Son Haberler
CUMHURBAŞKANI BİR KEZ UYARDI. CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI: SONDAJ KONUSUNDAKİ GELİŞMELERDEN DERS ÇIKARILMALI. ZENGİNLİKLERDE İKİ TOPLUMUN DA HAKKI VAR.
-www.brtk.net-
TUSK’TAN AÇIKLAMA... AB KONSEYİ BAŞKANI DONALD TUSK, AKDENİZ VE EGE’DE YAŞANAN GERGİNLİKLE İLGİLİ OLARAK GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ VE YUNANİSTAN İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUKLARINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS SORUNU... KKTC ESKİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AHMET ZEKİ BULUNÇ, KKTC DEVLETİNİN VARLIĞINI ESAS ALMAYAN BİR ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU OLMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
2018 BÜTÇESİ... KKTC’NİN 2018 BÜTÇESİNİN MECLİS KOMİTESİNDEKİ GÖRÜŞMELERİ 28 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜ BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, HALK DANSLARINDA “STANDARDİZASYON VE KALİTENİN SAĞLANMASI” AŞAMASININ KATLEDİLDİĞİNİ GÖRMEKTEN ÜZÜNTÜ DUYDUĞUNU İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU: HALK DANSLARI EKİPLERİ YURT DIŞINDA ÜLKE TANITIMINA KATKI YAPIYOR.
-www.brtk.net-
MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT: KÜLTÜRÜ YAŞATMAK VE TANITMAK ÇOK ÖNEMLİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK HALK DANSLARI FEDERASYONU 6’NCI OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI. 6. OLAĞAN GENEL KURULDA BAŞKANLIĞA ÖZLEM KADİRAĞA YENİDEN SEÇİLDİ. GENEL KURULDA, YÖNETİM, DİSİPLİN VE DENETLEME KURULLARI DA BELİRLENDİ.
-www.brtk.net-
ZEYTİN DALI HAREKATI DEVAM EDİYOR. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ: HAREKATIN BAŞLANGICINDAN BU YANA ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 1931’E YÜKSELDİ.
-www.brtk.net-
AVUSTRALYALI TÜRKLER, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NCE YÜRÜTÜLEN ZEYTİN DALI HAREKATI’NA DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI VE EŞİ GÜZELYURT’TAKİ AÇIK PAZARI ZİYARET EDEREK, VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
BANDABULİYA SAHNESİ” BUGÜN AÇILDI. BANDABULİYA SAHNESİ’NDE BUGÜN İLK OLARAK “BİR BANDABULİYA MESELESİ: KARAGÖZ SİHİRLİ SEBZELER” OYUNU SAHNELENDİ.
-www.brtk.net-
BAY-SEN 40 YAŞINDA. BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI, 40’INCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BALO GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
GÜZELYURT BELEDİYESİ, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ‘GERİ DÖNÜŞÜME GÖNDERELİM, KANSER HASTALARINA UMUT OLALIM’ SLOGANIYLA BAĞIŞ KAMPANYASI GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
LEFKE BELEDİYESİ, KEMAL SARAÇOĞLU LÖSEMELİ ÇOCUKLAR VAKFI VE GÖNÜLLÜ VATANDAŞLARIN İŞBİRLİĞİYLE GEMİKONAĞI SAHİLİ’NDE ‘BİR ŞARKI DA SEN SÖYLE’ ADLI ETKİNLİK DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

20’nci TÜRKSOY Opera Günleri sona erdi

Perşembe 14 Eylül 2017 13:16

11 Eylül’de İstanbul konseriyle başlayan 20’nci TÜRKSOY Opera Günleri etkinliği, dün akşam Bellapais Manastırı’nda yer alan konserle sona erdi.

TÜRKSOY Opera Günleri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde, 1994 yılından beri düzenleniyor. Bu yıl 20’incisi düzenelenen Türksoy Opera Günleri, Haziran ayında, zamansız bir şekilde yaşama veda eden ve vefatıyla ülkede, sanat ve basın camiasında büyük üzüntüye neden olan, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Kültür Sanat Programı yapımcı ve sunucusu Hakan Çakmak’a ithaten gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, merhum Hakan Çakmak’ın eşi İlknur Koruoğlu Çakmak ve çok sayıda opera sever katıldı.

Gecenin açılışında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Profesör Düsen Kaseinov adına konuşan Türksoy Temsilcisi Güler Fedai, Türk Dünyası Opera sanatını KKTC’li operaseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğiyle teşkilata üye ülkelerin değerli sanatçılarını her yıl KKTC’de biraraya getireceklerini anlatan Fedai, KKTC’nin tanınmasına da katkı sağlayan bu büyük organizasyonun, daha uzun yıllar yurt içi ve yurt dışında devam etmesini diledi.

Bu yılki organizasyonun, KKTC ‘nin yetiştirdiği değerli isimlerden biri olan , BRTK kültür sanat programı yapımcısı Hakan Çakmaka ithaf edildiğini ifade eden Fedai, Çakmak’ın, ülkdeki kültür ve sanat etkinliklerinin kayıt altına alınıp arşivlenmesinde ve kamuoyuna ulaştırlmasında önemli katkı sağladığını anımsattı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da konuşmasında,TÜRKSOY’un bu önemli etkiniğine ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarnı belirti.

“Türk dili konuşan ülkeler topluluğunun bir parçası olmaktan biz de kktc olarak büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayız.”diyen Berova, konserin, Milli eğitim ve kültür bakanlığı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRKSOY işbirliğinde gerçekleştiğini ifade etti.

Berova, ülkede kültür ve sanatın kamuoyuyla buluşturulmasında, arşivlenerek kayıt altına alınmasında önemli katkı sağlayan ve kısa sure once genç yaşta yaşamını yitiren Hakan Çakmak’ı bir kez daha rahmetle andıklarını dile getirdi..
Konuşmaların ardından, Bakan Berova, Güler Fedai ile Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp tarafından, Hakan Çakmak’ın eşi İlknur Koruoğlu Çakmak’a, bir teşekkür plaketi, anı objesi ve teşekkür belgesi sunuldu.

Gecede KKTC Opera Sanatçısı Laden İnce’nin yanısıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den sanatçılar sahne aldı.
Bellapais Manastırı’nda yer alan konserde, Kazakistan’dan Piyanist Assel Davletyarova ile Kırgızistan’dan Medet Osmonov’un eşliğinde, Azerbaycan’dan Chinara Shirinova, Kırgızistan’dan Elnura Samarbekova, Kazakistan’dan İlyas Artagaliyev ve Zhupar Gabdullina ile Türkiye’den Dilruba Akgün sahne aldı.

Türk dünyası ülkelerinden gelen opera sanatçıları, piyano eşliğinde dünya klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sundu.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR