Son Haberler
USAR GAMES 2019... DÖRDÜNCÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARASI ARAMA-KURTARMA OYUNLARI 2019” BUGÜN BAŞLADI
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ, KIBRIS MEYVE VE SEBZE İŞLETMECİLERİ LTD’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... BAKAN ŞAHALİ: NARENCİYEDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ ADIMLARI ATMAK TEMEL VAZİFEMİZ.
-www.brtk.net-
NGOK CİNAYETİ... HASPOLAT-TAŞKENT YOLU ÜZERİNDE ÖLÜ OLARAK BULUNAN NİJERYA UYRUKLU WALSHAK AUGUSTİNE NGOK’UN ÖLDÜRÜLMESİYLE İLGİLİ ŞÜPHELİ OLARAK TUTUKLANAN 12 KİŞİDEN 6’SI SERBEST BIRAKILDI. DİĞER 6 ZANLININ İSE TUTUKLULUK SÜRELERİ 8 GÜN DAHA UZATILDI.
-www.brtk.net-
TUTUKLU FİRAR ETTİ... MERKEZİ CEZAEVİNDE, UYUŞTURUCU SUÇUNDAN HÜKÜMSÜZ TUTUKLU OLARAK BULUNAN VE RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİNDE TEDAVİ GÖREN MOHAMED AMİNE KHEREOUBİ, BU SABAH HASTANEDEN FİRAR ETTİ.
-www.brtk.net-
TATAR EKONOMİYE İLİŞKİN KONUŞTU... UBP GENEL BAŞKANI ERSİN TATAR: KIBRIS TÜRKÜ DAHA İLERİ BİR YAŞAM SEVİYESİNİ HAK EDİYOR.
-www.brtk.net-
TURİSTLER PORTAKAL HASADINI İZLEDİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI ÜLKEYİ ZİYARET EDEN TURİSTLERE YÖNELİK ZÜMRÜTKÖY’DE PORTAKAL HASADI ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
LTB’NİN İŞYERİ DENETİMLERİ... 9 İŞYERİNE İHBAR VERİLİRKEN, 3 İŞYERİNE PARA CEZASI KESİLDİ, BİR İŞYERİNİN İSE FAALİYETLERİ DURDURULDU. TARİHİ GEÇMİŞ VE UYGUNSUZ KOŞULLARDA MUHAFAZA EDİLEN BİRÇOK ÜRÜN DE MÜSADERE EDİLDİ
-www.brtk.net-
ÇİLEK FESTİVALİ... YEŞİLIRMAK – YEDİDALGA ÜRETİCİLER BİRLİĞİ TARAFINDAN, BU YIL 14.’SÜ YAPILACAK ÇİLEK FESTİVALİ YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
LİBYA’DAKİ ÇATIŞMALAR... BM, LİBYA'NIN BAŞKENTİ TRABLUS ÇEVRESİNDE SÜREN ÇATIŞMALARDA MAHSUR KALAN, GÖZALTINDAKİ 325 DÜZENSİZ GÖÇMENİ DAHA GÜVENLİ BÖLGEYE TAHLİYE ETTİ.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı ve Anastasiadis ilk kez görüştü

Salı 12 Mayıs 2015 18:14

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de bir araya geldi.

İki lider arasında ilk olma özelliği taşıyan görüşmeye önce Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geldi. Görüşmeye liderlerin müzakereciler Özdil Nami ile Andreas Mavroyannis de katıldı.

Liderler, Birleşmiş Milletler tören birliği eşliğinde BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Özel Temsilcisi Lissa Buttenheim tarafından karşılandı.

Görüşmeye basın büyük ilgi gösterdi, bir çok kanal bölgeden canlı yayın yaptı.

Ledra Palace Otel önünde Kıbrıs’ın her iki tarafından çözüme destek veren birlikler, örgütler ve halktan kişiler de pankart açarak, yanlarında getirdikleri zeytin dallarını ve mumları yakarak destekte bulundu.

Saat 20.00 sıralarında bir araya gelen iki lider yarım saat sonra Ledra Palace Otel önüne çıkarak tokalaştı ve basın mensuplarına görüntü verdi.

Yaklaşık 2 saat süren liderlerin görüşmesinin ardından, Akıncı, Anastasiadis ve Eide birlikte basının karşısına geçtiler.

Eide, toplantının çok olumlu bir atmosferde geçtiğini ve iki liderin Kıbrıs’ın geleceğine dair vizyonlarını paylaştığını söyledi.

Bu vizyonun 11 Şubat 2014 deklarasyonu çerçevesinde ortaya konduğunu belirten Eide, liderlerin yakalanan ivmenin devam etmesi ve gecikmeden yola devam edilmesi yönündeki güçlü kararlılıklarını ortaya koyduklarını da kaydetti.

Liderlerin 15 Mayıs’ta ilk görüşmeyi gerçekleştireceğini vurgulayan Eide, bu toplantıda görüşmelerin ne şekilde ve hangi sıklıkla yapılacağına dair karar üretileceğini söyledi.

Eide ‘Bunun benzersiz bir fırsat olduğunu ve kaçırılmaması gereken bir fırsat olması gerektiğini söylemek istiyorum. Onların ortak çabası ile bir çözüm gelebilir. 15 Mayıs sabahı yoğun bir şekilde çalışmaya başlayacağız’ dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR