Son Haberler
AKINCI GÜZELYURT’TA... CUMHURBAŞKANI AKINCI: RUMLAR ADİL VE KALICI ÇÖZÜMÜ İSTEMİYORSA DOĞAL KAYNAKLAR ALANINDA ARA FORMÜLLER ÜRETİLEBİLİR, İŞBİRLİĞİ İMKANLARI YARATILABİLİR
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ KAYNAKLAR... İTALYAN ENI ŞİRKETİNE AİT “SAİPEM 12000” SONDAJ PLATFORMU LİMASOL LİMANI’NA GERİ DÖNDÜ
-www.brtk.net-
TUSK’TAN AÇIKLAMA... AB KONSEYİ BAŞKANI TUSK, AKDENİZ VE EGE’DE YAŞANAN GERGİNLİKLERE İLGİLİ OLARAK RUM YÖNETİMİ VE YUNANİSTAN İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUKLARINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
HOCALI SOYKIRIMI... CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE, HOCALI SOYKIRIMI'NDA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANMAK AMACIYLA İSTANBUL’DA DÜZENLENEN PROGRAMA KATILDI
-www.brtk.net-
DUBAİ GIDA FUARI... KKTC’DEN 13 FİRMA KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI ORGANİZASYONUYLA ÜRÜNLERİNİ DUBAİ GULFOOD GIDA FUARI’NDA TANITTI
-www.brtk.net-
İŞ KAZASI... LEFKOŞA’DA DÜN YAPIMI DEVAM EDEN BİR İNŞAATIN BİRİNCİ KATININ DAMINDAN DÜŞENYASİN DEMİR YARALANDI. DEMİR’İN HAYATİ TEHLİKESİ BULUNMUYOR
-www.brtk.net-
SOMALİ’DE ÇİFTE SALDIRI... SOMALİ'DE BİRİ BAŞBAKANLIK SARAYI YAKINLARINDA OLAN 2 AYRI BOMBALI SALDIRI DÜZENLENDİ. SALDIRILARDA EN AZ 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-
İNSANİ ATEŞKES OYLANAMADI... BMGK’DE GÖRÜŞÜLEN VE SURİYE'YE İNSANİ YARDIM ULAŞTIRILABİLMESİ İÇİN BİR AY İNSANİ ATEŞKES TALEP EDEN KARAR TASARISI, YÜRÜTÜLEN GÖRÜŞMELERDE UZLAŞMA SAĞLANAMADIĞI İÇİN OYLANAMADI
-www.brtk.net-
İTALYA’DA SEÇİME DOĞRU... 4 MART’TA SEÇİME GİTMEYE HAZIRLANAN İTALYA’DA FAŞİZM KARŞITLARININ, AŞIRI SAĞCI LİG PARTİSİNİN MİTİNGİNİ PROTESTOSUNDA POLİSLE GÖSTERİCİLER ARASINDA ÇIKAN ARBEDEDE 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
-www.brtk.net-
“BİR ŞARKI DA SEN SÖYLE”... KEMAL SARAÇOĞLU LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VE KANSERLE SAVAŞ VAKFI YARARINA GEMİKONAĞI SAHİL YOLU’NDA “BİR ŞARKI DA SEN SÖYLE!” ETKİNLİĞİ YAPIYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı: Çözümden vazgeçmedik ama 50 yıl daha bekleyemeyiz

Perşembe 14 Eylül 2017 13:31

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İktisadi Kalkınma Vakfı ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası, İstanbul’da ‘Güncel Gelişmeler Işığında Kıbrıs görüşmelerinin geleceği ve Türkiye için çıkarımlar’ Konferansı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Konferansa katıldı.Akıncı konuşmasında; Cumhurbaşkanlığı döneminde Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmeleri ve Cenevre -Mont Pelerin ile Crans-Montana süreçlerini değerlendirdi.

50 yıldır devam eden Kıbrıs görüşmelerinde kırılma noktaları ve sağlanan ilerlemeleri hatırlatan Akıncı; ‘Cenevre- Mont Pelerin ile Crans Montana’da da önemli bir fırsatın heba edildiğini’ kaydetti.

Kendisinin görevde olduğu sürenin ilk yılında müzakerelerde ciddi ilerleme ve yakınlaşmalar sağlandığına iaşret eden Akıncı; ‘ancak Eylül 2016’da farklı bir Rum Liderliği ile karşılaştık, çözüm için niyetsiz ve isteksiz, gerçekçi çizgiden uzak bir muhatapla karşılaştık’ dedi.

5’li konferans başta olmak üzere tüm süreçlerde Rum tarafının Kıbrıs Türk Liderliği ile Türkiye’nin gerekli esnekliği göstermeyeceği varsayımına dayandığına vurgu yapan Akıncı; Türk tarafının çözüm odaklı yaklaşımı ve güvenliği tehdit etmeyecek esnekliği göstermesine karşın Rum tarafının ayak sürüdüğünü kaydetti.

Akıncı; Rum tarafının ‘sıfır asker sıfır garanti’ söylemini eleştirerek; ‘1960 koşullarındaki garanti anlaşmasını 2017 şartlarına uyarlamaya hazırız dedik, denklem basit iki taraf arasında güven duygusu arttıkça asker ihtiyacı işbirliği attıkça garanti ihtiyacı azalacaktır dedik, bunu anlatmaya çalıştık ne yazık ki bu yaklaşım maksimalist tutumlarla karşılık görmedi’ diye konuştu.

Sıfır asker sıfır garanti söyleminin Rum tarafı için artık bir seçim sloganı olduğunu kaydeden Akıncı; ‘bu seçim sürecinde artık ne istediklerine karar vermeliler’ dedi.

Akıncı; ‘Rum tarafında zihniyet dönüşümüne ihtiyac var, seçim döneminde gerçekten ne istedikleri konusunda sorgulama dönemi olmalı.. yetki paylaşımını taviz olarak görmeyi devem edecekler mi yoksa eşitliğe inanıyorlar mı bunlar önemli kaygılarımızı içeren ciddi sorulardır’ ifadelerini kullandı..

Akıncı; seçim sonuçlarına göre de yeni bir değerlendirme yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bundan sonra izlenecek politikaya ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Akıncı ‘diplomaside nokta yoktur, ya noktalı virgül ya virgül konulur yine devam edilir ama bir 50 yıl daha sürmez. Herkes yoruldu, en çok Kıbrıslı türkler mağdur oldu.. Çözüm ihtiyacı ortadan kalkmış değil ancak aynı yöntemlerle aynı anlayışlarla varılacak sonuç aynı olacaktır’ görüşünü aktardı.

19 Eylül haftası Newyork’ta BM Genel Sekreteri ile biraraya geleceklerini bildiren Akıncı; ‘çözüm odaklı siyasetten vazgeçilmeyeceğini ancak Ucu açık sonucu belirsiz bir sürece de girilmeyeceğini’ kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik hedefinden vazgeçmemesinin önemine de vurgu yaparak; demokrasi ve çözüm hedefine sahip çıkılması mesajını verdi.

Akıncı; ‘bu hedeflerden vazgeçmeden yakın gelecekte ulaşsak da ulaşmasasak da hedef için gerekli koşulları yaratma çabasından vazgeçilemez, KKTC’de yıllardır yapılması gereken reformların gerçekleşmesi lazım.. Önceden alınan kararların tozlu raflarda bekletilmemesi önemli. Ekonomisi ve demokrasisi ile daha güçlü yapının oluşturulması önemlidir. Dış ilişkilerini ilerletmek haksız ambargoların aşılması için çaba harcamak yatırım ikilimini geliştirmek zorundayız’ diye konuştu.

Konferansta ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da konuştu.

Konuşmalarda KKTC ekonomisinin güçlendirilmesi ve iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi yönündeki görüşler paylaşıldı.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR