Son Haberler
BAYRAK RADYOSU GEZEGENİN GÜNLÜĞÜ PROGRAMI’NIN YAPIMCISI VE SUNUCUSU, MESAİ ARKADAŞIMIZ KADRİYE BAYRAKTAR’I YÜKSEK TANSİYONA BAĞLI KALP YETMEZLİĞİ NEDENİYLE KAYBETTİK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR İÇİN YARIN SAAT 09.30’DA BRTK’DA TÖREN DÜZENLENECEK. BAYRAKTAR, ÖĞLE NAMAZININ ARDINDAN DOĞUM YERİ OLAN KURUOVA’DA TOPRAĞA VERİLECEK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR’IN ÖLÜMÜ NEDENİYLE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ VE BASIN-SEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, SAZLIKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN KÖY SOKAKLARINA FİDAN DİKME ETKİNLİĞİNE KATILDI.
-www.brtk.net-
MEHMETÇİK BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 3’ÜNCÜ TOPRAK ANA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
YSK: SİYASAL PARTİLERİN VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN, OY PUSULASINDA YER ALACAĞI SIRA VE SİYASAL PARTİLERİN BRT’DE YAPACAĞI PROPAGANDA KONUŞMALARININ YAYIN SIRASINI BELİRLEYECEK AD ÇEKME İŞLEMİ YARIN YAPILACAK.
-www.brtk.net-
KARİKATÜRE TEPKİ GÖSTEREN MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ ÖNÜNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI.
-www.brtk.net-
DIŞ BASIN BİRLİĞİ, GAZETECİLİK MESLEĞİNİN OLMAZSA OLMAZI ELEŞTİRİNİN HAKARET SINIRINI AŞMAMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNÜ DİLE GETİRDİ.
-www.brtk.net-
BASIN EMEKÇİLERİ SENDİKASI İLE BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ’NE DESTEK VERDİ.
-www.brtk.net-
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ. GÜN NEDENİYLE YAYIMLANAN MESAJLARDA İNSAN HAKLARININ KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDİLDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NİN 61’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVERSİNDE BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ. KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI, EĞİTİMDEKİ SORUNLARI YERİNDE GÖRMEK AMACIYLA YAPILAN ZİYARETLERİN DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

20’nci TÜRKSOY Opera Günleri sona erdi

Perşembe 14 Eylül 2017 13:16

11 Eylül’de İstanbul konseriyle başlayan 20’nci TÜRKSOY Opera Günleri etkinliği, dün akşam Bellapais Manastırı’nda yer alan konserle sona erdi.

TÜRKSOY Opera Günleri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde, 1994 yılından beri düzenleniyor. Bu yıl 20’incisi düzenelenen Türksoy Opera Günleri, Haziran ayında, zamansız bir şekilde yaşama veda eden ve vefatıyla ülkede, sanat ve basın camiasında büyük üzüntüye neden olan, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Kültür Sanat Programı yapımcı ve sunucusu Hakan Çakmak’a ithaten gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, merhum Hakan Çakmak’ın eşi İlknur Koruoğlu Çakmak ve çok sayıda opera sever katıldı.

Gecenin açılışında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Profesör Düsen Kaseinov adına konuşan Türksoy Temsilcisi Güler Fedai, Türk Dünyası Opera sanatını KKTC’li operaseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğiyle teşkilata üye ülkelerin değerli sanatçılarını her yıl KKTC’de biraraya getireceklerini anlatan Fedai, KKTC’nin tanınmasına da katkı sağlayan bu büyük organizasyonun, daha uzun yıllar yurt içi ve yurt dışında devam etmesini diledi.

Bu yılki organizasyonun, KKTC ‘nin yetiştirdiği değerli isimlerden biri olan , BRTK kültür sanat programı yapımcısı Hakan Çakmaka ithaf edildiğini ifade eden Fedai, Çakmak’ın, ülkdeki kültür ve sanat etkinliklerinin kayıt altına alınıp arşivlenmesinde ve kamuoyuna ulaştırlmasında önemli katkı sağladığını anımsattı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da konuşmasında,TÜRKSOY’un bu önemli etkiniğine ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarnı belirti.

“Türk dili konuşan ülkeler topluluğunun bir parçası olmaktan biz de kktc olarak büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayız.”diyen Berova, konserin, Milli eğitim ve kültür bakanlığı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRKSOY işbirliğinde gerçekleştiğini ifade etti.

Berova, ülkede kültür ve sanatın kamuoyuyla buluşturulmasında, arşivlenerek kayıt altına alınmasında önemli katkı sağlayan ve kısa sure once genç yaşta yaşamını yitiren Hakan Çakmak’ı bir kez daha rahmetle andıklarını dile getirdi..
Konuşmaların ardından, Bakan Berova, Güler Fedai ile Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp tarafından, Hakan Çakmak’ın eşi İlknur Koruoğlu Çakmak’a, bir teşekkür plaketi, anı objesi ve teşekkür belgesi sunuldu.

Gecede KKTC Opera Sanatçısı Laden İnce’nin yanısıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den sanatçılar sahne aldı.
Bellapais Manastırı’nda yer alan konserde, Kazakistan’dan Piyanist Assel Davletyarova ile Kırgızistan’dan Medet Osmonov’un eşliğinde, Azerbaycan’dan Chinara Shirinova, Kırgızistan’dan Elnura Samarbekova, Kazakistan’dan İlyas Artagaliyev ve Zhupar Gabdullina ile Türkiye’den Dilruba Akgün sahne aldı.

Türk dünyası ülkelerinden gelen opera sanatçıları, piyano eşliğinde dünya klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sundu.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,8608
  3,8677
  0%
  4,5518
  4,5600
  0%
  5,1539
  5,1808
 • NÖBETÇİ ECZANELER