelişinin müzakerelerin yeniden başladığı yönünde değerlendirilmemesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Akıncı, Lute’un gelişinin sadece bir nabız yoklama olduğuna işaret etti

Akıncı ‘Lute ile uzun uzun konuştuk. Müzakerelerin neden sonuçsuz kaldığı ve bu sorunun kökeninde yatan sorunları Kıbrıs türk tarafı olarak nasıl değerlendirdiğimizi izah ettik’ diye konuştu.

Kıbrıs Türk tafafı ile Türkiye’nin adada huzur istediğine de dikkati çeken Akıncı ‘Adada varılacak olan bir çözümden tüm taraflarının kazançlı çıkacağının bilinci ile hep olumlu adımlar attık. Bundan sonra da olumlu yapıcı tavrımızdan vazgeçecek değiliz yeter ki bu yapıcı tavırlar karşılıklı olsun. Bunları bir kez daha vurgulamak istiyorum’ dedi.

Konuşmasında Yunanistan’da meydana gelen yangınlara da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunan halkının acılarını paylaştığını belirterek acil şifalar diledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Yunanistan’daki yangınlarla ilgili mevkidaşı Nikos Kocias’ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini ve yardım önerisi yaptığını belirtti.

KKTC’deki temaslarıyla ilgili olarak ise Mevlüt Çavşoğlu görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasındaki bağların nasıl güçlendirilebileceği ve işbirliğinin nasıl arttırılabileceğini konuştuklarını anlattı.

Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un ziyareti ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduklarını da söyleyen Çavuşoğlu ‘Genel Sekreter öyle görünüyor ki taraflar ve garantör ülkeler ne düşünüyor ve ileride neler yapılabilir görmek istiyor’ dedi.

Türk tarafının Guterres’in önerisini kabul ederek müzakereleri sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu Crans Montana’daki görüşmelerin sonuçsuz kalmasının nedeninin Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafını azınlık olarak görmeye devam etmesi ve hiçbir şeyi Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istememesi olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu ‘Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı hep adil ve kalıcı bir çözümden ve müzakereden yana olduk. Crans Montana’da da bu tavrımızı herkes gördü. Kıbrıs Türküne adil davranılmadı ve hala kısıtlamalar devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

Rum tarafını adanın sahibiymiş gibi davranmaktan vazgeçmeye de çağıran Türkiye Dışişleri Bakanı hidrokarbon konusunda bundan sonra Türkiye’nin tavrının farklı olacağını bütün dünya ile paylaştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu ‘Kıbrıs türk halkının hakkını kimseye yedirtmeyiz. Kıbrıs türklerinin huzur içinde yaşamasını sağlamamız lazım. Adaya huzurun gelmesi konusunda da yapıcı tutumumuzu sürdürdük. Türkiye Kıbrıs meselesini diyalog ve diplomasiye dayalı müzakere edilmiş adil bir çözüm bulunması yönündeki görüşünü muhafaza ediyor’ dedi.

Çavuşoğlu, garantör ülkeler olarak bundan sonra neler yapılabileceği konusunda gayrıresmi olarak konuşmaya başladıklarını da ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un bundan sonraki süreçte Türkiye ve diğer garantör ülkeleri ziyaret edeceğini de kaydeden Çavuşoğlu ‘garantör ülkeler olarak bizlerde bundan sonra ne yapacağımızı gayriresmi şekilde konuşmaya başladık. BM ile de görüşmeye başladık. Bundan sonra neler yapacağımzı konusunda tablo biraz daha netleşecek. Bizim yapıcı tutumumuz devam etmektedir bundan sonra da bunu sürdürüeceğiz’ diye konuştu.

Temaslarını tamamlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI