Son Haberler
NİSAN BAYİ’NDE YANGIN…HAMİTKÖY’DEKİ NİSSAN BAYİ’NDE BUGÜN ÖĞLE SAATLERİNDE YANGIN ÇIKTI. OTO BOYA BÖLÜMÜNDEKİ FIRINDAN BAŞLAYAN YANGININ DİĞER BÖLÜMLERE SIÇRAMAMASI İÇİN İTFAİYE VE ŞİRKET ÇALIŞANLARI MÜDAHALE EDİYOR.
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARI… BAŞBAKAN  ERHÜRMAN, HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI ÇERÇEVESİNDE LEFKE’DE YURTTAŞLARLA BİRARAYA GELDİ. BAZI BAKANLARIN DA EŞLİK ETTİĞİ BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HÜKÜMETİN 14 AYLIK İCRAATLARININ YANISIRA, BU DÖNEMDE BÖLGEYE YAPILAN ALTYAPI YATIRIMLARINA DA DİKKATİ ÇEKTİ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA… KIBRIS KONUSU ANKARA’DA BİR KEZ DAHA MASAYA YATIRILIYOR. BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY BU AMAÇLA BUGÜN HEYETİ İLE BİRLİKTE ANKARA’YA GİTTİ
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPORU TASLAĞI… DP GENEL BAŞKANI VE MALİYE BAKANI DENKTAŞ: KIBRIS KONUSUNDA ZAMAN ŞİMDİ; YENİ, YARATICI FİKİR VE MODELLERİ CESARETLE TARTIŞMA, MÜZAKERE ETME ZAMANIDIR
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPOR TASLAĞI… UBP GENEL BAŞKANI TATAR, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN HAZIRLADIĞI RAPOR TASLAĞININ KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜNE EN KÜÇÜK BİR KATKI SAĞLANAMAYACAĞINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI ÇOCUKLARLA BİRARADAYDI… CUMHURBAŞKANI AKINCI, ‘ATAM İZİNDEYİZ’ BİSİKLET SÜRÜŞÜNE KATILAN ÇOCUKLARLA BİRARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU… 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KKTC’NİN DÖRT BİR YANINDAN LEFKOŞA’YA GELEN İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ, KISA SÜRELİĞINE DE OLSA BAKANLAR KURULU’NU DEVRALDI. KABİNENİN KÜÇÜK ÜYELERİ, GELECEĞE YÖNELİK HEDEFLERİNİ DİLE GETİRDİLER
-www.brtk.net-
23 NİSAN ÇOŞKUSU…. ÜLKENİN FARKLI BÖLGELERİNDEN ÖĞRENCİLER, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇERÇEVESİNDE DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ ZİYARET EDİYOR CUMHURBAŞKANI AKINCI BU ÇERÇEVEDE, 28 OKULDAN 28 ÖĞRENCİYİ KABUL EDEREK ONLARLA SOHBET ETTİ
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS’IN İLK KALP NAKLİ… KUZEY KIBRIS’IN İLK CANLI KALP NAKLİ DÜN LEFKOŞA DR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 49 YAŞINDAKİ VELİ ÇELİK İSİMLİ HASTAYA YAPILAN 6 SAATLİK OPERASYON BAŞARILI GEÇTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA İKAMETGAH YANGINI… LEFKOŞA'DA VAKIFLAR İDARESİ TARAFINDAN ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN KİRALANAN İKAMETGAHTA HENÜZ TESPİT EDİLEMEYEN NEDENDEN DOLAYI YANGIN ÇIKTI. YANGIN ANINDA İKAMETGAHTA BULUNAN 3 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENENEREK HASTANEYE KALDIRILDI. İTFAİYE TARAFINDAN SÖNDÜRÜLEN YANGIN SONUCU EVDE MADDİ ZARAR MEYDANA GELDİ
-www.brtk.net-
BMGK’DAN YEMEN ÇAĞRISI… BM GÜVENLİK KONSEYİ, YEMEN'DE TARAFLARA 4 AY ÖNCE VARILAN ANLAŞMANIN ''GECİKMEKSİZİN'' UYGULANMASI ÇAĞRISI YAPTI
-www.brtk.net-
MAVİ ELMAS… GÜNEY AFRİKA ÜLKESI BOTSVANA'DA DEVLETE AİT OKAVANGO ELMAS ŞİRKETİNİN, ÜLKEDE ŞU ANA KADAR KEŞFEDİLEN EN BÜYÜK MAVİ ELMASI ÇIKARDIĞI BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU…BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI BAY-SEN’İN 21 OLAĞAN GENEL KURULU BUGÜN YAPILIYOR
-www.brtk.net-

18 Mart Şehitleri anıldı

Pazartesi 18 Mart 2019

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri, Boğaz Şehitliği’nde düzenlenen devlet töreniyle anıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Ana Muhalefet UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Coşkun Kaya, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, diğer bakanlar, milletvekilleri, muharip dernekler, askeri erkan ve diğer yetkililer katıldı.

18 Mart Şehitler Günü Anma Töreni’nde, anıta protokol sırasına göre çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Tören, günün anlam ve önemini belirten konuşma, şehitlik özel defterinin imzalanması, Anıtkabir’e konmak üzere Boğaz Şehitliği’nden alınan toprağın Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi’ne verilmesiyle devam etti.

Törenin sonunda şehitlik gezilerek şehit kabirlerine çiçekler bırakıldı.

KTBK’dan Yüzbaşı Orkun Zeki Dandin, törende yaptığı konuşmada, kutsal vatan toprakları için canlarını ve kanlarını 104 yıl önce hiç düşünmeden veren aziz şehitleri rahmetle ve saygıyla andı.

“Çanakkaleler sonsuza dek hiçbir zaman geçilemeyecek” diyen Dandin, vatanın bölünmez bütünlüğünü sonsuza dek koruyacaklarını vurguladı.

104 yıl önce Vatan topraklarını Her türlü tehdide karşı dik durarak koruyan Türk milletinin büyüklüğünü kazandığı zaferle dünyaya gösterdiğini belirten Dandin, Çanakkale’de yaşanan zaferin azim cesaret ve fedakarlıkla kazanıldığını kaydetti.

Türk milletinin Çanakkale’de, vatanı için nasıl zorluklara göğüs gerebileceğini ve Çanakkale’nin geçilmez olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini belirten Dandin, ebedi başkomutan Atatürk ve tüm şehitleri andı, Çanakkale Zaferi sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet koruyacaklarını vurguladı.

Kahraman aziz şehitler ve ebedi başkomutan Atatürk’ü anan Dandin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne bu zaferle geldiğini, bu zaferin de gelecek nesillere aktarılması ve sonsuza dek yaşatılması için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Dandin, her türlü saldırıya göğüs gereceklerini ve ülke birliğine göz dikenleri bertaraf edeceklerini belirterek, şehitleri andı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şehitlik özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz,

​Vatanı, milleti, toplumsal varlığının devamlılığı için yaşamını feda etmek fedakarlıkların en yücesidir. Sizler genç yaşlarınızda, yeri geldiği zaman bu fedakarlığı gösterdiniz. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde varlığımızı sürdürüp daha iyi bir gelecek mücadelesi verebiliyorsak sizlerin bu büyük fedakarlıklarınız sayesindedir.

Bu topraklarda genç kuşaklarımız için daha iyi bir gelecek kurmak, ekonomisi ve demokrasisi ile daha gelişmiş bir toplumsal yapı oluşturmak, bu görevi üstlenmiş bugünkü kadroların en büyük sorumluluğudur.

​Bir yandan bu sorumluluğun gereklerini yerine getirerek her açıdan daha güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yaratmak; öte yandan da tüm ada halklarının eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri onurlu bir barışın tesisi için kararlılıkla uğraş vermek birlikte yürütülmesi gereken bir süreçtir.

​Bu süreçte sizlerden aldığımız ilhamla, haklarımızın istikrarlı savunucuları olmaya devam edeceğiz. Ruhunuz şad olsun.”

BAŞÇERİ: “KAHRAMANLARIN ŞANLI DİRENİŞ VE ZAFERİ 1974 KIBRIS MUTLU BARIŞ HAREKATI İLE TAÇLANARAK TARİHTE HAK ETTİĞİ YERİ ALDI”

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, şehitlik özel defterine şunları kaydetti:

“Aziz Şehitlerimiz;

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü andığımız bu anlamlı günde manevi huzurunuzda bulunuyoruz. Yüce Türk milletinin istiklal ve istikbaline kast etmeye kalkanlara karşı vatan topraklarının her karışında kahramanca mücadele eden vatan evlatlarının şehadetiyle kazanılan bu zafer, şanlı tarihimizin sayfalarına altın harflerle nakşedilmiştir.

Bu zaferden yarım asır sonra bu kez Kıbrıs Türkü’nün varlığına ve hürriyetine göz dikenler karşısında yine vatan evlatlarını bulmuş, bu kahramanların şanlı direniş ve zaferi de 1974 Kıbrıs Mutlu Barış Harekatı ile taçlanarak tarihte hak ettiği yeri almıştır.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Yavruvatan Kıbrıs’ta yatan şehitlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın terör saldırılarında şehit düşen değerli mensupları başta olmak üzere istiklal ve vatan uğrunda canlarını feda etmiş tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Ruhunuz şad olsun.”

YILDIRIM: “EMANETİNİZ EMİN ELLERDEDİR. RAHAT UYUYUNUZ”

KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım da şunları yazdı:

“Türk ulusunun ebedi varlığı ve vatanın bölünmezliği uğruna canlarını feda edip kanlarıyla gökteki ay ile yıldızı bayrak, yaşadığımız toprağı da vatan yapan aziz şehitlerimiz, bu topraklarda güven içinde yaşamamız için göstermiş olduğunuz fedakarlık ve benzersiz kahramanlıklarınıza duyduğumuz şükran ve minnet ile huzurlarınızdayız.

Aziz şehitlerimiz,

Yüce milletinin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş Türk Silahlı Kuvvetleri olarak vatan millet ve bağımsızlık uğruna rütbelerin en yücesi olan şehitlik mertebesine ulaşarak adlarınızı tarihe altın harflerle yazdıran sizlerden ecdadımızın manevi mirasından eşsiz zaferlerle dolu şanlı tarihimizden ve asil Türk milletinin sevgisinden aldığımız güçle Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığına ve temel değerlerine yönelebilecek saldırılara karşı her türlü fedakarlığı sergilemeye devam edeceğiz. Emanetiniz emin ellerdedir. Rahat uyuyunuz.

Bugün 104. yıl dönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferi’ni ve şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bize armağan eden başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile istiklal ve kutsal vatan toprakları uğruna hayatlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurlarında saygılarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905