Son Haberler
MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN, YAŞANAN SEL FELAKETİ VE CİKLOS’TA DÖRT GENCİN YAŞAMINI YİTİRMESİ DE TARTIŞILDI.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, SEL FELAKETİ ÇERÇEVESİNDE YAŞANANLARIN ARAŞTIRILMASI İÇİN YÜRÜTMENİN YER ALMAYACAĞI BAĞIMSIZ BİR KOMİTE KURULACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
ANAMUHALEFET ULUSAL BİRLİK PARTİSİ MECLİS GRUBU İSE, DÖRT GENCİN HAYATLARINI KAYBETTİKLERİ YOL KONUSUNDA MECLİS BAŞKANLIĞI’NA BUGÜN BİR ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULMASI ÖNERGESİ SUNDU.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK İŞADAMLARI DERNEĞİ (İŞAD) TOPLUMSAL ALTYAPI SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMASI KONUSUNDA HALKI, TALEPKAR OLMAYA DAVET ETTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ (KTTB); SEL, SALGIN HASTALIKLAR VE İNSAN SAĞLIĞI KONUSUNDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ İÇEREN DOSYAYI BAŞBAKANLIK KRİZ MASASI BAŞKANI, BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI HASAN ALİCİK’E SUNDU.
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS TÜRK KIZILAYI, ÜLKEYİ ETKİSİ ALTINA ALAN VE CAN KAYIPLARININ YANI SIRA PEK ÇOK KONUT VE İŞ YERİNİ KULLANILMAZ HALE GETİREN SEL FELAKETİNİN YARALARININ HIZLICA SARILMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU, KAMU ÇALIŞANLARININ HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİ HAKKINI DÜZENLEYEN UYGULAMANIN 3 AY SÜREYLE DURDURULMASI İÇİN HÜKÜMETÇE HAZIRLANAN YASA GÜCÜNDE KARARNAMELERİ GÖRÜŞEREK OY ÇOKLUĞUYLA ONAYLADI.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA İSKELE YENİBOĞAZİÇİ GEÇİŞ SÜRECİ EMİRNAMESİ, BUGÜN RESMİ GAZETE’DE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.
-www.brtk.net-
İSVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ BÜNYESİNDE FAALİYET GÖSTEREN “KIBRIS BARIŞ SÜRECİNDE DİNİ YOL OFİSİ”, İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE OFİSİN KURULUŞUNUN 10. YILI NEDENİYLE ARA BÖLGEDE ETKİNLİK DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
KKTC İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI HASAN YILMAZ IŞIK, 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ’NDE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E (BM) KKTC’Yİ TANIMA ÇAĞRISI YAPTI.
-www.brtk.net-
İNGİLTERE BAŞBAKANI THERESA MAY, PARLAMENTODAKİ BREXİT OYLAMASININ ERTELENDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
YAYIN YÜKSEK KURULU (YYK), KAMU VE ÖZEL KARASAL ANALOG TV YAYINLARININ SONLANDIRILMASI İLE SAYISAL TV (DVBT) YAYINLARININ BÜTÜNLÜKLÜ DEVAM ETMESİ VE BÖLGESEL OLARAK ANALOG TV YAYINI YAPAN ÜNİVERSİTELERİN, YEREL TV OLARAK SADECE REKTÖRLÜKLERİNİN BULUNDUĞU İLÇELERDE YAYINLARINI SÜRDÜRMESİ KARARI ALDI.
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ, HAVANIN, YARINDAN İTİBAREN HAFTA SONUNA KADAR YAĞMURLU OLACAĞINI, RÜZGARIN ZAMAN ZAMAN KUVVETLİ, YARIN VE ÇARŞAMBA GÜNÜ İSE ZAMAN ZAMAN FIRTINAMSI ESMESİNİN BEKLENDİĞİNİ DUYURDU.
-www.brtk.net-
HASPOLAT KİRLİ SANAYİ BÖLGESİNİN BATISINDA BULUNAN YUSUF ÇOCUK, SERCEM ASFALT, KASKON İŞLETMELERİ VE CİVARININ  ELEKTRİK ENERJİSİ YARIN 09:00 İLE 11:00  SAATLERİ ARASI KESİK OLACAK.
-www.brtk.net-
GAZİVEREN’DE LALE SOKAK VE CAMİ BÖLGESİNE YARIN YAKLAŞIK 6 SAAT ELEKTRİK VERİLEMEYECEK.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK KUZEY KIBRIS TÜRK FİLMLERİ HAFTASI YARIN BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
ŞAİR NAZIM HİKMET’İN EŞİNE YAZDIĞI ŞİİRLERİ KONU ALAN “PİRAYE” İSİMLİ OYUN YARIN GİRNE’DE SAHNELENİYOR.
-www.brtk.net-

15 Kasım kutlamaları Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açılış konuşmasıyla başladı

Çarşamba 14 Kasım 2018

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci kuruluş yıl dönümü başkent Lefkoşa başta olmak üzere tüm ilçelerde törenlerle kutlanacak.
15 Kasım Cumhuriyet Bayramı programı, bugün saat 12.00’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yaptığı konuşma ve 21 pare top atışıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açılış konuşmasına “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. yılında hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diyerek başladı. Akıncı, Kıbrıs Türkü’nün Cumhuriyeti ilan edene kadar süreci özetlediği konuşmasında, ekonomik yönden yaşanan sıkıntılara da işaret etti.

Son zamanlarda sıkıntılı günlerden geçildiğini ve Türk Lirasının döviz karşısında ciddi değer kaybına uğramasının olumsuzluklarının yaşandığını aktaran Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu zor dönemi aşmak için tüm devlet ve hükümet yetkilileri, Meclis ve toplum olarak, Türkiye ile de yakın dayanışma içerisinde çalışmak zorundayız” dedi.
Akıncı alınması gereken tedbirler için süratle adım atılmasını istedi.

“ Halkımızı rahatlatacak tedbirleri, geleceğe dair umutların erozyona uğramasına fırsat vermeden almak durumundayız. Bu konuda gerek kendi içimizde gerekse Türkiye’den beklenen adımların süratle atılmasında büyük yarar olacaktır diye düşünüyorum. ”
Konuşmasında acil önlem alınması gereken konulara da dikkat çeken Akıncı eğitim ile ilgili gelişmeleri değerlendirirken, eğitimde sağlıklı gelişlmenin sadece rakamlarla olamayacağını vurguladı.

“Eğitimde sağlıklı gelişme, sadece rakamlarla ifade edilen bir husus olamaz. Kaliteli bilimsel eğitim, açılan ve açılacak üniversitelerin yeterli alt yapıya sahip olmaları, öğretim elemanlarının donanımı gibi hususlar son derece hayatidir. Bunun için katılımcı bilimsel planlama yapmanın ve bunu uygulamanın önemi ortadadır. Yüksek öğrenimde akreditasyon ve denetleme kurumu olarak özerk bir yapıda hizmet beklediğimiz YÖDAK’ın bunca yıldır minimum personel ve mekan sorunu ile boğuşmakta olduğunu ve bunun bir an önce giderilmesi gerektiğini, bu alana verdiğimiz önem bakımından, vurgulamayı gerekli görmekteyim”

Diğer bir gelişen sektörün ise turizm olduğunu belirten Cumhurbaşkanı bu konuda da yapılması gerekenlere işaret etti.
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizmde de olduğu yerden çok daha iyi noktalara ulaşacağına güveniyorum. Kuşkusuz hiç akıldan çıkarılmaması gereken hususların başında şehir planlama ve yerel yönetim hizmetlerinin üst düzeye çıkarılması; çevre koruma ve çevre temizliği bilincinin her zaman canlı tutulmasıdır.”

Konuşmasında trafik sorununun da altını çizen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplu taşımacılığını önemine vurgu yaptı.
“Trafikte yitirdiğimiz canlar savaşta şehit düşen kardeşlerimizin nerede ise iki katına ulaşmış bulunmaktadır. Bu rakamlar bize uyarıcı olmalıdır. Trafikte, bir yandan eğitim, bir yandan denetim ve caydırıcılık ama bir yandan da alt yapı iyileştirme çalışmaları aralıksız devam etmeli, yollarımız daha güvenli hale gelmeli, toplu taşımacılığa da gereken önem verilmelidir.”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, konuşmasında ülkede yıllar itibariyle ağırlaşan ve büyük bir sorun haline gelen uyuşturucu kullanımına da dikkat çekerek, şu düşüncelerini paylaştı:

“Ülkemizde yıllar itibarı ile ağırlaşmakta olan büyük bir sorun olarak uyuşturucu kullanımı, özellikle gençlerimizi pençesine almaya devam etmektedir. Bu konuda çok daha etkili yöntemlerle uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelemizi sürdürmemiz gerekiyor.”
Cumhurbaşkanı Akıncı, ülkede giderek artan kriminal olaylar karşısında da toplumun büyük bir tedirginlik içinde olduğunu işaret etti.
“Artan cinayetler ve kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri hepimizi derinden sarsmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana işlenen 181 cinayetin 53’ü kadınları hedef almıştır. Bu konuda elbirliğiyle mücadele etmeliyiz. Şiddetin her türüne ama özellikle kadına karşı şiddete karşı duyarlılığı geliştirmek, kadının toplumda ve ekonomik ve sosyal yaşamda hak ettiği yeri alması için uğraş vermek devletin görevidir diye düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, 35. yılda kuşkusuz üzerinde durulması gereken konuların bunlarla sınırlı olmadığını, sağlık, tarım, çalışma alanı, kamu reformu ihtiyacı ve diğer tüm alanlarda planlı çalışmalarla ve Türkiye’nin de desteklediği ekonomik programlarla daha iyi bir geleceğe ulaşabileceklerine inanç belirtti.

Akıncı, Kıbrıs sorununa da değindiği konuşmasında “Şu kadarını ifade etmek istiyorum ki; daha önce de sıklıkla belirttiğim gibi, ucu açık, sonuç odaklı olmayan müzakere süreçleri artık geride kalmıştır. Bu hususun Birleşmiş Milletler raporlarında da yer almaya başlamış olması memnuniyet vericidir” dedi.
“Cumhurbaşkanı Akıncı bu modalitenin yanı sıra, geçmişteki mutabakatlara bağlı kalarak adada egemenliğin iki eşit taraftan neşet edeceği, siyaseten eşit iki kurucu devletin varlığına dayalı yeni bir federal ortaklığı oluşturmaya hazır olacağız. Her iki tarafın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasının koşullarını oluşturmak, yine her iki tarafın iradesine bağlıdır.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının her zaman olduğu gibi yapıcı ancak haklarını korumanın da bilincinde olmaya devam edeceğini de vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yarın saat 09.00’da Cumhurbaşkanlığı’nda tebrik kabul edecek. Cumhurbaşkanı Akıncı, akşam saat 19.00’da ise Lefkoşa Golden Tulip Otel’de resepsiyon verecek.

Kıbrıs Türk halkının Cumhuriyet Bayramı coşkusuna bu yıl da Türkiye’den ve diğer bazı ülkelerden konuk heyetler de ortak olacak.
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kutlamalara katılmak üzere bu akşam özel uçakla adaya gelecek.
Kutlamalar çerçevesinde bugün saat 15.00’te Dr. Fazıl Küçük’ün; 15.30’daysa Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın anıt mezarlarında tören düzenlenecek.

Lefkoşa Şehitler Anıtı’ndaki tören yarın sabah 08.00’de; Atatürk Anıtı’ndaki tören ise 09.30’da gerçekleşecek.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle Lefkoşa Doktor Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmi geçit töreni ise saat 10.00’da başlayacak.

Kutlamalar kapsamında Solo Türk gösterisi yarın saat 15.30’da Girne Atatürk Anıtı’nda yer alacak.
15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde tüm ilçelerde de törenler düzenlenecek.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/12° 21/11°
  Girne 24/12° 20/9°
  Mağusa 25/15° 24/13°
  İskele 24/16° 22/13°
  Güzelyurt 26/13° 23/10°
  Lefke 24/13° 22/10°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3257
  5,3353
  0%
  6,0572
  6,0681
  0%
  6,7848
  6,8201