Son Haberler
DOĞALGAZ KONUSU... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: SADECE ÜÇÜNCÜ DEVLETLER DEĞİL, ULUSLARARASI ŞİRKETLER DE KIBRIS RUM TARAFINI KIBRISLI TÜRKLERLE MASAYA OTURUP DOĞALGAZ KONUSUNDA ANLAŞMAYA ZORLAMASI GEREKİR
-www.brtk.net-
VİCANİ RET... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: VİCDANİ RET İLE İLGİLİ YASANIN İSTİSMAR EDİLMEMESİ GEREKİR
-www.brtk.net-
AP SEÇİMLERİ... GÜNEY KIBRIS’TAKİ ANAMUHALEFET AKEL, KIBRISLI TÜRK AKADEMİSYEN VE ARAŞTIRMACI YAZAR NİYAZİ KIZILYÜREK’İ AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ İÇİN ADAY GÖSTERDİ
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA...“DOĞAL AFETLERDEN DOLAYI ÜRETİM ALANLARINDA OLUŞAN ZARARLAR TESPİT EDİLİYOR”
-www.brtk.net-
ÖZÇINAR GÖLETİ İNCELEDİ... GÜZELYURT BELEDİYE BAŞKANI ÖZÇINAR, GELEN SU MİKTARININ EN ÜST SEVİYEDE OLDUĞUNU VE ŞU ANDA SUYUN TAMAMEN HAVZADA TUTULDUĞUNU SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM DR. BÜLENT DİZDARLI, BU YILKİ MEVSİMSEL GRİBİN DE ÖNEMSENMESİ GEREKEN BİR BİR DURUM OLDUĞUNU VURGULADI
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM BÜLENT DİZDARLI: ÖZELLİKLE YAŞLILAR VE DİRENCİ DÜŞÜK İNSANLAR KALABALIK ORTAMLARDA MECBUR KALMADIKÇA BULUNMAMALI
-www.brtk.net-
EYLEM ASKIYA ALINDI... TIP-İŞ VE KAMU-SEN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ’NDE 21 OCAK PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN YAPMAYI PLANLADIĞI EYLEMİ ASKIYA ALDI.
-www.brtk.net-
‘REUNITE NICOSIA’ ETKİNLİĞİ... BİR GRUP KIBRISLI TÜRK VE RUM BAŞKENT LEFKOŞA’NIN İKİ KESİMİNDE HER İKİ TOPLUMA DA BARIŞ MESAJI VERMEK İÇİN BİRLİKTE KOŞTU
-www.brtk.net-
RUSLAR AYİN DÜZENLEDİ... GİRNE BÖLGESİNDE YAŞAYAN RUSLAR, RUS ORTADOKS GELENEKLERİ ÇERÇEVESİNDE KERVANSARAY PLAJINDA DENİZDEN HAÇ ÇIKARMA AYİNİ DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı ve Anastasiadis ilk kez görüştü

Salı 12 Mayıs 2015 18:14

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de bir araya geldi.

İki lider arasında ilk olma özelliği taşıyan görüşmeye önce Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geldi. Görüşmeye liderlerin müzakereciler Özdil Nami ile Andreas Mavroyannis de katıldı.

Liderler, Birleşmiş Milletler tören birliği eşliğinde BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Özel Temsilcisi Lissa Buttenheim tarafından karşılandı.

Görüşmeye basın büyük ilgi gösterdi, bir çok kanal bölgeden canlı yayın yaptı.

Ledra Palace Otel önünde Kıbrıs’ın her iki tarafından çözüme destek veren birlikler, örgütler ve halktan kişiler de pankart açarak, yanlarında getirdikleri zeytin dallarını ve mumları yakarak destekte bulundu.

Saat 20.00 sıralarında bir araya gelen iki lider yarım saat sonra Ledra Palace Otel önüne çıkarak tokalaştı ve basın mensuplarına görüntü verdi.

Yaklaşık 2 saat süren liderlerin görüşmesinin ardından, Akıncı, Anastasiadis ve Eide birlikte basının karşısına geçtiler.

Eide, toplantının çok olumlu bir atmosferde geçtiğini ve iki liderin Kıbrıs’ın geleceğine dair vizyonlarını paylaştığını söyledi.

Bu vizyonun 11 Şubat 2014 deklarasyonu çerçevesinde ortaya konduğunu belirten Eide, liderlerin yakalanan ivmenin devam etmesi ve gecikmeden yola devam edilmesi yönündeki güçlü kararlılıklarını ortaya koyduklarını da kaydetti.

Liderlerin 15 Mayıs’ta ilk görüşmeyi gerçekleştireceğini vurgulayan Eide, bu toplantıda görüşmelerin ne şekilde ve hangi sıklıkla yapılacağına dair karar üretileceğini söyledi.

Eide ‘Bunun benzersiz bir fırsat olduğunu ve kaçırılmaması gereken bir fırsat olması gerektiğini söylemek istiyorum. Onların ortak çabası ile bir çözüm gelebilir. 15 Mayıs sabahı yoğun bir şekilde çalışmaya başlayacağız’ dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR