Son Haberler
 ‘KIBRIS’TA SON SÖZ’ PANELİ… BAŞBAKAN ERSİN TATAR İLE EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI HASAN TAÇOY, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ “KIBRIS’TA SON SÖZ...” PANELİNE KATILMAK AMACIYLA YARIN SABAH ANKARA’YA GİDİYOR.
-www.brtk.net-
KKTC TURİZMİ… TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜNAL ÜSTEL İSE ANKARA’DA YARIN DÜZENLENECEK OLAN KKTC TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISINA KATILACAK.
-www.brtk.net-
YENİ EĞİTİM YILI… CUMHURBAŞKANI AKINCI: FARKLI KÜLTÜRLERE SAYGILI, BİRLİKTE YAŞAMA BECERİLERİNE SAHİP, ELEŞTİREL DÜŞÜNEBİLEN, SORGULAYABİLEN VE ANALİZ EDEBİLEN YURTTAŞLARI YETİŞTİRMEK, EĞİTİM SİSTEMLERİNİN GÖREVİ OLMALIDIR.
-www.brtk.net-
SELÇUK KKTC’YE GELİYOR... TÜRKİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE YARIN KKTC’YE GELECEK.
-www.brtk.net-
AKINCI – HAMILTON GÖRÜŞMESİ… CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, İNGİLİZ İŞÇİ PARTİSİ MİLLETVEKİLİ FABİAN HAMİLTON İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
SONDAJ ÇALIŞMALARI… İTALYAN ENİ VE FRANSIZ TOTAL ŞİRKETLERİYLE 7. PARSEL İÇİN İMZALAR ATILDI
-www.brtk.net-
CEZAEVİ’NDE GREV… KTAMS VE KAMU-SEN MERKEZİ CEZAEVİ’NDE GREV BAŞLATTI.
-www.brtk.net-
CEZAEVİ’NDE GREV... MALİYE BAKANI OLGUN AMCAOĞLU MERKEZİ CEZAEVİ ÇALIŞANLARININ ÖDENEMEMESİNİN NEDENİNİN HATADAN KAYNAKLANDIĞINI BU HATANIN DÜZELTİLMESİNE ÇALIŞILDIĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
GİRNE VERGİ DAİRESİ’NDE GREV… VERGİ-SEN, GELİR VE VERGİ DAİRESİ GİRNE ŞUBESİNDE YARIN TAM GÜN GREV YAPACAK.
-www.brtk.net-
AKACAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ… İŞADAMI BULUT AKACAN 2019 YILI İÇİNDE İKİNCİ DEFA AĞIR CEZALIK SUÇ İŞLEDİĞİ GEREKÇESİYLE 3 AYI GEÇMEMEK KAYDIYLA MERKEZİ CEZAEVİ’NE GÖNDERİLDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ… YDP NİSAN 2020’DE YAPILACAK CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE GENEL BAŞKAN ERHAN ARIKLI’YI ADAY GÖSTERECEK. BU YÖNDEKİ RESMİ KARAR 24 EYLÜL’DE YAPILACAK MYK VE PARTİ MECLİSİ TOPLANTILARINDA ALINACAK.
-www.brtk.net-
GÜZELYURT’TAKİ ELEKTRİK SORUNU… HP GÜZELYURT MİLLETVEKİLİ BÜYÜKOĞLU: GÜZELYURT BÖLGESİNDE ELEKTRİK BORÇLARIYLA İLGİLİ SORUNUN GİDERİLMESİ İÇİN İLGİLİ BAKANLIKLAR VE KIB-TEK BİRLİKTE BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR.
-www.brtk.net-
BAYRAK VE FOTOĞRAF HIRSIZLIĞI… KIBRIS TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ: TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAĞININ VE KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN FOTOĞRAFININ RUM BİR GENÇ TARAFINDAN ÇALINMASI KURU BİR ÖZÜRLE GEÇİŞTİRİLEMEZ.
-www.brtk.net-
SOSYAL SİGORTALAR… SOSYAL SİGORTALAR PRİM VE ÖDENEK MİKTARLARI YENİDEN BELİRLENDİ. BUNA GÖRE AYLIK ALT SINIR 3 BİN 400 TL, ÜST SINIR 23 BİN 800 TL OLACAK.
-www.brtk.net-
DÜNYA DİYABET GÜNÜ… K.T. DİYABET DERNEĞİ, 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ DOLAYISIYLA “YÜRÜMEK GÜZELDİR” İSİMLİ RESİM KAMPANYASI BAŞLATTI.
-www.brtk.net-
AP’DEN BREXIT KARARI… AVRUPA PARLAMENTOSU, İNGİLTERE'NİN AB'DEN MEVCUT BREXIT ANLAŞMASI ÇERÇEVESİNDE DÜZENLİ ŞEKİLDE AYRILMASINI DESTEKLEYEN KARARI KABUL ETTİ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

8. Alaniçi Hasat Festivali başladı

Perşembe 11 Temmuz 2019

8. Alaniçi Hasat Festivali 10-14 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor.

Festival, yapılan kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile bu akşam başladı.

Köy kadın kursu sergisinin açılışının gerçekleştirilmesinin ardından kortej ekibi davetlileri selamladı daha sonra Saygı duruşu eşliğinde İstiklal Marşı okundu ve Alaniçi Kadınlar Derneği halk dansları topluluğu, eski Kıbrıs kültürünü yansıtan gösteri sundu.

Etkinlikte daha sonra açılış konuşmalarına yer verildi.

Alaniçi Muhtarı Cemal Yıldız, ülkenin en büyük Hasat bölgelerinden Alaniçi’ için bu yıl bereketli bir yıl olduğunu söyleyerek, üretici ve çiftçinin emeğinin karşılığını en iyi şekilde alacağını belirtti ve Festivali düzenlene amaçlarının ise, geçmiş kültürü geleceğe taşımak olduğunu kaydetti.

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar da, kültürleri gelecek nesillere aktarmanın en birincil görevleri olduğunu belirterek, bu yıl yağmurlarla gelen bereketin hasata da yansıdığını, bundan dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da, Hasatın; tarım, emek, emekçi ve alın teri demek olduğunu belirterek, bakanlığın bu yönde tüm çiftçinin bedelini vermek üzere 46 çeşit alım yaptığını söyledi ve alın Terinin emeğe dönüşmesi çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Bakan Oğuz, üretmeyen toplumların mahkum olmak zorunda olduğunu dile getirerek, bu nedenle üreticinin desteklenmesinin önemine işaret etti ve hükümet olarak üreticinin her zaman yanında olacaklarının altını çizdi.

3. Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu Da konuşmasında, bu yılın bereketli bir yıl olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, kendilerinin geçmişte verdikleri teşviklerle üreticiyi desteklediklerini anımsattı.

Tarımdan kopan ülkelerin büyük sıkıntılarla karşı karşıya olacağını söyleyen Eroğlu, ülkede bu yıl çiftçinin hayvancının yüzünün gülmesinden mutlu olduklarını yineledi ve çiftçinin emeğinin karşılığının daima verilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar da açılışta yaptığı konuşmada, bu yıl ki hasatın hayırlara vesile olmasını dileyerek, çiftçinin hayvancının teknolojiyi de takip edip, daha fazla kazanç sağlamak İçin yeniliklere açık olmalarını istedi.

Hasat denince tarımsal arazilerin öneminin ortaya çıktığını belirten Tatar, ” yaşayabilen , ekonomisiyle güçlü, üretimiyle yoluna devam edebilecek bir halkın verebilecek fazla da verecek toprağı Yok; diyerek Kıbrıs Rum halkına mesaj gönderdi.

“Bu topraklarda var olabileceksek, toprağa da ihtiyacımız vardır” şeklinde konuşmasını sürdüren Başbakan Tatar, toprağın korunması, tarıma da ayrılacak toprağın devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Ersin Tatar “Bu toprakları sonuna kadar KKTC’nin koruması gerekir ” diyerek, aksi halde Kıbrıs Türk’ünün tarımsal faaliyetlerini sürdürecek toprağını kaybedeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ da açılışa katılarak bir konuşma yaptı.

Mustafa Akıncı toprağın üretilebilen bir meta olmadığını ifade ederek, toprağın en akılcı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Akıncı ülkede tarım arazilerinin giderek azaldığına dikkati çekerek, hükümeti bekleyen en önemli görevin; İmar Plansız bölge bırakmamak olduğunu vurguladı.

Tarım arazilerine de ayrıca büyük önem verilmesi gerektiğine dikkati çeken Mustafa Akıncı, Türkiye’den gelen suyun büyük bir nimet olduğunu anımsattı ve tarım için’de bu suyun kullanılması halinde Mesarya’nın da yemyeşil bir hal almasının mümkün olabileceğini dile getirdi.

Etkinlikte konuşmalar sonrasında plaket takdimleri yapıldı ve son olarak gösteriler sergilendi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.77%
  5,6785
  5,6888
  0.46%
  6,2747
  6,2860
  0.3%
  7,0665
  7,1033