Son Haberler
GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER… GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERİN BİR PARÇASI OLAN CEP TELEFONLARININ HER İKİ TARAFTA DA ÇALIŞMASI SORUNUNUN GÜNEY KIBRIS'TA AŞILDIĞI BELİRTİLDİ. ROAMİNG UYGULAMASININ HAZİRAN SONU İTİBARI İLE İŞLEYEBİLECEĞİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
KGS BUGÜN YAPILDI… KOLEJ GİRİŞ SINAVLARININ 2’NCİ BASAMAĞI BUGÜN YAPILDI
-www.brtk.net-
KTÖS’DEN ELEŞTİRİ… KTÖS SEKRETERİ MAVİŞ, KOLEJ MÜFREDATININ KAMUSAL EĞİTİMDE YAYGINLAŞTIRILMASI, MEVCUT KOLEJ GİRİŞ SİSTEMİNE ALTERNATİF YÖNTEMLERİN PAYDAŞLARIN DA KATILIMIYLA TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİ KAYDETTİ
-www.brtk.net-
AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ… SLOVAKYA, MALTA VE LETONYA’DA SEÇMENLER AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ İÇİN SANDIĞA GİTTİ
-www.brtk.net-
AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMİ…18 ÜLKE İLE BİRLİKTE GÜNEY KIBRIS’TAKİ AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMİ YARIN YAPILIYOR. 6 SANDALYE İÇİN ARALARINDA KIBRISLI TÜRKLERİN DE BULUNDUĞU 72 ADAY YARIŞACAK
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA HAYATI…ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU PROJELERİNİ BÜROKRATLARI İLE ELE ALDI
-www.brtk.net-
YKP’DEN DEĞERLENDİRME… YENİ KIBRIS PARTİSİ ÜYESİ ALPAY DURDURAN KOALİSYON HÜKÜMETİ İLE İLGİLİ  GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ, ELEŞTİRİLERDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
İNGİLTERE'DE LİDERLİK YARIŞI…İNGİLTERE’DE LİDERLİK YARIŞI BAŞLADI.İKTİDARDAKİ MUHAFAZAKAR PARTİNİN YENİ LİDERİNİ TEMMUZ AYI SONUNDAN ÖNCE SEÇMESİ BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
MAY’İN İSTİFA KARARI… ABD BAŞKANI TRUMP, İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY'İN İSTİFA KARARINDAN ÜZÜNTÜ DUYDUĞUNU BELİRTEREK, "BUNU, KENDİ ÜLKESİNİN İYİLİĞİ İÇİN YAPTI."  DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU
-www.brtk.net-
  VENEZUELA’DA ÇATIŞMA… VENEZUELA’DA BİR POLİS MERKEZİNDEKİ MAHKUMLARIN POLİSE SALDIRARAK FİRAR GİRİŞİMİNDE BULUNMASININ ARDINDAN ÇIKAN ÇATIŞMADA 23 MAHKUMUN ÖLDÜĞÜ KAYDEDİLDİ
-www.brtk.net-
İNÖNÜ’DE YANGIN… SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE GAZİMAĞUSA - LEFKOŞA ANAYOLU ÜZERİNDE YANGIN ÇIKTI.  RÜZGARIN ETKİSİYLE GENİŞ BİR ALANA YAYILAN YANGIN SONUCUNDA VELİ ESENDAĞLI'YA  BİÇİLMEMİŞ ARPALARIN YAKLAŞIK 200 DÖNÜMÜ YANDI
-www.brtk.net-
MİNİK NEFES YARDIM BEKLİYOR… SALI GÜNÜ TEDAVİ İÇİN YURT DIŞINA GİTMEYE HAZIRLANAN NEFES DAVŞAN İÇİN BANKA YARDIM HESABINA PARA YATIRILARAK VEYA 5668'E SMS ATILARAK YARDIM EDİLEBİLİYOR
-www.brtk.net-
MÜZİK FESTİVALİ… BELLAPAİS MÜZİK FESTİVALİ  KAPSAMINDA DÜN AKŞAM , BELLAPAİS MANASTIRINDA ANKARA CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI VİYOLENSEL DÖRTLÜSÜNÜN KONSERİ YER ALDI
-www.brtk.net-
MARMARA DENİZİ’NDE DEPREM... MARMARA DENİZİ'NDE 3,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ
-www.brtk.net-
AFGANİSTAN’DA SEL... AFGANİSTAN'DA AŞIRI YAĞIŞLARIN YOL AÇTIĞI SEL FELAKETİNDE 21 KİŞİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
 
-www.brtk.net-

15 Kasım kutlamaları Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açılış konuşmasıyla başladı

Çarşamba 14 Kasım 2018

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci kuruluş yıl dönümü başkent Lefkoşa başta olmak üzere tüm ilçelerde törenlerle kutlanacak.
15 Kasım Cumhuriyet Bayramı programı, bugün saat 12.00’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yaptığı konuşma ve 21 pare top atışıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açılış konuşmasına “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. yılında hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diyerek başladı. Akıncı, Kıbrıs Türkü’nün Cumhuriyeti ilan edene kadar süreci özetlediği konuşmasında, ekonomik yönden yaşanan sıkıntılara da işaret etti.

Son zamanlarda sıkıntılı günlerden geçildiğini ve Türk Lirasının döviz karşısında ciddi değer kaybına uğramasının olumsuzluklarının yaşandığını aktaran Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu zor dönemi aşmak için tüm devlet ve hükümet yetkilileri, Meclis ve toplum olarak, Türkiye ile de yakın dayanışma içerisinde çalışmak zorundayız” dedi.
Akıncı alınması gereken tedbirler için süratle adım atılmasını istedi.

“ Halkımızı rahatlatacak tedbirleri, geleceğe dair umutların erozyona uğramasına fırsat vermeden almak durumundayız. Bu konuda gerek kendi içimizde gerekse Türkiye’den beklenen adımların süratle atılmasında büyük yarar olacaktır diye düşünüyorum. ”
Konuşmasında acil önlem alınması gereken konulara da dikkat çeken Akıncı eğitim ile ilgili gelişmeleri değerlendirirken, eğitimde sağlıklı gelişlmenin sadece rakamlarla olamayacağını vurguladı.

“Eğitimde sağlıklı gelişme, sadece rakamlarla ifade edilen bir husus olamaz. Kaliteli bilimsel eğitim, açılan ve açılacak üniversitelerin yeterli alt yapıya sahip olmaları, öğretim elemanlarının donanımı gibi hususlar son derece hayatidir. Bunun için katılımcı bilimsel planlama yapmanın ve bunu uygulamanın önemi ortadadır. Yüksek öğrenimde akreditasyon ve denetleme kurumu olarak özerk bir yapıda hizmet beklediğimiz YÖDAK’ın bunca yıldır minimum personel ve mekan sorunu ile boğuşmakta olduğunu ve bunun bir an önce giderilmesi gerektiğini, bu alana verdiğimiz önem bakımından, vurgulamayı gerekli görmekteyim”

Diğer bir gelişen sektörün ise turizm olduğunu belirten Cumhurbaşkanı bu konuda da yapılması gerekenlere işaret etti.
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizmde de olduğu yerden çok daha iyi noktalara ulaşacağına güveniyorum. Kuşkusuz hiç akıldan çıkarılmaması gereken hususların başında şehir planlama ve yerel yönetim hizmetlerinin üst düzeye çıkarılması; çevre koruma ve çevre temizliği bilincinin her zaman canlı tutulmasıdır.”

Konuşmasında trafik sorununun da altını çizen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplu taşımacılığını önemine vurgu yaptı.
“Trafikte yitirdiğimiz canlar savaşta şehit düşen kardeşlerimizin nerede ise iki katına ulaşmış bulunmaktadır. Bu rakamlar bize uyarıcı olmalıdır. Trafikte, bir yandan eğitim, bir yandan denetim ve caydırıcılık ama bir yandan da alt yapı iyileştirme çalışmaları aralıksız devam etmeli, yollarımız daha güvenli hale gelmeli, toplu taşımacılığa da gereken önem verilmelidir.”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, konuşmasında ülkede yıllar itibariyle ağırlaşan ve büyük bir sorun haline gelen uyuşturucu kullanımına da dikkat çekerek, şu düşüncelerini paylaştı:

“Ülkemizde yıllar itibarı ile ağırlaşmakta olan büyük bir sorun olarak uyuşturucu kullanımı, özellikle gençlerimizi pençesine almaya devam etmektedir. Bu konuda çok daha etkili yöntemlerle uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelemizi sürdürmemiz gerekiyor.”
Cumhurbaşkanı Akıncı, ülkede giderek artan kriminal olaylar karşısında da toplumun büyük bir tedirginlik içinde olduğunu işaret etti.
“Artan cinayetler ve kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri hepimizi derinden sarsmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana işlenen 181 cinayetin 53’ü kadınları hedef almıştır. Bu konuda elbirliğiyle mücadele etmeliyiz. Şiddetin her türüne ama özellikle kadına karşı şiddete karşı duyarlılığı geliştirmek, kadının toplumda ve ekonomik ve sosyal yaşamda hak ettiği yeri alması için uğraş vermek devletin görevidir diye düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, 35. yılda kuşkusuz üzerinde durulması gereken konuların bunlarla sınırlı olmadığını, sağlık, tarım, çalışma alanı, kamu reformu ihtiyacı ve diğer tüm alanlarda planlı çalışmalarla ve Türkiye’nin de desteklediği ekonomik programlarla daha iyi bir geleceğe ulaşabileceklerine inanç belirtti.

Akıncı, Kıbrıs sorununa da değindiği konuşmasında “Şu kadarını ifade etmek istiyorum ki; daha önce de sıklıkla belirttiğim gibi, ucu açık, sonuç odaklı olmayan müzakere süreçleri artık geride kalmıştır. Bu hususun Birleşmiş Milletler raporlarında da yer almaya başlamış olması memnuniyet vericidir” dedi.
“Cumhurbaşkanı Akıncı bu modalitenin yanı sıra, geçmişteki mutabakatlara bağlı kalarak adada egemenliğin iki eşit taraftan neşet edeceği, siyaseten eşit iki kurucu devletin varlığına dayalı yeni bir federal ortaklığı oluşturmaya hazır olacağız. Her iki tarafın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasının koşullarını oluşturmak, yine her iki tarafın iradesine bağlıdır.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının her zaman olduğu gibi yapıcı ancak haklarını korumanın da bilincinde olmaya devam edeceğini de vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yarın saat 09.00’da Cumhurbaşkanlığı’nda tebrik kabul edecek. Cumhurbaşkanı Akıncı, akşam saat 19.00’da ise Lefkoşa Golden Tulip Otel’de resepsiyon verecek.

Kıbrıs Türk halkının Cumhuriyet Bayramı coşkusuna bu yıl da Türkiye’den ve diğer bazı ülkelerden konuk heyetler de ortak olacak.
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kutlamalara katılmak üzere bu akşam özel uçakla adaya gelecek.
Kutlamalar çerçevesinde bugün saat 15.00’te Dr. Fazıl Küçük’ün; 15.30’daysa Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın anıt mezarlarında tören düzenlenecek.

Lefkoşa Şehitler Anıtı’ndaki tören yarın sabah 08.00’de; Atatürk Anıtı’ndaki tören ise 09.30’da gerçekleşecek.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Lefkoşa Doktor Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmi geçit töreni ise saat 10.00’da başlayacak.

Kutlamalar kapsamında Solo Türk gösterisi yarın saat 15.30’da Girne Atatürk Anıtı’nda yer alacak.
15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tüm ilçelerde de törenler düzenlenecek.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 23.05.2019
  Sahur 03:49
  İftar 19:58

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0656
  6,0766
  6,7864
  6,7986
  7,6801
  7,7202