Son Haberler
SENDİKALARDAN EYLEM KARARI... SENDİKAL PLATFORM, 23 EKİM’DE EYLEM DÜZENLİYOR. EYLEM, ÜLKEDEKİ EKONOMİK KRİZ VE ALINMASI İSTENEN ÖNLEMLERE DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS DÖRDÜNCÜ GÜNÜNDE DE TOPLANAMADI... NİSAP SORUNU YAŞAYAN MECLİS GENEL KURULU, YENİDEN 24 SAAT SONRAYA ERTELENDİ
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN MERSİN’DE... BAŞBAKAN ERHÜRMAN BU AKŞAM LİDERLİK AKADEMİSİ VE STRATEJİ ÇALIŞTAYI’NA ONUR KONUĞU OLARAK KATILACAK VE KONUŞMA YAPACAK
-www.brtk.net-
NEVCİHAN OLUŞUM’U KAYBETTİK... KIBRIS’TA SAVAŞIN ÇARESİZLİĞİNİ, ACISINI, HÜZNÜNÜ YANSITAN FOTOĞRAFIN SİMGE İSMİ NEVCİHAN OLUŞUM BUGÜN YAŞAMA VEDA ETTİ. OLUŞUM GAZİVEREN’DE TOPRAĞA VERİLİYOR
-www.brtk.net-
İSKELE’DE TEMİZLİK ETKİNLİĞİ... ÇEVRE KORUMA DAİRESİ VE İSKELE BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİNDE İSKELE’DE TEMİZLİK ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
COBALT AİRLİNES İFLAS ETTİ... GÜNEY KIBRIS’IN EN BÜYÜK HAVAYOLU ŞİRKETİ COBALT AİRLİNES İFLAS ETTİ
-www.brtk.net-
SIR PERDESİ ARALANMADI... KAYIP SUUDİ GAZETECİ KAŞIKÇI’NIN BULUNMASI İÇİN OLUŞTURULAN ARAŞTIRMA EKİBİ BAŞKONSOLOSLUK KONUTUNDAKİ ARAMASINI TAMAMLADI. İNCELEME HAKKINDA HENÜZ BİR BİLGİ PAYLAŞILMADI
-www.brtk.net-
FOTOĞRAF BİR USTASINI KAYBETTİ... TÜRKİYE'DE DUAYEN FOTOĞRAF USTASI ARA GÜLER HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Akgürcü Ailesi,  Lefke CMC dönemine ait eserleri sergiledi

Pazar 22 Nisan 2018 18:50

Gemikonağı’nda otantik bir bahçe içerisinde bakır kap yapımı ve kalaycılıkla uğraşan Akgürcü ailesi, yıllarca Lefke bölgesinin geçim kaynaklarından olan CMC dönemine ait eserlerin yer aldığı özel bir koleksiyon oluşturdu.

Gemikonağı’nda otantik bir bahçe içerisinde bakır kap yapımı ve kalaycılıkla uğraşan Akgürcü ailesi, eski bakır kapları toplayıp tamir etmenin yanısıra, kurdukları atölyede yeni bakır kaplar da yapıyor.

Bakırcılık merağının yanında dedelerinin bir maden işçisi olması ailenin yıllarca Lefke bölgesinin geçim kaynaklarından olan CMC dönemine ait eserlerin yer aldığı özel bir koleksiyon oluşturmasına da neden oldu.

Ali-Sinal Akgürcü çifti, babaları İbrahim  Akgürcü’nün de çabalarıyla 1800- 1960’lı yıllar arasında CMC madenindeki çalışmalarda kullanılan aletlerin çoğunlukta olduğu küçük çapta bir müze yarattı.

Oluşturulan bu özel müze, turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor.

Akgürcü ailesi, alacakları destekle bu mekanı profesyonel şekilde ülke turizmine kazandırmayı hedefliyor.

Bu özel koleksiyonu oluşturma hikayelerini BRT’ye anlatan Ali Akgürcü, çocukluğundan beri bakırcılıkla ilgilendiğini belirterek, bu işin babasından gelen bir merak olduğunu söyledi.

Akgürcü, kendi emekleri ile CMC dönemine ait birçok eseri bir araya getirdiklerini anlatarak, daha ellerinde sergilemek istedikleri birçok eser bulunduğunu ancak imkansızlıklar nedeniyle sergiyi genişletemediklerini ifade etti.

İsteyen herkesin burayı ziyaret edebileceğini belirten Akgürcü, Turizm Bakanının geçtiğimiz günlerde yerlerini ziyaret ettiğini ve ilgileneceği sözünü aldıklarını, sergiyi büyütmeyi hedeflediklerini anlattı.

Baba İbrarahim Akgürcü de bu özel koleksiyonun nasıl oluşturulduğundan bahsederek, sergiledikleri aletler hakkında bilgiler verdi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR