Son Haberler
BAYRAK RADYOSU GEZEGENİN GÜNLÜĞÜ PROGRAMI’NIN YAPIMCISI VE SUNUCUSU, MESAİ ARKADAŞIMIZ KADRİYE BAYRAKTAR’I YÜKSEK TANSİYONA BAĞLI KALP YETMEZLİĞİ NEDENİYLE KAYBETTİK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR İÇİN YARIN SAAT 09.30’DA BRTK’DA TÖREN DÜZENLENECEK. BAYRAKTAR, ÖĞLE NAMAZININ ARDINDAN DOĞUM YERİ OLAN KURUOVA’DA TOPRAĞA VERİLECEK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR’IN ÖLÜMÜ NEDENİYLE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ VE BASIN-SEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, SAZLIKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN KÖY SOKAKLARINA FİDAN DİKME ETKİNLİĞİNE KATILDI.
-www.brtk.net-
MEHMETÇİK BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 3’ÜNCÜ TOPRAK ANA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
YSK: SİYASAL PARTİLERİN VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN, OY PUSULASINDA YER ALACAĞI SIRA VE SİYASAL PARTİLERİN BRT’DE YAPACAĞI PROPAGANDA KONUŞMALARININ YAYIN SIRASINI BELİRLEYECEK AD ÇEKME İŞLEMİ YARIN YAPILACAK.
-www.brtk.net-
KARİKATÜRE TEPKİ GÖSTEREN MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ ÖNÜNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI.
-www.brtk.net-
DIŞ BASIN BİRLİĞİ, GAZETECİLİK MESLEĞİNİN OLMAZSA OLMAZI ELEŞTİRİNİN HAKARET SINIRINI AŞMAMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNÜ DİLE GETİRDİ.
-www.brtk.net-
BASIN EMEKÇİLERİ SENDİKASI İLE BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ’NE DESTEK VERDİ.
-www.brtk.net-
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ. GÜN NEDENİYLE YAYIMLANAN MESAJLARDA İNSAN HAKLARININ KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDİLDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NİN 61’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVERSİNDE BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ. KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI, EĞİTİMDEKİ SORUNLARI YERİNDE GÖRMEK AMACIYLA YAPILAN ZİYARETLERİN DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akıncı: Çözümden vazgeçmedik ama 50 yıl daha bekleyemeyiz

Perşembe 14 Eylül 2017 13:31

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İktisadi Kalkınma Vakfı ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası, İstanbul’da ‘Güncel Gelişmeler Işığında Kıbrıs görüşmelerinin geleceği ve Türkiye için çıkarımlar’ Konferansı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Konferansa katıldı.Akıncı konuşmasında; Cumhurbaşkanlığı döneminde Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmeleri ve Cenevre -Mont Pelerin ile Crans-Montana süreçlerini değerlendirdi.

50 yıldır devam eden Kıbrıs görüşmelerinde kırılma noktaları ve sağlanan ilerlemeleri hatırlatan Akıncı; ‘Cenevre- Mont Pelerin ile Crans Montana’da da önemli bir fırsatın heba edildiğini’ kaydetti.

Kendisinin görevde olduğu sürenin ilk yılında müzakerelerde ciddi ilerleme ve yakınlaşmalar sağlandığına iaşret eden Akıncı; ‘ancak Eylül 2016’da farklı bir Rum Liderliği ile karşılaştık, çözüm için niyetsiz ve isteksiz, gerçekçi çizgiden uzak bir muhatapla karşılaştık’ dedi.

5’li konferans başta olmak üzere tüm süreçlerde Rum tarafının Kıbrıs Türk Liderliği ile Türkiye’nin gerekli esnekliği göstermeyeceği varsayımına dayandığına vurgu yapan Akıncı; Türk tarafının çözüm odaklı yaklaşımı ve güvenliği tehdit etmeyecek esnekliği göstermesine karşın Rum tarafının ayak sürüdüğünü kaydetti.

Akıncı; Rum tarafının ‘sıfır asker sıfır garanti’ söylemini eleştirerek; ‘1960 koşullarındaki garanti anlaşmasını 2017 şartlarına uyarlamaya hazırız dedik, denklem basit iki taraf arasında güven duygusu arttıkça asker ihtiyacı işbirliği attıkça garanti ihtiyacı azalacaktır dedik, bunu anlatmaya çalıştık ne yazık ki bu yaklaşım maksimalist tutumlarla karşılık görmedi’ diye konuştu.

Sıfır asker sıfır garanti söyleminin Rum tarafı için artık bir seçim sloganı olduğunu kaydeden Akıncı; ‘bu seçim sürecinde artık ne istediklerine karar vermeliler’ dedi.

Akıncı; ‘Rum tarafında zihniyet dönüşümüne ihtiyac var, seçim döneminde gerçekten ne istedikleri konusunda sorgulama dönemi olmalı.. yetki paylaşımını taviz olarak görmeyi devem edecekler mi yoksa eşitliğe inanıyorlar mı bunlar önemli kaygılarımızı içeren ciddi sorulardır’ ifadelerini kullandı..

Akıncı; seçim sonuçlarına göre de yeni bir değerlendirme yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bundan sonra izlenecek politikaya ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Akıncı ‘diplomaside nokta yoktur, ya noktalı virgül ya virgül konulur yine devam edilir ama bir 50 yıl daha sürmez. Herkes yoruldu, en çok Kıbrıslı türkler mağdur oldu.. Çözüm ihtiyacı ortadan kalkmış değil ancak aynı yöntemlerle aynı anlayışlarla varılacak sonuç aynı olacaktır’ görüşünü aktardı.

19 Eylül haftası Newyork’ta BM Genel Sekreteri ile biraraya geleceklerini bildiren Akıncı; ‘çözüm odaklı siyasetten vazgeçilmeyeceğini ancak Ucu açık sonucu belirsiz bir sürece de girilmeyeceğini’ kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik hedefinden vazgeçmemesinin önemine de vurgu yaparak; demokrasi ve çözüm hedefine sahip çıkılması mesajını verdi.

Akıncı; ‘bu hedeflerden vazgeçmeden yakın gelecekte ulaşsak da ulaşmasasak da hedef için gerekli koşulları yaratma çabasından vazgeçilemez, KKTC’de yıllardır yapılması gereken reformların gerçekleşmesi lazım.. Önceden alınan kararların tozlu raflarda bekletilmemesi önemli. Ekonomisi ve demokrasisi ile daha güçlü yapının oluşturulması önemlidir. Dış ilişkilerini ilerletmek haksız ambargoların aşılması için çaba harcamak yatırım ikilimini geliştirmek zorundayız’ diye konuştu.

Konferansta ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da konuştu.

Konuşmalarda KKTC ekonomisinin güçlendirilmesi ve iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi yönündeki görüşler paylaşıldı.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,8608
  3,8677
  0%
  4,5518
  4,5600
  0%
  5,1539
  5,1808
 • NÖBETÇİ ECZANELER