Son Haberler
TATAR’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN TATAR: MÜZAKERE SÜRECİNİN EYLÜL AYINDAN SONRA YİNE AYNI TEMELDE VE CRANS MONTANA’DA BIRAKILAN NOKTADAN DEVAM ETMESİ BİZİ RAHASIZ ETMEKTEDİR, BÖYLE BİR SÜRECİN BAŞLAMASINI ASLA UYGUN GÖRMÜYORUZ.
-www.brtk.net-
YILIN İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİ...ASGARİ ÜCRET SAPTAMA KOMİSYONU 2019 YILININ İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE  TOPLANDI
-www.brtk.net-
TÜRKİYE 4.GEMİYİ GÖNDERİYOR... TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ ÇERÇEVESİNDE MTA ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİNİ BÖLGEYE GÖNDERECEK.
-www.brtk.net-
HÜKÜMETİN HP’DEN KESİNTİ KARARINA TEPKİ...KIBRIS TÜRK HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI, HÜKÜMETİN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİ’NDEN YÜZDE 2 KESİNTİYE GİDİLMESİ KARARINI ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞIDI.
-www.brtk.net-
20 TEMMUZ HAZIRLIKLARI...TÖREN PROVALARI NEDENİYLE GAZİMAĞUSADA BAZI YOLLAR SAAT 16.30’DAN İTİBAREN PROVANIN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR TRAFİĞE KAPALI OLACAK
-www.brtk.net-
HAYATTA İKİNCİ ŞANS...KEMAL SARAÇOĞLU VAKFI DONÖR ARŞİVİNE, ÖNCEKİ YILLARDA TÜKÜRÜK ÖRNEĞİ VEREREK KAYIT YAPTIRAN HASAN YAŞAKURT, İLİK NAKLİ BEKLEYEN HİÇ TANIMADĞI BİR ÇOCUĞA YAŞAM IŞIĞI OLDU.
-www.brtk.net-
YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI...YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI.  SONUÇLARA "SONUC.OSYM.GOV.TR" ADRESİNDEN ULAŞILABİLİR

-www.brtk.net-
S 400 GERİLİMİ...ABD BAŞKANI DONALD TRUMP: DURUM ÇOK KARMAŞIK. TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
TRUMP’TAN F-35 AÇIKLAMASI ...“BU DURUM ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ, NELER OLACAĞINI GÖRECEĞİZ"

-www.brtk.net-
HİNDİSTAN'DA  SEL 67 CAN ALDI... ÜLKEDEKİ SELLERDEN YAKLAŞIK 9 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ    
-www.brtk.net-

8. Alaniçi Hasat Festivali başladı

Perşembe 11 Temmuz 2019

8. Alaniçi Hasat Festivali 10-14 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor.

Festival, yapılan kortej yürüyüşü ve açılış töreni ile bu akşam başladı.

Köy kadın kursu sergisinin açılışının gerçekleştirilmesinin ardından kortej ekibi davetlileri selamladı daha sonra Saygı duruşu eşliğinde İstiklal Marşı okundu ve Alaniçi Kadınlar Derneği halk dansları topluluğu, eski Kıbrıs kültürünü yansıtan gösteri sundu.

Etkinlikte daha sonra açılış konuşmalarına yer verildi.

Alaniçi Muhtarı Cemal Yıldız, ülkenin en büyük Hasat bölgelerinden Alaniçi’ için bu yıl bereketli bir yıl olduğunu söyleyerek, üretici ve çiftçinin emeğinin karşılığını en iyi şekilde alacağını belirtti ve Festivali düzenlene amaçlarının ise, geçmiş kültürü geleceğe taşımak olduğunu kaydetti.

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar da, kültürleri gelecek nesillere aktarmanın en birincil görevleri olduğunu belirterek, bu yıl yağmurlarla gelen bereketin hasata da yansıdığını, bundan dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da, Hasatın; tarım, emek, emekçi ve alın teri demek olduğunu belirterek, bakanlığın bu yönde tüm çiftçinin bedelini vermek üzere 46 çeşit alım yaptığını söyledi ve alın Terinin emeğe dönüşmesi çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Bakan Oğuz, üretmeyen toplumların mahkum olmak zorunda olduğunu dile getirerek, bu nedenle üreticinin desteklenmesinin önemine işaret etti ve hükümet olarak üreticinin her zaman yanında olacaklarının altını çizdi.

3. Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu Da konuşmasında, bu yılın bereketli bir yıl olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, kendilerinin geçmişte verdikleri teşviklerle üreticiyi desteklediklerini anımsattı.

Tarımdan kopan ülkelerin büyük sıkıntılarla karşı karşıya olacağını söyleyen Eroğlu, ülkede bu yıl çiftçinin hayvancının yüzünün gülmesinden mutlu olduklarını yineledi ve çiftçinin emeğinin karşılığının daima verilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar da açılışta yaptığı konuşmada, bu yıl ki hasatın hayırlara vesile olmasını dileyerek, çiftçinin hayvancının teknolojiyi de takip edip, daha fazla kazanç sağlamak İçin yeniliklere açık olmalarını istedi.

Hasat denince tarımsal arazilerin öneminin ortaya çıktığını belirten Tatar, ” yaşayabilen , ekonomisiyle güçlü, üretimiyle yoluna devam edebilecek bir halkın verebilecek fazla da verecek toprağı Yok; diyerek Kıbrıs Rum halkına mesaj gönderdi.

“Bu topraklarda var olabileceksek, toprağa da ihtiyacımız vardır” şeklinde konuşmasını sürdüren Başbakan Tatar, toprağın korunması, tarıma da ayrılacak toprağın devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

Ersin Tatar “Bu toprakları sonuna kadar KKTC’nin koruması gerekir ” diyerek, aksi halde Kıbrıs Türk’ünün tarımsal faaliyetlerini sürdürecek toprağını kaybedeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ da açılışa katılarak bir konuşma yaptı.

Mustafa Akıncı toprağın üretilebilen bir meta olmadığını ifade ederek, toprağın en akılcı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Akıncı ülkede tarım arazilerinin giderek azaldığına dikkati çekerek, hükümeti bekleyen en önemli görevin; İmar Plansız bölge bırakmamak olduğunu vurguladı.

Tarım arazilerine de ayrıca büyük önem verilmesi gerektiğine dikkati çeken Mustafa Akıncı, Türkiye’den gelen suyun büyük bir nimet olduğunu anımsattı ve tarım için’de bu suyun kullanılması halinde Mesarya’nın da yemyeşil bir hal almasının mümkün olabileceğini dile getirdi.

Etkinlikte konuşmalar sonrasında plaket takdimleri yapıldı ve son olarak gösteriler sergilendi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.2%
  5,7027
  5,7130
  0%
  6,4086
  6,4202
  0.46%
  7,0907
  7,1277