Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN TC DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI BUGÜN KUZEY KIBRIS SAATİ İLE 20:30’DA BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
DIŞİŞLERİ BAKANI ERTUĞRULOĞLU, NEW YORK’TA İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DIŞİŞLERİ BAKANLARI YILLIK EŞGÜDÜM TOPLANTISI’NDA KONUŞMA YAPTI
-www.brtk.net-
DIŞİŞLERİ BAKANI ERTUĞRULOĞLU: İİT VE KARDEŞ ÜYE ÜLKELERDEN CİDDİ ADIMLAR BEKLİYORUZ
-www.brtk.net-
86 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN ESKİ MİLLETVEKİLLERİNDEN HACIAHMETOĞLU İÇİN CUMHURİYET MECLİSİ’NDE TÖREN DÜZENLENDİ SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR
-www.brtk.net-
EMLAKÇILAR BİRLİĞİ, KAÇAK EMLAKÇILIK KONUSUNDA HÜKÜMETTEN YASAL DÜZENLEME İSTEDİ
-www.brtk.net-
IKBY BAŞKANI BARZANİ: REFERANDUMUN ERTELENMESİ İÇİN ARTIK VAKİT ÇOK GEÇ
-www.brtk.net-
TBMM BUGÜN SAAT 16:00’DA IRAK VE SURİYE TEZKERESİNİ GÖRÜŞMEK İÇİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR
-www.brtk.net-
SALI GÜNÜ MEYDANA GELEN 7,1 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 286'YA YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
LEFKOŞA SURLARİÇİ’NDE TRAFİĞE KAPATILMIŞ OLAN BELİRLİ YOLLARDA OTOMOBİLSİZ YAŞAM GÜNÜ” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
ÜÇ GÜN SÜRECEK KKTC RALLİ ŞAMPİYONASININ, STARTI BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN TARAFINDAN VERİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

20’nci TÜRKSOY Opera Günleri sona erdi

Perşembe 14 Eylül 2017 13:16

11 Eylül’de İstanbul konseriyle başlayan 20’nci TÜRKSOY Opera Günleri etkinliği, dün akşam Bellapais Manastırı’nda yer alan konserle sona erdi.

TÜRKSOY Opera Günleri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde, 1994 yılından beri düzenleniyor. Bu yıl 20’incisi düzenelenen Türksoy Opera Günleri, Haziran ayında, zamansız bir şekilde yaşama veda eden ve vefatıyla ülkede, sanat ve basın camiasında büyük üzüntüye neden olan, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Kültür Sanat Programı yapımcı ve sunucusu Hakan Çakmak’a ithaten gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, merhum Hakan Çakmak’ın eşi İlknur Koruoğlu Çakmak ve çok sayıda opera sever katıldı.

Gecenin açılışında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Profesör Düsen Kaseinov adına konuşan Türksoy Temsilcisi Güler Fedai, Türk Dünyası Opera sanatını KKTC’li operaseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğiyle teşkilata üye ülkelerin değerli sanatçılarını her yıl KKTC’de biraraya getireceklerini anlatan Fedai, KKTC’nin tanınmasına da katkı sağlayan bu büyük organizasyonun, daha uzun yıllar yurt içi ve yurt dışında devam etmesini diledi.

Bu yılki organizasyonun, KKTC ‘nin yetiştirdiği değerli isimlerden biri olan , BRTK kültür sanat programı yapımcısı Hakan Çakmaka ithaf edildiğini ifade eden Fedai, Çakmak’ın, ülkdeki kültür ve sanat etkinliklerinin kayıt altına alınıp arşivlenmesinde ve kamuoyuna ulaştırlmasında önemli katkı sağladığını anımsattı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da konuşmasında,TÜRKSOY’un bu önemli etkiniğine ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarnı belirti.

“Türk dili konuşan ülkeler topluluğunun bir parçası olmaktan biz de kktc olarak büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayız.”diyen Berova, konserin, Milli eğitim ve kültür bakanlığı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRKSOY işbirliğinde gerçekleştiğini ifade etti.

Berova, ülkede kültür ve sanatın kamuoyuyla buluşturulmasında, arşivlenerek kayıt altına alınmasında önemli katkı sağlayan ve kısa sure once genç yaşta yaşamını yitiren Hakan Çakmak’ı bir kez daha rahmetle andıklarını dile getirdi..
Konuşmaların ardından, Bakan Berova, Güler Fedai ile Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp tarafından, Hakan Çakmak’ın eşi İlknur Koruoğlu Çakmak’a, bir teşekkür plaketi, anı objesi ve teşekkür belgesi sunuldu.

Gecede KKTC Opera Sanatçısı Laden İnce’nin yanısıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den sanatçılar sahne aldı.
Bellapais Manastırı’nda yer alan konserde, Kazakistan’dan Piyanist Assel Davletyarova ile Kırgızistan’dan Medet Osmonov’un eşliğinde, Azerbaycan’dan Chinara Shirinova, Kırgızistan’dan Elnura Samarbekova, Kazakistan’dan İlyas Artagaliyev ve Zhupar Gabdullina ile Türkiye’den Dilruba Akgün sahne aldı.

Türk dünyası ülkelerinden gelen opera sanatçıları, piyano eşliğinde dünya klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sundu.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0.96%
  3,5090
  3,5153
  0.12%
  4,1775
  4,1851
  0.63%
  4,7264
  4,7511
 • NÖBETÇİ ECZANELER